Съдържание
Основна информация
Глюкозата е най-важният монозахарид в кръвта. Често се нарича „кръвна захар“, която се получава при разграждането на въглехидратите и превръщането на гликогена в глюкоза в черния дроб. Глюкозата е незаменим източник на енергия, който поддържа клетъчната активност. Разграждането й за нуждите на метаболизма се постига чрез процеса на гликолиза.
Защо трябва да се изследваме ?
Изследването на нивата на глюкозата и поддържането им в референтни граници е от съществено значение за поддържането на добро здраве, особено при хора, които имат риск от развитие на диабет. Ето няколко причини за изследване на кръвната захар и поддържане на нормален кръвно-захарен профил:
- Превенция на Захарен диабет тип 2. Редовното измерване на кръвната захар помага да се открият ранни признаци на инсулинова резистентност и преддиабет. Ако промените в начина на живот и храненето се направят на ранен етап, това може да предотврати развитието на заболяването.
- Контрол на вече диагностициран захарен диабет. За тези, които вече имат диабет, редовното проследяване на кръвната захар е от съществено значение за контрола на заболяването. Това включва следене на кръвнозахарното ниво преди хранене, след хранене и през нощта, за да се гарантира, че се поддържа стабилно кръвнозахарно ниво.
- Поддържане на добро общо здраве. Нерегулирана кръвна захар може да доведе до сериозни здравословни проблеми като бързо наддаване на тегло, сърдечносъдови заболявания, нарушения на зрението, бъбречни заболявания и други. Редовното проследяване и поддържането на нормални нива на кръвната захар помагат да се намалят рисковете от тези усложнения.
- Индикация за здравословен начин на живот. Изследването на кръвната захар и контролирането на кръвно-захарния профил са също така важни индикатори за ефективността на здравословния начин на живот, включително режима на хранене, физическата активност и контрола над телесното тегло.
Кога трябва да направим изследването ?
- Скрининг, диагностика и мониторинг на диабет;
- Диагностика на хипогликемия.
Критериите на Американската диабетна асоциация (ADA) за диагностициране на диабет включват:
- Субективни симптоми (полиурия – често уриниране, полидипсия – жажада, необяснима загуба на тегло) и в допълнение „случайни“ нива на глюкоза ≥ 11,1 mmol / L (> 200 mg / dL) или
- Ниво на кръвната захар на гладно ≥ 6,99 mmol / L (≥ 126 mg / dL) или
- Ниво на кръвна захар ≥ 11,1 mmol/L (≥ 200 mg / dl) 75 часа след приема на глюкоза.
При липса на продължаваща хипергликемия с тежка метаболитна декомпенсация, вторият и третият критерий трябва да бъдат потвърдени чрез повтаряне на теста в различни дни.
Към това се добавя и последната препоръка на ADA (от 2010 г.) за включване на гликирания хемоглобин (HbA1c) в диагностиката на захарния диабет (долна граница 6,5%). Тестът трябва да се извърши по стандартизиран метод.
Диагностичните критерии за Захарен диабет се отнасят както за възрастни, така и за деца.
Изследването се назначава от лекар.
Какво представлява кръвно-захарния профил ?
Кръвно-захарният профил е моментно изследване на колебанията в нивата на кръвната Ви захар през целия ден, за да се диагностицира наличието на Захарен диабет, както и за да провери ефективността на лечението.
Как се провежда изследване на кръвно-захарен профил ?
При кръвно-захарният профил се извършва изследване на серумното ниво на глюкоза през определени моменти от деня. Първото измерване става сутрин на гладно, след което от пациента се изисква да имитира нормалния си ден с три основни хранения.
– Преди закуска (8 часа) – сутрешна кръвна захар на гладно при закуска в интервала 9:30 до 10:00 часа
– Преди обяд (12 часа) – кръвна захар 2 часа след хранене (закуска), при обяд в интервала 12:30 до 13:00 часа.
– Преди вечеря (16-17 часа) – след около 3 часов интервал без консумация на храна
– Преди лягане (21 часа) – около 2 часа след вечеря
Подготовка за кръвно-захарния профил.
Важно е да спазвате препоръките на лекаря за провеждането на профила. От най-голямо значение е пациента да не променя своите хранителни навици с цел да получи по-добър резултат от кръвно-захарния профил. Изследването изисква три или четирикратно вземане на кръв, затова пациентът трябва да няма допълнителни стресови фактори, които могат да променят стойностите на кръвната захар. Важен е и адекватния прием на вода през деня.
Какви са нормалните стойности на глюкозата при кръвно-захарния профил ?
При здрави пациенти стойностите, които се получават през деня са в рамките на нормата (до 6,1 mmol/l за възрастни). При пациенти с нарушена въглехидратна обмяна (преддиабетно и диабетно състояние), стойностите могат да варират според тежестта на заболяването както и от ефективността на провежданото лечение. При адекватно лечение или леко нарушение, стойностите на кръвната захар могат да са в референтни граници.
През последните години, кръвно-захарния профил постепенно се измества от други изследвания като оралният глюкозотолерантен тест с глюкозно натоварване, изследване на ниво на гликиран хемоглобин както и от подкожни устройства за многократно измерване на кръвна захар (CGM сензори)
Референции: https://laborexpres.com/vidove-izsledvaniya-tzeni/kategoriya/biohimiya/glyukoza-profil
https://synevo.ge/en/product/glucose-laboratory-research/
https://www.diabetes.co.uk/cgm/continuous-glucose-monitoring.html