Съдържание
Обща информация
Диагностицирането на болести чрез анализиране на единични клетки и малки клетъчни клъстери се нарича цитологично или цитопатологично изследване. Това е важна част от диагностицирането на някои видове рак. При цитологичното изследване се изследват клетките, техния произход, структура, функция и патологични отклонения. Клетките непрекъснато навлизат от тъкани, които обграждат кухините в тялото. Тези ексфолирани клетки преминават в течността, изпълваща тези кухини. Клетките могат да бъдат изследвани под микроскоп, за да се определи тяхната тъкан на произход и дали са или не са злокачествени . Терминът ексфолиативна цитология се отнася до “ микроскопско изследване на клетки, съдържащи се в телесните течности“.
Трите телесни кухини – плевралната кухина (около белите дробове), перитонеалната кухина (около стомашночревния тракт) и перикарда (около сърцето), могат да бъдат проверени за наличие на течност. Нормалните течности в телесните кухини са ограничени до незначителен смазващ слой, който не може да се аспирира. Следователно, течността във всяка телесна кухина, която може да бъде аспирирана, показва патологичен процес, често възпалителен или злокачествен. Смята се, че образуването на злокачествен асцит (течност в коремната кухина) например се предизвиква от колонии ракови клетки, които увреждат капилярите и лимфните пътища, което от своя страна води до навлизане на ракови клетки и плазма директно в коремната кухина.
В сравнение с тъканната биопсия, цитологичният материал обикновено:
- Се изолира по-лесно
- Причинява по-малко дискомфорт на пациента
- Има по-малък риск за възникване на сериозни усложнения
- Изисква по-малко разходи за извършване на изследването
Недостатъкът е, че в някои случаи резултатът от тъканна биопсия е по-точен, но в много случаи цитологичното изследване може да бъде също толкова точно. Цитологичните тестове могат да се използват за диагностика или скрининг.
- Диагностичното цитологично изследване се използва само за хора, които имат признаци, симптоми или някаква друга причина за съмнение за определено заболяване (като рак). Диагностичното изследване установява дали е налице заболяване и при наличност, то прецизно и точно класифицира болестта.
- Скрининговото цитологично изследване се използва, за да се идентифицират хора, които биха могли да имат определена болест, дори преди да са развили симптоми. Очаква се скринингов тест да открие почти всички хора, които е вероятно да имат заболяването, но скрининговият тест не винаги доказва, че болестта е налице.
Ако резултатът от скрининговия тест е положителен, често след това се използва диагностичното изследване. Някои цитологични тестове, като Pap теста, се използват главно за скрининг, докато други могат точно да идентифицират рака. Когато резултатът от цитологичното изследване показва рак, често се извършва и биопсия, за да се потвърдидиагнозата преди започване на лечението.
Цитологично изследване след вземане на материал с четкова биопсия
Друга цитологична техника е внимателно отделяне на някои клетки от изследвания орган или тъкан с помощта на четка. Малка шпатула и / или четка се използва за отделяне на клетки от маточната шийка за изследване. Други области, които могат да бъдат изследвани са хранопровод, стомах, бронхи и устна кухина.
Тънкоиглена аспирационна биопсия
Тънкоиглената аспирационна биопсия понякога се счита за цитологичен тест, а понякога се счита за биопсия.
Материал за цитологично изследване:
- Храчки
- Секрет от гърдата
- Стомашна течност
- Перитонеална течност
- Плеврална течност
- Перикардна течност
- Аспирация на костен мозък (клетки)
- Клетки, взети чрез четки от бронхите
- Смив на бронхите
- Секрет от простатата
- Цереброспинална течност
- Седимент от урина
- Цервикални и вагинални цитонамазки
- Смив от трахея
https://training.seer.cancer.gov/abstracting/procedures/pathological/cytologic/