Съдържание
Обща информация
Сърдечна недостатъчност е заболяване, при което въпреки нормалното камерно пълнене на сърцето с кръв, то е неспособно да изтласква нормално количество от нея в циркулаторната система. По този начин не могат да бъдат задоволени метаболитните нужди на тъканите, чийто функционални параметри са в нормални граници. Някои заболявания като Исхемична болест на сърцето или Артериална хипертония, постепенно увреждат сърцето и влошават неговата функция. Не всички заболявания, които водят до сърдечна недостатъчност, могат да бъдат обратими, но лечението им може да подобри признаците и симптомите на сърдечната недостатъчност и да подобри качеството на живот. Един от начините за предотвратяване на сърдечна недостатъчност е предотвратяването и контролирането на заболявания, които в причиняват.
Видове
- Левостранна сърдечна недостатъчност
- Десностранна сърдечна недостатъчност
- Тотална сърдечна недостатъчност
- Систолна сърдечна недостатъчност
- Диастолна сърдечна недостатъчност
Симптоми
Най-честите симптоми на сърдечна недостатъчност са:
- задух – задухът може да възникне след физическо натоварване или в покой. Той може да се влоши в легнало положение и може да се събудите през нощта, за да си поемете въздух.
- умора – може да се чувствате уморени през повечето време и да смятате ежедневната физическа активност за изтощителна
- подуване на глезени и стъпала – това се причинява от натрупване на течност (оток). Обикновено отокът е по-лек сутрин и се влошава по-късно през деня
По-рядко срещани симптоми:
- постоянна кашлица с или без храчки, която може да се влоши през нощта
- хрипове
- подуване на корем (асцит)
- загуба на апетит
- наддаване или отслабване на тегло
- обърканост
- виене на свят и припадъци
- ускорен сърдечен ритъм
- сърцебиене, прескачания на сърцето или неравномерен сърдечен ритъм
Някои хора със сърдечна недостатъчност също могат да изпитват чувство на депресия и безпокойство.
Причини
- Исхемична болест на сърцето и инфаркт. Исхемичната болест на сърцето е най-честата причина за сърдечна недостаатъчност. Заболяването е резултат от атеросклеротични промени в артериите, които намаляват притока на кръв и могат да доведат до миокарден инфаркт.
- Високо кръвно налягане (хипертония). Ако кръвното Ви налягане е високо, сърцето Ви трябва да работи по-усилено, отколкото при нормални условия, за да изтласква кръвта в кръвоносната система. С течение на времето това допълнително натоварване може да доведе до промени в сърдечния мускул и той да отслабне с невъзможност да изпомпва ефективно кръвта.
- Увредени сърдечни клапи. Клапите на сърцето осигуряват еднопосочно движение на кръвта в сърцето и кръвоносната система. Увредената сърдечна клапа води до връщане на определено количество кръв назад. Поради това е необходимо сърцето да работи по-усилено за да компенсира това. С течение на времето настъпват структурни промени в сърдечния мускул и се развива сърдечна недостатъчност.
- Увреждане на сърдечния мускул (кардиомиопатия). Увреждането на сърдечния мускул (кардиомиопатия) може да има много причини, включително няколко заболявания, инфекции, злоупотреба с алкохол и токсичния ефект на лекарства. Генетичните фактори също могат да играят роля.
- Миокардит. Миокардитът е възпаление на сърдечния мускул. Най-често се причинява от вирус, включително COVID-19, и може да доведе до левостранна сърдечна недостатъчност.
- Вродени сърдечни дефекти. При наличие на вроден сърдечен дефект, сърцето трябва да работи по-усилено, за да осигурява нормален сърдечен дебит на кръвта в кръвоносната система. С течение на времето настъпват структурни промени в сърдечния мускул и се развива сърдечна недостатъчност.
- Сърдечна аритмия. Нарушенията в сърдечния ритъм могат да накарат сърцето ви да работи твърде ускорено, натоварвайки го допълнително. Забавената сърдечна дейност също може да доведе до сърдечна недостатъчност.
- Други заболявания. Хроничните заболявания – като диабет, ХИВ, хипертиреоидизъм, хипотиреоидизъм или натрупване на желязо (хемохроматоза) или на протеин (амилоидоза) – също могат да причинят сърдечна недостатъчност.
Причините за остра сърдечна недостатъчност мога да бъдат и вируси, които атакуват сърдечния мускул, тежки инфекции, алергични реакции, кръвни съсиреци в белите дробове, употребата на някои лекарства или някакво заболяване.
Рискови фактори
Един рисков фактор може да е достатъчен, за да причини сърдечна недостатъчност, но комбинация от фактори също увеличава риска.
Рисковите фактори включват:
- Високо кръвно налягане.
- Исхемична болест на сърцето..
- Миокарден инфаркт. Инфарктът е некроза (смърт) на част от сърцевата мускулна тъкан. Увреждането на сърдечния мускул от инфаркт нарушава помпената функция на сърцето.
- Захарен диабет. Наличието на диабет увеличава риска от високо кръвно налягане и Исхемична болест на сърцето.
- Някои лекарства за Захарен диабет. Установено е, че лекарствата за диабет розиглитазон и пиоглитазон увеличават риска от сърдечна недостатъчност при някои хора. Не спирайте да приемате тези лекарства сами. Ако ги приемате, обсъдете с Вашия лекар дали трябва да направите някаква промяна.
- Някои лекарства. Някои лекарства могат да доведат до сърдечна недостатъчност и други сърдечни заболявания. Лекарствата, които могат да увеличат риска от сърдечни заболявания включват нестероидни противовъзпалителни лекарства (НСПВС); някои упойки; някои антиаритмични лекарства; някои лекарства, използвани за лечение на Артериална хипертония, рак, кръвни заболявания, неврологични заболявания, психични заболявания, белодробни заболявания, възпалителни заболявания и инфекции.
Не спирайте лекарствата си сами. Ако имате въпроси относно тях, обсъдете с Вашия лекар дали са необходими някакви промени.
- Сънна апнея. Невъзможността да дишате правилно, докато спите през нощта води до ниски нива на кислород в кръвта и повишен риск от абнормен сърдечен ритъм. И двата проблема могат да увредят и отслабят сърцето.
- Вродени сърдечни дефекти. Някои хора, които развиват сърдечна недостатъчност, са родени със структурни сърдечни дефекти.
- Клапно увреждане. Хората с клапни увреди имат по-висок риск от сърдечна недостатъчност.
- Вируси. Вирусната инфекция може да е увреди сърдечния Ви мускул.
- Злоупотреба с алкохол. Консумацията на твърде много алкохол води до алкохолна миопатия и може да увреди и отслаби сърдечния мускул, която да доведе до сърдечна недостатъчност.
- Тютюнопушене. Тютюнопушенето може да увеличи риска от сърдечна недостатъчност.
- Затлъстяване. Хората със затлъстяване имат по-висок риск от развитие на сърдечна недостатъчност.
- Неравномерен сърдечен ритъм. Аритмията може да отслаби сърдечния мускул и да причини сърдечна недостатъчност.
Превенция
Ключът към предотвратяването на сърдечната недостатъчност е намаляване на рисковите фактори. Можете да контролирате или елиминирате много от рисковите фактори за сърдечни заболявания, например Артериална хипертония и Исхемична болест на сърцето, като направите промени в начина на живот заедно с правилното им лечение. Промените в начина на живот включват:
- Спиране на тютюнопушенето
- Контролиране на определени заболявания, като високо кръвно налягане и диабет
- Поддържане на физическа активност
- Здравословно хранене
- Поддържане на нормално тегло
- Редукция и контрол върху стреса
Диагноза
За да диагностицира сърдечна недостатъчност, Вашият лекар ще снеме анамнеза и ще извърши физикален преглед. Той също ще провери за наличие на рискови фактори. Използвайки стетоскоп, Вашият лекар може да преслуша сърцето Ви и белите дробове. Лекарят може да изследва корема и краката за натрупване на течност. След физикалния преглед може също да се проведат следните изследвания:
- Кръвни тестове. Вашият лекар може да вземе кръвна проба, за да търси признаци на заболявания, които могат да засегнат сърцето. Той или тя може също така да провери за химично вещество, наречено N-краен натриуретичен пептид от тип pro-B (NT-proBNP), ако диагнозата Ви не е сигурна след други тестове.
- Рентгенова снимка на гръдния кош. Рентгеновите изображения помагат на Вашия лекар да види състоянието на белите Ви дробове и сърцето. Вашият лекар може също да използва рентгенова снимка за диагностика на състояния, различни от сърдечна недостатъчност, които могат да обяснят вашите признаци и симптоми.
- Електрокардиограма (ЕКГ). Това изследване записва електрическата активност на сърцето Ви чрез електроди, прикрепени към кожата ви. То помага за диагностициране на отклонения на сърдечния ритъм и увреждане на сърцето.
- Ехокардиограма. Ехокардиограмата използва звукови вълни, за да създаде видео изображение на сърцето ви. Този тест може да помогне на лекарите да видят размера и формата на сърцето ви, както и всички аномалии. Ехокардиограма измерва вашата фракция на изтласкване, важно измерване на това колко добре изпомпва сърцето ви и което се използва за класифициране на сърдечната недостатъчност и насочване на лечението.
- Стрес тест. Стрес тестовете измерват здравето на сърцето Ви според това как то реагира на натоварване. Може да бъдете помолени да ходите на бягаща пътека, докато сте прикрепени към ЕКГ монитор, или може да получите интравенозно лекарство, което стимулира сърцето Ви, подобно на упражненията.
Понякога стрес тестът може да се направи, докато носите маска, която измерва способността на сърцето и белите дробове да поемат кислород и да отделят въглероден диоксид. Ако Вашият лекар също иска да види изображения на сърцето Ви, по време на физическото натоварване, той или тя може да използва образни техники, за да визуализира сърцето ви по време на теста.
- Компютърна томография (КТ) на сърце. При КТ на сърце се създава детайлен образ на структурата на сърцето.
- Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР). При ЯМР на сърцето също се създават детайлни образи на структурата на сърцето.
- Коронарна ангиография. При този тест тънка, гъвкава тръбичка (катетър) се вкарва в кръвоносен съд в слабините или в ръката ви и се отвежда през аортата в коронарните артерии. Контраст, инжектиран през катетъра, визуализира коронарните артерии, помагайки на лекарите да открият запушвания.
- Биопсия на миокарда. При този тест се вкарва малка, гъвкава биопсична система в шийна вена или слабините и се вземат малки парченца от сърдечния мускул. Този тест може да се извърши за диагностициране на някои видове заболявания на сърдечния мускул, които причиняват сърдечна недостатъчност.
Лечение
Лекарите понякога могат да коригират сърдечната недостатъчност, като лекуват основната причина. Например, поправянето на сърдечна клапа или контролирането на бърз сърдечен ритъм може да обърне сърдечната недостатъчност. Но за повечето хора лечението на сърдечна недостатъчност включва баланс на правилните лекарства и в някои случаи използване на устройства, които помагат на сърцето да бие и свива правилно.
Лекарства
Лекарите обикновено лекуват сърдечната недостатъчност с комбинация от лекарства. В зависимост от вашите симптоми можете да приемате едно или повече лекарства, включително:
- Инхибитори на ангиотензин-конвертиращия ензим (АСЕ). Тези лекарства помагат на хората със систолна сърдечна недостатъчност да живеят по-дълго и да се чувстват по-добре. АСЕ инхибиторите са вид вазодилататор, лекарство, което разширява кръвоносните съдове, за да понижи кръвното налягане, да подобри притока на кръв и да намали натоварването на сърцето. Примерите включват Еналаприл, Лизиноприл и Каптоприл.
- Ангиотензин II рецепторни блокери. Тези лекарства, които включват лозартан и валсартан, имат много от същите предимства като ACE инхибиторите. Те могат да бъдат алтернатива за хора, които не могат да понасят АСЕ инхибиторите.
- Бета-блокери. Този клас лекарства не само забавя сърдечната честота и намалява кръвното налягане, но също така ограничава някои от уврежданията на сърцето Ви, ако имате систолна сърдечна недостатъчност. Примерите включват Карведилол, Метопролол и Бизопролол. Тези лекарства намаляват риска от сърдечна аритмия и намаляват риска от внезапна сърдечна смърт. Бета-блокерите могат да намалят признаците и симптомите на сърдечна недостатъчност, да подобрят сърдечната функция и да Ви помогнат да живеете по-дълго.
- Диуретици. Диуретиците стимулират уринирането и не позволяват на течността да се събира в тялото. Диуретиците, като Фурантрил, също намаляват течността и отока в белите дробове, за да можете да дишате по-лесно.
- Инотропни лекарства. Това са интравенозни лекарства, използвани при хора с тежка сърдечна недостатъчност в болницата за стимулиране на камерното съкращение и последващо подобряване на сърдечната изпомпваща функция и поддържане на кръвното налягане. Дигоксин (ланоксин). Това лекарство, наричано още дигиталис, увеличава силата на контракциите на сърдечния мускул. Също така има тенденция да забавя сърдечния ритъм. Дигоксин намалява симптомите на сърдечна недостатъчност при систолна сърдечна недостатъчност.
Хирургично лечение
В някои случаи лекарите препоръчват операция за лечение на основния проблем, довел до сърдечна недостатъчност. Някои лечения, които се изучават и използват при определени хора, включват:
- Поставяне на байпас на коронарните артерии
- Операция и подмяна на сърдечна клапа
- Поставяне на имплантируем електростимулатор на сърцето
- Трансплантация на сърце
Източници:
https://www.nhs.uk/conditions/heart-failure/symptoms/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heart-failure/symptoms-causes/syc-20373142
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heart-failure/diagnosis-treatment/drc-20373148
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17069-heart-failure-understanding-heart-failure