Съдържание
Обща информация
Акнето е кожно възпаление на мастните жлези, което се появява най-често през пубертета на момичета и момчета и преминава до 25-30 години. Повече от 95% от населението на света е засегнати от това заболяване по един или друг начин. Акнето най-често се локализира на местата на големите мастни жлези: горната част на гърдите и гърба и на лицето (челото, бузите, брадичката). След пробив на възпалителния секрет през кожата, по нея се образуват белези от синкаво-розов цвят.
Симптоми
Симптомите на заболяването варират в зависимост от тежестта. Те са:
- Бели връхчета на кожните подутини (запушени кожни пори)
- Черни точки (запушени космени фоликули)
- Малки червени, леки подутини (папули)
- Пъпки (пустули), които са папули с гной на върховете
- Големи, твърди, болезнени бучки под кожата (възли)
- Болезнени, пълни с гной кистички под кожата (кистозни лезии)
Обикновено акнето се появява по лицето, челото, гърдите, горната част на гърба и раменете.
Причини
Четири основни фактора причиняват акне:
- Свръхпроизводство на мастен секрет (себум) от мастните жлези на кожата
- Космени фоликули, запушени от себум и мъртви кожни клетки
- Бактериална инфекция
- Възпаление
Акнето обикновено се появява на лицето, челото, гърдите, горната част на гърба и раменете, тъй като тези участъци от кожата имат най-много мастни жлези. Космените фоликули са свързани с мастните жлези. Вътрешността на космения фоликул може да се изпълни със себум и да се инфектира с бактерии. Или отворът на мастната жлеза може да е насочен към повърхността на кожата и да потъмнее, причинявайки черни точки. При черните точки всъщност порите на мастните жлези са запушени с бактерии и себум, който потъмнява и придобива кафяв цвят от окислението му на въздуха.
Пъпките са надигнати червени петна с бял център (връх), които се развиват, когато запушените космени фоликули се възпалят или инфектират с бактерии. Запушването и възпалението дълбоко в космените фоликули предизвикват появата на кистовидни бучки под повърхността на кожата Ви. Другите пори в кожата Ви, които са отворите на потните жлези, обикновено не участват в развитието на акне.
Някои фактори могат да предизвикат или влошат акнето:
- Хормонални промени. Андрогените са хормони, които се повишават при момчетата и момичетата по време на пубертета и причиняват увеличаване на мастните жлези и образуване на повече себум. Хормоналните промени по време на менопаузата при жените, също могат да причинят акне.
- Някои лекарства. Например лекарства, съдържащи кортикостероиди, тестостерон или литий.
- Диета. Консумацията на определени храни – включително храни, богати на въглехидрати, като хляб, гевреци и чипс, може да влоши акнето.
- Стрес. Стресът сам по себе си не причинява акне, но ако вече имате акне, той може да го влоши.
Рискови фактори
- Възраст. Хора от всички възрасти могат да развият акне, но то е най-често при тийнейджърите.
- Хормонални промени. Такива промени са чести по време на пубертета или бременността.
- Семейна анамнеза. Наследствеността играе роля при акнето. Ако и двамата Ви родители са имали акне, вероятно и Вие ще го получите.
- Мазнини или мазни вещества. Може да получите акне, когато кожата Ви влиза в контакт с мазнини или мазни лосиони и кремове.
- Механично триене или натиск върху кожата Ви. Това може да бъде причинено от предмети като телефони, мобилни телефони, каски, тесни яки и маски
Превенция
Предотвратяването на акне е трудно. Но някои действия могат да имат превантивен ефект:
- Измиване на лицето ежедневно с топла вода и мек почистващ препарат за лице.
- Рутинно използване на овлажнител.
- Не е нужно да се спира да използването на грим, но е необходимо да се използват „некомедогенни“ продукти и премахване на грима в края на всеки ден.
- Да се държат ръцете далеч от лицето то рядко да се докосва
Диагноза
Вашият лекар диагностицира акне чрез физикален преглед на кожата Ви. Това включва изследване на кожата на лицето, гърдите или гърба за различни видове петна, като черни точки или възпалени червени възли.
Лечение
Лекарствата против акне действат чрез намаляване на производството на мастен секрет и редукция на отока или чрез лечение на бактериалната инфекция. Схемата на лечение, препоръчана от Вашия лекар, зависи от Вашата възраст, вида и тежестта на Вашето акне.
- Локални лекарства:
- Ретиноиди и подобни на ретиноиди лекарства. Тези лекарства се използват често при умерено акне. Те се предлагат като кремове, гелове и лосиони. Локалните ретиноиди увеличават чувствителността на кожата към слънцето.
- Антибиотици. Те убиват патогенните кожни бактерии и намаляват зачервяването и възпалението.
- Азелаинова киселина и салицилова киселина. Азелаиновата киселина е естествена киселина, произведена от дрожди. Има антибактериални свойства. Салициловата киселина може да помогне за предотвратяване на запушване на космените фоликули и се предлага като продукти за отмиване и отмиване.
- Дапсон. Dapsone 5% гел два пъти дневно се препоръчва при възпалено акне, особено при жени
- Перорални лекарства
- Антибиотици. При умерено до тежко акне може да се нуждаете от перорални антибиотици за намаляване на бактериите. Обикновено първият избор за лечение на акне е тетрациклинов антибиотик (доксициклин) или макролиден антибиотик (еритромицин, азитромицин). Макролидните антибиотици могат да бъдат опция при хора, които не могат да приемат тетрациклини, включително бременни жени и деца под 8-годишна възраст.
- Антиандрогенни агенти. Те действат като блокират ефекта на андрогенните хормони върху мастните жлези.
- Изоретиноин. Изоретиноинът е производно на витамин А. Може да се предписва на хора, чието умерено или тежко акне не е отговорило на други лечения.
- Терапии
За някои хора следните терапии могат да бъдат полезни, самостоятелно или в комбинация с лекарства: фототерапия; химически пилинг; дренаж и евакуиране на себума и инжектиране на кортикостероиди.
Източници:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/symptoms-causes/syc-20368047
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/diagnosis-treatment/drc-20368048
https://www.nhs.uk/conditions/acne/diagnosis/
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/12233-acne