Синдромът на Аспергер е неврологично разстройство, характеризиращо се със значителни затруднения в социалното взаимодействие и невербалната комуникация заедно с ограничени и повтарящи се модели на поведение и интереси. Това е разстройство от аутистичния спектър, но се различава от другите разстройства със сравнително запазени език и интелигентност.
Съдържание
Епидемиология
През 2015 г. оценката на Аспергер, синдромът засяга 37,2 милиона души в световен мащаб (около 0,5% от хората)
Причини
Ханс Аспергер описва общи черти сред членовете на семейството на своите пациенти, особено при бащите, и изследванията подкрепят това наблюдение, като насочват към генетична причина за синдрома на Аспергер. Въпреки че все още не е идентифициран специфичен ген и се смята, че множество фактори играят роля.
Рискови фактори
- Мъжки пол
- Съпътстващо психично разстройство, като депресия или тревожност
- Съпътстващо друго заболяване, като Синдрома на чупливата Х хромозома, Туберкулозна склероза, Епилепсия и Синдром на Турет
- Раждане от по-възрастни родители
ИНФО Заявете изследванията си онлайн и спестете 5% от стойността им:
Изследване Време за резултати (делнични дни) Цена Поръчай
Симптоми
Синдромът на Аспергер се отличава с множество симптоми, а не с един симптом. Характеризира се с качествено увреждане на социалното взаимодействие, със стереотипни и ограничени модели на поведение, дейности и интереси и с липса на клинично значимо забавяне в когнитивното развитие или общо забавяне на езиковото възприемане. Интензивната ангажираност с единствен обект, едностранно многословие и физическа непохватност са типични за състоянието, но не са необходими за диагностика. Изглежда, че суицидното поведение се проявява в честота, подобна на тази при останалата популация.
- Социално взаимодействие.
Липсата на емпатия засяга аспекти на социалния живот на хората със синдром на Аспергер. Хората със синдрома изпитват затруднения в основните елементи на социалното общуване, които могат да включват неуспех да изградят приятелства или да търсят споделени удоволствия или постижения с други. Липса на социална или емоционална реципрочност и нарушено невербално общуване като като контакт с очите, изражение на лицето, поза и жест.
- Ограничени и повтарящи се интереси и поведение
Хората със синдром на Аспергер могат да показват поведение, интереси и дейности, които са ограничени и повтарящи се и понякога са необичайно интензивни или фокусирани. Те могат да се придържат към рутини, да използват стереотипни и повтарящи се начини, да се ангажират с части от обекти или да участват в компулсивно поведение като облицоване на обекти, за да формират модели. Изявата на специфични и тесни области на интерес е една от най-характерните сред характеристиките на Синдрома на Аспергер.
- Реч и език
Въпреки че хората със синдром на Аспергер придобиват езикови умения без значително забавяне, и в речта им обикновено липсват значителни отклонения, усвояването и употребата на езика често е нетипично. Аномалиите включват многословност; резки преходи; буквални интерпретации и неразбиране на нюанса; използване на метафора, значима само за говорещия; дефицити на слухово възприятие; необичайно педантична, официална или идиосинкратична реч; отклонения в силата, височината, интонацията и ритъма на говора. При лица със синдрома се наблюдава и ехолалия.
- Моторно и сетивно възприятие
Хората със синдром на Аспергер могат да имат признаци или симптоми, които не са свързани със синдрома, но могат да засегнат индивида или семейството му. Те включват различия във възприятието и проблеми с двигателните умения, съня и емоциите. Хората със Синдрома на Аспергер често имат отлично слухово и зрително възприятие. Децата често демонстрират засилено възприемане на подреждането на предмети или добре познати изображения. Обратно, в сравнение с индивиди с високо функциониращ аутизъм, хората със Синдрома на Аспергер имат дефицити в някои функции, включващи зрително-пространствено възприятие, слухово възприятие или зрителна памет.
Превенция
Тъй като причината за Синдрома на Аспергер е неизвестна, към настоящия момент не съществува начин да той се предотврати или избегне.
Диагноза
Стандартните диагностични критерии включват нарушаване на социалното взаимодействие и повтарящи се и стереотипни модели на поведение, дейности и интереси, без значително забавяне на езиковото или когнитивното развитие. Диагнозата се поставя най-често на възраст между четири и единадесет години. Цялостната оценка се извършва от мултидисциплинарен екип, който наблюдава детето в множество условия, включва неврологична и генетична оценка, както и когнитивни тестове, изследване на психомоторна функция, вербални и невербални функции и отклонения, стил на обучение и умения за независим живот.
Лечение
Лечението на Синдрома на Аспергер в идеалния случай включва множество терапии, които са насочени към основните симптоми на разстройството. Необходимо е лечението да започне възможно най-рано. Лечението наподобява това на други високофункционални синдроми от аутистичния спектър.
Типичната терапевтична програма обикновено включва:
- Процедури за приложен анализ на поведението, включително подкрепа за положително поведение или обучение и подкрепа на родители и учители в стратегии за управление на поведението, които да се използват в дома и в училище, обучение за социални уменияза по-ефективни междуличностни взаимодействия
- Когнитивна поведенческа терапияза подобряване на контрола върху стреса, свързан с тревожност или интензивни емоции, както и за намаляване на натрапчивите интереси и повтарящи се процедури;
- Лекарстваза съпътстващи състояния като депресивно разстройство и тревожни разстройства
- Трудоваили физическа терапия за подпомагане при лоша сензорна обработка и двигателна координация
- Интервенция за социална комуникация, която е специализирана логопедична терапия, за да помогне при воденето на нормален разговор и общуване
Лекарства
Няма лекарство, което да лекува директно основните симптоми на Синдрома на Аспергер. Въпреки че изследванията за ефикасността на лекарствената терапия при Синдрома на Аспергер са ограничени, е от съществено значение да се диагностицират и лекуват съпътстващите заболявания. Лекарствената терапия може да бъде ефективна в комбинация с поведенчески терапии и приспособяване към обкръжаващата среда.
ИНФО Заявете изследванията си онлайн и спестете 5% от стойността им:
Изследване Време за резултати (делнични дни) Цена Поръчай
Инфо Научи повече:
Нервна система – Структура, функция, заболявания и изследвания
Референции:
https://en.wikipedia.org/wiki/Asperger_syndrome#Characteristics
https://familydoctor.org/condition/aspergers-syndrome/
https://www.millcreekbehavioralhealth.com/development-disorders/aspergers/symptoms-signs-causes/