Алергията е анормална реакция на организма към едно или повече вещества, които като цяло са безвредни за повечето хора. Веществата, които причиняват алергични реакции се наричат алергени.
Алергията всъщност е физическо заболяване, но психо-емоционалните фактори (стрес, страх, гняв, и др.) могат да причинят или утежнят симптоматиката.
Най-често срещаните източници на алергии са:
- цветен прашец от дървета и треви;
- домашен прах;
- мухъл;
- животни;
- някои храни и лекарства, както и ухапвания от насекоми.
Според начина на навлизане в организма, алергените могат да се класифицират на: пневмоалергени (цветен прашец, домашен прах, мухъл, животински косми и кожа), хранителни алергени (яйчен белтък, ягоди и др.), алергени от насекоми (отрова от насекоми), лекарствени и химически алергени (професионални или не).
Защитата на организма срещу инфекции и болести се подсигурява от антитела или имуноглобулини.
Някои хора образуват в излишък антитяло наречено имуноглобулин E (IgE). Антителата IgE в големи количества предизвикват свръхреакция при контакт с алерген, стимулирайки отделянето в организма на химически съединения, които на свой ред ускоряват симптомите на алергията медиирана от IgE.
Алергените могат да провокират други алергични реакции, при които IgE антителата не участват директно.
Съдържание
Кои могат да бъдат симптомите?
Алергичните реакции причиняват различни симптоми на отделните органи и системи, които се локализират най-често на нивото на:
- Носа – алергичен ринит или “сенна хрема”, със симптоми на сърбеж и запушване на носа, кихане и течни секрети от носа.
- Бял дроб – бронхиална астма, със симптоми на усещане за задушаване и „wheezing”(“свистене”).
- Очи – конюнгтивит, със сърбеж, зачервяване и сълзене.
- Кожа:
- екземи (атопичен дерматит), обрив със сърбеж в областта на ръцете, краката и шията;
- контактни дерматити, характерни лезии съпроводени със сърбеж, появяват се след директен контакт с козметични продукти, бижута, дрехи, такива се наблюдават в работна среда;
- уртикария – петна с различна големина, които предизвикват сърбеж, появяващи се по кожата, устните, в устата или носа.
- Храносмилателен тракт, изразявайки се чрез стомашни спазми, повръщане и диария.
Алергиите засягат около 20% от населението, като част от тях се наследяват.
Първите симптоми на алергия могат да се появят на всякаква възраст, но предразположените към алергия лица развиват симптоми още в като деца.
ИНФО Разбери повече:
Ще изчезне ли моята алергия ?
В някои случаи симптомите на алергията изчезват от само себе си. Голям процент от децата, страдащи от алергични екземи може да развият в бъдеще астма или други дихателни проблеми. Нелекуваните алергични ринити и астма могат да причинят физически аномалии и емоционални проблеми, с последствия в зряла възраст.
Лицата, които в детска възраст от време на време са имали леки признаци на алергия, с времето развиват много по-тежки и упорити симптоми.
Без лечение и медицински грижи алергичната екзема може да се развие и свръхинфектира, поради което е важно да бъде открита навреме и лекувана по съответен начин.
Как да разбера към какво съм алергичен ?
Основният източник на алергични симптоми може да бъде вещество извън дома, от дома или дори от храната. Поради това е важно Вашият лекар да разговаря с Вас, да познава личното и семейното Ви минало, както и по-подробна информация за начина Ви на живот (включително началният момент/ момента на засилване на алергията и мястото, на което сте били при появата на симптомите).
Ако дадени минали събития предполагат възможни причини за алергия, могат да се извършат кожни или серологични тестове, които да идентифицират и потвърдят едно или повече от веществата, предизвикващи алергията.
Кожните тестове се извършват чрез прием на екстракт, съдържащ малко количество от алергена, за който имате съмнение . Ако сте алергичен, до няколко минути се появява подутина с размер на ухапване от комар.
Серологичните тестове се извършват в лаборатория, като е необходима само една кръвна проба, от която може да се уточнят количествено, с точност, специфичните IgE антитела за даден алерген. Същата кръвна проба може да се използва и за откриване на други алергени.
Извършването на серологични тестове има предимство пред кожното тестване, най-вече при следните случаи:
- ако имате тежки кожни проблеми;
- при наличието на риск от алергична реакция дори при малко количество алерген;
- ако следвате анти-хистаминово лечение или приемате други лекарства, които могат да повлияят на резултатите от кожните тестове;
- ако се страхувате от кожните тестове.
Определянето на специфичните IgE антитела може да се направи както за отделните алергени (като: какао, отрова на оси, цветен прашец от бреза, хлебарки), така и за дадена смес от алергени (като: смес от обикновени хранителни алергени, смес алергени от домашен прах, смес от мухъли и др.).
При наличието на множество тестове за определяне на индивидуални алергени е трудно още в началото да се избере този тип изследване, особено при липсата на ясни клинични аргументи.
Поради това, в първия етап на диагностициране се препоръчва извършване на мултиалергенните тестове, които показват наличието в серума на IgE на антитела към различни смеси алергени, подбрани в зависимост от възрастта и симптомите на пациента. Примери за подобни тестове са:
- Phadiatop Infant – препоръчва се за деца на възраст между 0-4 години. Този тест предлага възможност за тестване на най-обикновени хранителни и вдишани алергени.
- Phadiatop – препоръчва се за големи деца и възрастни, показва наличието на специфични IgE антитела към най-обикновени вдишани от средата алергени.
- Смес от хранителни алергени – тества наличието на специфични IgE антитела към най-обикновените хранителни алергени: яйчен белтък, краве мляко, риба, ядки, соя, жито.
При получаване на положителен резултат от мултиантигенните тестове се препоръчва продължаване на изследванията за алергия, с оглед определяне на специфичните IgE за отделните алергени.
Как лекарят може да лекува алергията ?
Алергичните реакции се появяват след като алергенът влезе в контакт с организма. Поради това, най-добрият метод за предотвратяване на алергичните реакции е успешното контролиране на симптомите на алергията, избягвайки контакта с алергените.
Ако развиете лека или средна симптоматика и сте предразположен към алергени, Вашият проблем лесно може да бъде контролиран с анти-хистаминови лекарства или медикаменти за отпушване на носа, изписани от лекар.
За някои видове алергени Вашият лекар може да предпише имунотерапия. Лечението се състои в приема на нарастващи дози специфичен алерген, за период от няколко месеца, с цел да се прогресивна десенсибилизация. Целта е повишаване толерантността на организма към съответния алерген.