Сифилисът (луес) е инфекциозна болест, предавана по полов път, с причинител Trepnoma pallidum. Заразяването става най-често по полов път, вертикално (от майка на плод), а е възможно и при кръвопреливане.
Съдържание
Патогенеза
Заболяването започва с появата на безболезнена раничка на гениталиите, в правото черво или в устната кухина. Чрез тези ранички сифилисът се разпространява от човек на човек по време на полов акт при пряк контакт с кожа или лигавицата на пениса, влагалището, правото черво или устната кухина.
Попадналите в организма бактерии бързо се разпространяват в рамките на часове. Свързват се към ендотелните клетки (клетките от вътрешната стена на съдовете), където причиняват възпалителна реакция – ендартериит и периваскуларни (около съдовете) възпалителни инфилтрати.
След първоначалните прояви бактериите на сифилиса могат да останат неактивни в продължение на години, дори десетилетия, преди да се реактивират. Ранният сифилис може да бъде излекуван с антибиотици от групата на пеницилина. Но ако не се провежда лечение, могат да се появят сериозни увреждания на сърцето, мозъка и други органи.
Средно инкубационният период е около 21 дни.
Преките методи (микроскопия на тъмен фон, имунофлуоресценция, инокулация на животни) се извършват в специализирани лаборатории. Рутинната диагностика на сифилис се основава на серологичните методи. Серологичното изследване за антитела срещу Treponema pallidum се използва за диагностициране на инфекция с Treponema pallidum при лица, които имат симптоми на сифилис, или като профилактично изследване преди планова бременност, постъпване в болница и др.
Имунният отговор към инфекцията включва производството на антитела към широк спектър от антигени, с включени както неспецифични антитела (антикардиолипин), така и специфични антитела, насочени към трепонемите. Първи могат да бъдат открити антитрепонемни антитела от клас IgM още в края на втората седмица от инфекцията; IgG антитела срещу причинителя се появяват по-късно – през четвъртата седмица. По този начин, в началото на клиничната симптоматика при повечето пациенти се откриват IgM и IgG антитела.
Неспецифичните антитела се позитивират приблизително 4 седмици след заразяването. Титърът на неспецифични антитела и този на IgM-специфични антитела спада бързо след подходящо лечение при ранен сифилис, но IgG-специфичните антитела се запазват за неопределено време.
Симптоми и стадии на заболяването сифилис
Симптомите при сифилис са разнообразни в зависимост от давността на инфекцията. Сифилисът протича в четири фази, всяка от които се характеризира с различни симптоми.
Първичен сифилис: Първият симптом на сифилиса е появата на малка раничка на мястото, където бактерията е проникнала в тялото. При повечето хора има само една раничка, но в някои случаи могат да бъдат и повече. Обикновено тя се появява около 3 седмици след самото заразяване. Много от хората не я забелязват, защото не е болезнена и може да се намира във вътрешността на влагалището или правото черво. Раничката заздравява без лечение за период от 3 до 6 седмици;
Вторичен сифилис: Няколко седмици след заздравяване на раничката може да се появи специфичен обрив по торса, който постепенно обхваща цялото тяло, дори дланите и стъпалата. Той не е сърбящ и може да бъде придружен от брадавици в устната кухина и гениталната област. Други прояви на вторичният сифилис са: косопад, болки в мускулите, висока температура, болки в гърлото и подуване на лимфните възли. Тези симптоми могат да изчезнат от само себе си след няколко седмици или да се появяват и да изчезват в продължение на една година;
Латентен сифилис: Ако до момента не е провеждано лечение, сифилисът преминава от вторична в латентна (скрита) фаза, по време на която няма изявени симптоми. Латентната фаза може да продължи години наред без никога да се появят повече каквито и да било оплаквания, но може и да прогресира към третичната фаза;
Третичен (късен) сифилис: Около 15-30% от заразените със сифилис, които не са провеждали лечение, навлизат в третичната фаза на заболяването. Появяват се трайни увреждания на кожата, нервната система (парализа, психоза), сърдечносъдовата система (аневризма на аортата, стеснение на коронарните артерии), черния дроб, костите и ставите.
Вроден сифилис
Вроденият сифилис е специална форма на инфекцията, предадена от болна майка на плода трансплацентарно. Вроденият сифилис (конгенитален) се дели на ранен и късен.
Децата на бременни жени, болни от сифилис, могат да се инфектират по време на бременността (през плацентата) или по време на нормално раждане (при преминаване през влагалището). Повечето бебета нямат симптоми при раждането, но някои от тях имат обрив по дланите и ходилата. Късните последици на вродения сифилис включват: глухота, деформации на зъбите и костите, седловиден нос и други.
Ранният конгенитален сифилис се проявява преди 2-годишна възраст на детето. Наблюдават се:
- хепатомегалия (уголемен черен дроб) и жълтеница;
- ринорея (секреция от носа);
- обрив по дланите и подбедриците;
- нарушение в развитието на костите.
Късният конгенитален сифилис се проявява след втората година на детето. Описват се нарушения като:
- седловиден нос;
- проминиране на челото;
- по-малка горна челюст;
- бъчвовидни зъби (Хъчинсонови зъби);
- увреждане на очите – интерстициален кератит;
- загуба на слуха от сензорен тип;
- рагади (дълбоки напуквания) около устата;
- неврологични увреждания – нарушения на черепномозъчни неври, интелектуален дефицит и хидроцефалия (по-голяма обиколка на главата, поради повишено съдържание на течности в черепа).
Кога пациентът трябва да посети лекар?
Консултирането с лекар се налага при откриване на някои от описаните симптоми – обрив по кожата, уголемени лимфни възли, обриви по гениталиите. При диагностициране на сифилис, винаги трябва да се провежда лечение и при двамата партньори.
Изследването на сифилис се провежда рутинно при бременни жени. Усложненията, които може да нанесе на плода, са сериозни. Сифилисът е заболяване, което се включва в TORCH синдрома.
Кои са причините за това състояние?
Причинителят на сифилиса е Treponema pallidum (Spirochaeta pallida) – спираловидна бактерия (спирохета), изключително неустойчива на външна среда и дезинфектанти. Затова заразяването по битов път или при използване на общи тоалетни е практически невъзможен.
Клинично протичане
Заболяването включва няколко стадия – първичен, вторичен, латентен (ранен и късен), третичен и конгенитален. Ако не се проведе адекватно лечение, болестта прогресира и може да доведе до развитието на тежки увреждания. Сифилисът е наричан великият имитатор, защото може да включва симптоми и признаци, които да са характерни за други болести .
Какви са рисковите фактори за заболяване от сифилис?
- сексуален контакт с болен от сифилис;
- сексуален контакт без презерватив;
- честа смяна на сексуални партньори;
- мъже, които правят секс с мъже.
Какви усложнения могат да се появят?
- Засягащи нервната система- деменция, инсулт;
- Сърдечно-съдови- аневризма на аортата
- Засягащи отделителната система- мембранозен гломерулонефрит;
- Необратимо увреждане на органи.
Превантивни мерки
За превенцията на заболяването много ефективни са:
- Моногамните връзки;
- Използването на предпазни средства при полов контакт;
- Обръщане към медицинско лице при съмнение или контакт с болен от сифилис.
Интерпретация на резултатите от стандартните тестове за сифилис
Чрез интерпретация на комбинацията на резултатите от VDRL и TPHA тестовете може да се изгради алгоритъм за диагностициране на сифилис:
- VDRL = отрицателен; TPHA = отрицателен: негативен резултат, който не изключва напълно наличието на инфекция в начален стадий. Ако има съмнение за възможно заразяване, изследванията трябва да се повторят след 2 седмици.
- VDRL = отрицателен; TPHA = положителен:
- Наличие на стара инфекция, която е била лекувана;
- Сифилис в много ранна фаза. Ако има съмнение за възможно заразяване, изследванията трябва да се повторят след 2 седмици;
- Латентен сифилис;
- Фалшиво положителна реакция към TPHA.
- VDRL = положителен; TPHA = положителен:
- Нелекуван скорошен сифилис;
- Нелекуван стар сифилис;
- Стар сифилис, за който лечението е започнато със закъснение.
- VDRL = положителен; TPHA = отрицателен:
- В случай на силно положителен VDRL, вероятно резултатът е фалшиво положителен;
- В случай на слабо положителен VDRL е възможно да има сифилис в ранен стадий и е препоръчително изследванията да бъдат повторени след 2-3 седмици.
ИНФО Заяви тест и вземи 5% отстъпка:
Изследване Време за резултати (делнични дни) Цена Поръчай
ИНФО Разбери повече:
Източници
- https://www.synevo.ro/profil-serologie-sifilis/
- https://www.amboss.com/us/knowledge/Syphilis
- https://emedicine.medscape.com/article/229461-overview
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/syphilis/symptoms-causes/syc-20351756
- https://www.synevo.ro/serologie-sifilis-vdrlrpr-si-anticorpi-treponema-pallidum/
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/syphilis/symptoms-causes/syc-20351756
- https://www.cdc.gov/std/syphilis/stdfact-syphilis.htm
- https://labtestsonline.org/tests/syphilis-tests#
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC477701/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3312652/