Съдържание
Обща информация
Псориазисът е кожно заболяване, което причинява червени, сърбящи и често покрити със сквами петна, най-често по кожата на коленете, лактите, гърба и скалпа. Псориазисът е често срещано хронично заболяване, което не може да бъде излекувано напълно. Заболяването има тенденция да преминава през цикли, обостряйки се за няколко седмици или месеци, след което затихвайки за известно време или преминавайки в ремисия. Налични са методи на лечение, които да Ви помогнат да контролирате симптомите на заболяването.
Видове
- Плакатен псориазис. Най-често срещаната форма. Плакатния псориазис причинява сухи, повдигнати, зачервени кожни петна (лезии), покрити със сребристи люспи (сквами). Плаките може да са сърбящи или нежни и може да са малко или многобройни. Обикновено се появяват на лакти, колене, кръст и скалп.
- Псориазис на ноктите. Псориазисът може да засегне ноктите на ръцете и краката, причинявайки поява на деформация, необичаен растеж на ноктите и обезцветяване. Псориатичните нокти могат да се разхлабят и отделят от нокътното ложе (онихолиза). Тежките случаи могат да доведат до ронене на нокътя.
- Гутатен псориазис. Този тип засяга предимно хора на средна възраст и деца. Обикновено се предизвиква от бактериална инфекция като стрептокок в гърлото. Проявява се с малки лезии на гърба, ръцете или краката.
- Обратен (инвертен) псориазис. Този вид засяга предимно кожните гънки на слабините, седалището и гърдите. Обратният Псориазис се проявява с гладки петна от червена кожа, които се влошават при триене и изпотяване. Гъбичните инфекции могат да предизвикат този тип псориазис.
- Пустулозен псориазис. Тази рядка форма на Псориазис причинява ясно определени лезии, пълни с гной (пустули), които се срещат в широко разпространени лезии (генерализиран пустулозен псориазис) или в по-малки участъци по дланите на ръцете или стъпалата (локализиран Пустулозен псориазис)
- Еритродермичен псориазис. Най-рядко срещаният тип Псориазис, Еритродермичният псориазис може да покрие цялото Ви тяло с червен, лющещ се обрив, който може да сърби или интензивно да боли.
- Псориатичен артрит. Псориатичният артрит представлява възпалително ставно заболяване, асоциирано с Псориазис. Проявява се с болка, оток и скованост на азасегнатите стави. Понякога ставните симптоми са първият или единствен симптом или признак на Псориазис. Симптомите варират от леки до тежки и Псориатичният артрит може да засегне всяка става. Това може да причини скованост и прогресивно увреждане на ставите, което в най-сериозните случаи може да доведе до трайно увреждане на ставите и инвалидизация.
Симптоми
Симптомите на Псориазис могат да варират при различните хора. Честите симптоми са:
- Червени натигнати петна от кожата, покрити с дебели, сребристи люспи
- Малки петна с лющене (често се наблюдават при деца)
- Суха, напукана кожа, която може да кърви или да сърби
- Сърбеж, парене или болезненост
- Удебелени, деформирани или набраздени нокти
- Подути и сковани стави
Псоритичните обриви могат да варират от няколко петна, подобни на пърхот, до големи плаки, които обхващат големи площи на кожата. Най-често засегнатите области са тези, които са подложени на най-много механично триене. Това е кожата на кръста, лактите, коленете, краката, стъпалата и скалпа.
Повечето видове Псориазис преминават през цикли с обостряния и намаления на активността, като може да се стигне и до спонтанна ремисия, след която следва нов епизод на обостряне.
Причини
Смята се, че Псориазисът е автоимунно заболяване. При това заболяване е нарушен цикъла на делене на клетките на кожния епидермис. Тези клетки се делят по-бързо от обичайното и не достигат до зрялост. При най-често срещания тип Псориазис, известен като плакатен, това бързо делене на клетки води до поява на люспи и червени петна. Какво точно причинява неизправност на имунната система не е напълно ясно. Изследователите вярват, че както генетичната предразположеност, така и факторите на околната среда играят роля. Заболяването не е заразно.
Отключващи фактори:
Много хора, които са предразположени към Псориазис, може да нямат симптоми в продължение на години, докато болестта не бъде предизвикана от някакъв фактор на околната среда. Честите причинители на Псориазис включват:
- Физически и психоемоционален стрес
- Инфекции, като стрептокок в гърлото или кожни инфекции
- Метеорологичната обстановка, особено студените, сухи условия
- Нараняване на кожата, като порязване или изстъргване, ухапване от насекоми или силно слънчево изгаряне
- Тютюнопушене и излагане на цигарен дим
- Ексцесивна консумация на алкохол
- Някои лекарства – включително литий, лекарства за високо кръвно налягане и антималарийни лекарства
- Бързо намаляване и спиране на прием на перорални или системни кортикостероиди
Рискови фактори
Всеки може да развие Псориазис. Около една трета от случаите започват в детска възраст. Тези фактори могат да увеличат риска:
- Семейна анамнеза. В някои фамилии заболяването е по-често срещано от други. Наличието на един родител с Псориазис увеличава риска от заболяване, а на двама родители с Псориазис увеличава риска още повече.
- Стрес. Тъй като стресът може да повлияе на имунната система, високите нива на стрес могат да увеличат риска от развитие на заболяването.
- Тютюнопушене. Тютюнопушенето не само увеличава риска от Псориазис, но също така може да урежни протичането на заболяването. То също може да играе роля в отключването на болестта.
Превенция
1. Използвайте овлажняващи лосиони.
Симптомите се влошават, когато кожата Ви е суха, затова я поддържайте влажна с кремове и лосиони. Омазняващите лосиони, съдържащи вазелин, обикновено са най-подходящи. Те задържат влагата под кожата по-добре.
2. Погрижете се за кожата и скалпа
Пазете кожата си. Никога не премахвайте самостоятелно сквамите, тъй като може да влошите заболяването си. Внимавайте при рязането на ноктите. Ако се порежете, това може да предизвика появата на симптоми. Ако имате псориазис на скалпа, използвайте локални средства. Редовното мазане с успокояващи продукти, като катранени разтвори, също може да донесе облекчение.
3. Избягвайте сух и студен климат
Климатът може да има голямо въздействие върху Псориазиса. За много хора студеното, сухо време влошава симптомите. Горещото време обикновено го прави по-добро, но не винаги. Прочетете повече за това как да управлявате псориазис през есента и зимата.
4. Използвайте овлажнител
Важно е да поддържате кожата си влажна. Използвайте овлажнител за въздухът в дома си.
5. Избягвайте прием лекарства, които причиняват обостряния
Уведомете Вашия лекар за всички лекарства, които приемате, дори и тези без рецепта. Попитайте дали биха могли да повлияят на Вашия Псориазис. Лекарствата, за които е известно, че влошават заболяването са:
- Литий, използван за лечение на психиатрични разстройства
- Пропранолол и евентуално други бета-блокери, които се предписват при сърдечни заболявания
- Хинидин, лекарство за аритмия на сърцето
- Хидроксихлороквин (Плакенил, Резохин), лекарство за лечение на Малария, Системен Лупус еритематодес и Ревматоиден артрит
6. Избягвайте ожулвания, порязвания, подутини и инфекции
Изключително важно е хората с Псориазис да избягват травми и порязвания. Травмата на кожата може да предизвика обостряне и поява на псориатична плака на мястото, състояние, наречено „феномен на Кьобнер“. Инфекциите също могат да влошат заболяването. Бъдете особено внимателни при бръснене. Избягвайте акупунктурата, татуировките и направете всичко възможно, за да предотвратите ухапвания от насекоми и протриване.
7. Излагайте се умерено на слънце
Ултравиолетовите лъчи на слънчева светлина забавят деленето на кожните клетки, така че получаването на умерени дози слънчева светлина е препоръчително. Излагайте се за кратко – за около 20 минути или така наведнъж. И използвайте слънцезащитен крем.
8. Физически и психоемоционален стрес
Въпреки че не е доказано, много хора свързват обострянията със стреса. Така че, опитайте се да намалите стреса.
Диагноза
Вашият лекар ще снеме анамнеза и ще извърши физикален преглед кожата, скалпа и ноктите. Вашият лекар може да вземе малка проба от кожата (биопсия) за изследване под микроскоп. Това помага да се определи вида на Псориазиса и да се изключат други заболявания.
Лечение
Локално лечение
В стадии на поява на обривите – охладителен крем, растителни масла или готови базисни кремове.
При останалите форми: за отстраняване на люспите – салицилова киселина 5 % разтвор в подходящ течен или мазен крем; Препарати, съдържащи урея – чисти или в комбинация със салицилова киселина.
За разнасяне на плаките – катрани за предпочитане (каменовъглен) под формата на лосиони в комбинация със салицилова киселина и урея или кремове в комбинация с кортикостероиди; За регулиране хиперделенето на клетките – Детранол. Използват се и витамини – витамин Д3.
Общо лечение
При обриви по цялото тяло, както и при и резистентни на локална терапия случаи – Етренинат (Тигазон) като с настъпване на подобрение дозата постепенно се намалява. Цитостатици – Метотрексат по 25-30 мг/седмично.
Нестероидни противовъзпалителни средства – Аспирин, Индометацин, Волтарен и други – се използват главно при Псориатичния артрит.
Витамини – витамин В11, В12 – при еруптивните форми.
Биологични средства
Напоследък в терапия на кожния Псориазис и Псориатичния артрит навлязоха и нови биологични средства като: Адалимумаб 40 мг/на 14 дни, Етанерцепт 50 мг/седмично, Устекинумаб, Секукинумаб, Гузелкумаб и други.
Фототерапия
Ултравиолетови облъчвания – селективна ултравиолетова терапия и морелечение; фотохимиотерапия – прилагане на фотосенсибилизатори и послеващо облъчване с UV лъчи (365 nm от специални лампови устройства)
Диета
Ограничаване на животинските мазнини и на големите количества въглехидрати. В хранителния режим да се включват предимно растителни масла, млечни продукти, плодове и зеленчуци.
Източници:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/psoriasis/symptoms-causes/syc-20355840
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/psoriasis/prevent-flare-ups
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/psoriasis/diagnosis-treatment/drc-20355845
https://apad.bg/uni/di-psor/lech
ИНФО Прочети повече: