Епителните клетки в чревната лигавица са свързани заедно чрез специални плътни съединителни връзки. Плътните връзки запечатват пространствата между клетките и осигуряват запазването на чревната бариера. Тези връзки се регулират по различни начини, включително от протеина зонулин. При взаимодействия върху чревната лигавица се освобождава зонулин, който отговаря за междуепителните канали. Проучванията показват, че повишените нива на зонулин са свързани с повишената чревна пропускливост. Изследването на нивото на зонулин в серума позволява да се анализира чревната пропускливост без необходимост от стимулация (например без обременяване с лактоза/манитол).
Хранителната непоносимост, която е свързана и с нарушения в чревната пропускливост, често е вторична и е в резултат от хронични възпалителни процеси в червата. Възникналото възпаление уврежда чревната лигавица и променя чревната пропускливост. Това може да доведе до клинична проява на съществуваща сенсибилизация (хранителна алергия) или друго състояния. В същото време допълнителните контакти с хранителни алергени, които могат да преминат през лигавицата, увеличават риска от сенсибилизация.
В същото време чревният епител е мястото, където се синтезират ензими като диаминооксидаза (DAO) и лактаза, поради което морфологичните промени в чревната лигавица, причинени от възпаление, също водят до намален синтез на тези основни ензими. Следователно, вторичен дефицит на DAO (вторична непоносимост към хистамин) или вторична непоносимост към лактоза често са причинени от хронични възпалителни заболявания на червата.
Определянето на концентрацията на зонулин не се използва само за оценка на състоянието повишена чревна пропускливост. Той също така позволява проследяване на хода на проведено лечение. При пациенти с целиакия например нивата на зонулин намаляват успоредно с другите показатели за възпаление, когато се спазва строга диета без глутен.
Съдържание
Цел на изследването
Целта на изследването е да се определи нивото на Зонулин в кръвта. Нивото на зонулин е в пряка зависимост от степента на чревна пропускливост.
Кога да направя това изследване?
Изследването се препоръчва при всички заболявания и състояния, при които се подозира повишена чревна пропускливост. То се препоръчва при наличие на следните симптоми:
- Подуване на корема, метеоризъм и други
- Чувствителност към някои храни като млечни продукти, ядки и други
- Обща умора
- Хронична диария
- Често повръщане
- Наличие на автоимунни заболявания:
- Тиреоидит на Хашимото
- Ревматоиден артрит
- Болест на Крон
- Болест на Грейвс
- Целиакия
- Множествена склероза
- Захарен диабет тип 1
Подготовка преди изследване
Не е необходима специална подготовка преди провеждане на изследването.
Проба
Венозна кръв 1 ml за определяне на серумен зонулин
Метод
ELISA (имуноензимен анализ)
Референтни стойности
отрицателен <38 ng/ml
сива зона: 34,0 – 37,9 ng/ml
повишен: > 38,0 ng/ml
Интерпретация на резултатите:
- Ниско ниво на зонулин
Нормалното или ниско ниво на пептида зонулин не изключва непременно повишена чревната пропускливост. Необходимо е проследяване на чревната пропускливост на лактулоза/манитол.
- Повишено ниво на Зонулин
Клиничното значение на повишено ниво на зонулин може да е свързано с повишена чревна пропускливост.
Повишеното фекално ниво на зонулин може да е свързано с метаболитен синдром и затлъстяване, както и със състояния, които са свързани с повишена чревна пропускливост.
Серумният и фекален зонулин са значително по-високи при пациенти с болест на Крон в сравнение с тези с улцерозен колит. Не е установена връзка на серумния или фекалния зонулин с локализацията и симптоматиката на възпалителните чревни заболявания. Високите нива на фекален зонулин при пушачи, независимо от възпалително чревно заболяване, насочват към значителното увеличение на пропускливостта на червата при пушачите.
Нивото на зонулин може да бъде повишено при следните заболявания:
- Целиакия
- Глутенова чувствителност, несвързана с целиакия
- Възпалителни чревни заболявания (IBD)
- Синдром на раздразненото черво, протичащ с диария
- Захарен диабет тип 1 (инсулинозависим захарен диабет)
- Чернодробни заболявания
- Множествена склероза
- Ревматоиден артрит
ИНФО Вземи 5% отстъпка само онлайн:
Изследване Време за резултати (делнични дни) Цена Поръчай
Инфо Научи повече:
Източници:
- https://www.imd-berlin.de/en/tests-a-z/parameter.html?tx_ajdiagnostics_analyse%5Banalyse%5D=202512&tx_ajdiagnostics_analyse%5Btitle%5D=Zonulin%20in%20serum&tx_ajdiagnostics_analyse%5Bsynonym%5D=&tx_ajdiagnostics_analyse%5Baction%5D=showmod&tx_ajdiagnostics_analyse%5Bcontroller%5D=Analyse&cHash=46fc1c0de32d9e1ad413c613e16107c8
- https://www.imd-berlin.de/en/special-areas-of-competence/food-intolerances/leaky-gut/intestinal-permeability.html
- https://www.imd-berlin.de/en/special-areas-of-competence/food-intolerances/leaky-gut/intestinal-permeability.html
- https://healthmatters.io/understand-blood-test-results/zonulin-stool