Съдържание
Обща информация
Синдромът на Сьогрен е автоимунно заболяване, причиняващо хронично възпаление на екзокринните жлези – слюнчени и слъзни. Най-често срещаните симптоми на заболяването са сухота в очите и сухота в устата. Заболяването често придружава други нарушения на имунната система, като Ревматоиден артрит и Лупус. Въпреки че можете да развиете Синдром на Сьогрен на всяка възраст, по време на диагностицирането повечето хора са на възраст над 40 години. Заболяването е много по-често при жените. Лечението се фокусира върху имуномодулация и облекчаване на симптомите.
Видове
- Първичен Синдром на Сьогрен. Това е терминът, използван, когато Синдромът на Сьогрен възниква първично, без да е в хода на други автоимунни заболявания. Около 50% от случаите са първични.
- Вторичен Синдром на Сьогрен. Вторичен е Синдромът на Сьогрен, който възниква вторично вследствие на друго автоимунно заболявание, като Склеродермия, Лупус или Ревматоиден артрит.
Симптоми
Двата основни симптома на синдрома на Сьогрен са:
- Сухи очи. Сухотата в очите причинява дразнене, сърбеж или чувство за наличие на чуждо тяло. Сухотата в очите се нарича ксерофталмия.
- Суха уста. Липсата на слюнка в устата затруднява преглъщането или говоренето. Сухотата в устата се нарича ксеростомия.
Някои хора със Синдром на Сьогрен също имат едно или повече от следните симптоми:
- Болки в ставите, подуване и скованост
- Подути слюнчени жлези – особено слюнчените жлези, разположен зад долната челюст и пред ушите
- Кожни обриви или суха кожа
- Вагинална сухота
- Постоянна суха кашлица
- Продължителна умора
Причини
Синдромът на Сьогрен е автоимунно заболяване. Вашата имунна система погрешно разпознава и атакува собствените клетки и тъкани на организма. В случая на заболяването, имунно атакуваните тъкани са екзокринните жлези (жлезите, синтезиращи секрети).
Не е установено защо някои хора развиват заболяването. Наличието на някои гени повишават риска от развитие на заболяването, но изглежда, че съществува отключващ фактор като инфекция с определен вирус или определен бактериален щам.
При Синдрома на Сьогрен Вашата имунна система първоначално е насочена към екзокринните жлези. Но автоимунно могат да бъдат засегнати и други части на организма, като например:
- Съединенителна тъкан
- Стомах и черва
- Щитовидна жлеза
- Бъбреци
- Черен дроб
- Бели дробове
- Кожа
- Нерви
Рискови фактори
Синдромът на Сьогрен обикновено се среща при хора с един или повече рискови фактори, като:
- Възраст. Заболяването обикновено се диагностицира при хора на възраст над 40 години.
- Пол. Заболяването е много по-често срещано при жени.
- Ревматично заболяване. Обикновено хората, които имат Синдром на Сьогрен, много често имат друго ревматично заболяване – като Ревматоиден артрит или Лупус.
Превенция
Тъй като причините за Синдрома на Сьогрен са неизвестни, както и на другите автоимунни заболявания, няма известни начини за превенция на заболяването.
Диагноза
Синдромът на Сьогрен може да бъде труден за диагностициране, тъй като симптомите варират при различните хора и могат да бъдат подобни на тези, причинени от други заболявания. Страничните ефекти на някои лекарства също могат да имитират някои признаци и симптоми на заболяването.
Тестовете могат да помогнат за изключване на други заболявания и да помогнат за точното диагностициране на Синдрома на Сьогрен.
Кръвни тестове
Вашият лекар може да назначи кръвни изследвания, за да провери за:
- Пълна кръвна картина, диференциална кръвна картина, скорост на утаяване на еритроцитите и C-реактивен протеин
- Наличие на антитела, често срещани при Синдрома на Сьогрен. Специфични за заболяването са Anti-SS-A (Ro) и Anti-SS-B (La) антителата. Може да се окрият повишени стойности на общи антинуклеарни антитела (ANA) и ревматоиден фактор (RF).
- Индикации за засягане на черния дроб и бъбреците
Очни тестове
Вашият лекар може да измери сухотата на очите Ви с тест, наречен тест на Ширмер. Малко парче филтърна хартия се поставя под долния Ви клепач за определен период от време, за да се измери производството на сълзи.
Лекар, специализиран в лечението на очни заболявания (офталмолог), може също да изследва очите Ви с офталмоскоп. Той може да постави специално багрило в окото Ви, което да улеснки визуализацията на увреждане на роговицата.
Образни изследвания
Някои образни изследвания могат да анализират функцията на Вашите слюнчени жлези.
- Сиалограма. Чрез рентгенови лъчи може да се визуализират слюнчените жлези чрез специално багрило, което се инжектира в тях пред ушите. Това изследване показва колко слюнка се отделя в устната кухина.
- Сцинтиграфия на слюнка. Това изследване включва инжектиране във вена на радиоактивен изотоп (радиофармацевтик), който се проследява в продължение на един час, за да се види колко бързо се отлага в слюнчените жлези. Повишеното и бързо отлагане на радоифармацевтика е белег за наличие на възпаление на слюнчените жлези.
Биопсия
Вашият лекар може също да направи биопсия на слюнчените жлези, за да откриване на наличие на групи от възпалителни клетки, което може да е белег за Синдрома на Сьогрен. За това изследване се взема парче тъкан от слюнчените жлези и се изследва под микроскоп.
Лечение
Лечението на Синдрома на Сьогрен зависи от засегнатите части на организма. Много хора контролират сухотата на очите и на устата, като използват капки за очи и отпиват вода по-често. Но някои хора се нуждаят от имуномодулаторни лекарства или дори хирургично лечение.
Лекарства
В зависимост от вашите симптоми, Вашият лекар може да предложи лекарства, които да:
- Намаляват възпалението на очите. Капки за очи, съдържащи Циклоспорин могат да бъдат препоръчани от Вашия очен лекар, ако имате умерена до тежка сухота в очите.
- Увеличават производството на слюнка. Лекарства като Пилокарпин и Цевимелин могат да увеличат производството на слюнка, а понякога и сълзи. Страничните ефекти могат да включват изпотяване, коремна болка, зачервяване и повишено уриниране.
- Повлияват специфични усложнения. Ако развиете симптоми на артрит, може да се възползвате от нестероидни противовъзпалителни лекарства (НСПВС) или други лекарства за артрит. Гъбичните инфекции в устата трябва да се лекуват с противогъбични лекарства.
- Лекуват общосистемни симптоми. Хидроксихлорохинът (Плакенил), лекарство, предназначено за лечение на малария, често е ефективно при лечението на Синдрома на Сьогрен. Лекарства, потискащи имунната система, като Метотрексат, също могат да бъдат предписани при полиорганно ангажиране и много висока активност.
Хирургично лечение
Минихирургична процедура за запушване на слъзните канали, които оттичат сълзите от очите ви (точкова оклузия) може да помогне за облекчаване на сухотата в очите. Колагенови или силиконови тапички се вкарват в каналите, за да запазят сълзите Ви.
Източници:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sjogrens-syndrome/diagnosis-treatment/drc-20353221
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/4929-sjogrens-syndrome
https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?ContentTypeID=134&ContentID=120
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sjogrens-syndrome/symptoms-causes/syc-20353216
ИНФО Прочети повече: