Съдържание
Обща информация
Гастроезофагеалната рефлуксна болест (ГЕРБ) възниква, когато киселинният стомашен сок често се връща обратно от стомаха в хранопровода. Този рефлукс може да раздразни и възпали лигавицата на хранопровода. Много хора изпитват това неприятно чувство поне веднъж месечно. Рефлуксът се усеща като грубо парещо чувство в гърдите или точно под шията. Други симптоми са повръщане, трудно преглъщане, хронична кашлица или свиркане в гърдите. Повечето хора могат да се справят с дискомфорта на ГЕРБ чрез промени в начина на живот и прием на лекарства. Но някои хора с ГЕРБ може да се нуждаят от по-сериозно лекарства или операция за облекчаване на симптомите.
Видове
- Лек ГЕРБ
Пациентите изпитват леки симптоми веднъж или два пъти месечно. Лечението представлява промяна в начина на живот и понякога прием на лекарства без рецепта, потискащи киселинната секреция.
- Умерено тежък ГЕРБ
Пациентите изпитват по-чести симптоми, изискващи ежедневно приемане на лекарства, потискащи стомашнокиселанат секреция. Нелекуваните симптоми на ГЕРБ засягат ежедневните дейности на пациента и са свързани с възпаление на хранопровода.
- Тежък ГЕРБ
Пациентите с тежка ГЕРБ имат зле контролирани симптоми дори и с прием на предписваните на лекарства. Качеството им на живот е значително по-ниско. Тези пациенти често имат ерозивно възпаление на хранопровода.
Индуцирани от рефлукс предракови лезии или рак на хранопровода
Симптоми
- Честите признаци и симптоми на ГЕРБ включват:
- Чувство на парене в зад гръдната кост (киселини в стомаха), обикновено след хранене, което може да се влоши през нощта
- Болка зад гръдната кост
- Затруднено преглъщане
- Връщане на храна или стомашен сок
- Чвство за наличие на бучка в гърлото
- Ако имате нощен киселинен рефлукс, може също да изпитате:
- Хронична кашлица
- Ларингит
- Нова или влошаваща се астма
- Нарушен сън
Причини
ГЕРБ се причинява от чест рефлукс на стомашен сок. Когато преглъщате, пръстеновиден мускулен сфинктер около края на хранопровода (долен езофагеален сфинктер) се отпуска, за да позволи на храната и течността да преминат в стомаха Ви. След това сфинктерът отново се затваря. Ако сфинктерът се отпусне необичайно или отслабне, киселинният стомашен сок може да премине от стомаха в хранопровода. Това постоянно преминаване (рефлукс) на висококиселинен сок дразни лигавицата на хранопровода, често причинявайки възпаление.
Рискови фактори
Условия, които могат да увеличат риска от ГЕРБ, включват:
- Затлъстяване
- Преминаване на горната част на стомаха нагоре през диафрагмата (хиатална херния)
- Бременност
- Автоимунни заболявания на съединителната тъкан, като склеродермия
- Забавено изпразване на стомаха
- Факторите, които могат да влошат киселинния рефлукс, включват:
- Тютюнопушене
- Консумация на голямо количество храна или хранене късно през нощта
- Консумация на определени храни (отключващи фактори) като мазни или пържени храни
- Консумация на определени напитки, като алкохол или кафе
- Прием на някои лекарства като нестероидни противовъзпалителни средства
Превенция
Промените в начина на живот могат да помогнат за намаляване на киселинния рефлукс:
- Поддържане на здравословно тегло. Излишните килограми оказват натиск върху корема, изтласкват стомаха нагоре и водят до рефлукс на стомашен сок в хранопровода.
- Спиране на тютюнопушенето. Тютюнопушенето намалява способността на долния езофагеален сфинктер да функционира правилно.
- Повдигане на глава в легнало положение. Ако редовно изпитвате киселинен рефлукс, докато се опитвате да заспите, поставете дървени или циментови блокове под краката на леглото си, така че горната половина на тялото Ви да е повдигнат с 15 до 25 сантиметра. Ако не можете да повдигнете леглото си, можете да вмъкнете клин между матрака и подматрачната рамка, за да повдигнете тялото си от кръста нагоре. Повдигането на главата с допълнителни възглавници не е ефективно.
- Не лягайте след хранене. Изчакайте поне три часа след хранене, преди да легнете
- Яжте храна бавно и дъвчете старателно.
- Избягвайте храни и напитки, които предизвикват рефлукс. Общите провокиращи фактори включват мазни или пържени храни, доматен сос, алкохол, шоколад, мента, чесън, лук и кофеин.
- Избягвайте прилепналите дрехи. Дрехите, които плътно прилепват около кръста, оказват натиск върху корема и долния езофагеален сфинктер.
Диагноза
Вашият лекар може да е в състояние да диагностицира ГЕРБ въз основа на физикален преглед и анамнеза за Вашите признаци и симптоми.
За да потвърди диагнозата ГЕРБ или да провери за усложнения, Вашият лекар може да препоръча извършването на:
- Горна ендоскопия. Вкарва се тънка, гъвкава тръба, снабдена с фенер и камера (ендоскоп) в през хранопровода, за да изследва вътрешността му и тази на стомаха. Ендоскопията може да открие възпаление на хранопровода (езофагит) или други усложнения. Ендоскопията може да се използва и за вземане на проба от тъкан (биопсия), която да бъде изследвана за усложнения като хранопровод на Барет.
- Тест за киселинност (pH метрия). Използва се специално устройството.То се състои от малка сонда, която се вкарва през носа в хранопровода на пациента.
Сондата е свързана с апарат, който се поставя на колана или на рамото на пациента.
Апарата има няколко бутона, които регистрират при натискането им времето на поява на някой от симптомите. Пациентът трябва да записва в дневника си и времето на поява на тези симптоми. - Езофагеална манометрия. Този тест измерва ритмичните мускулни контракции в хранопровода, когато преглъщате. Езофагеалната манометрия също измерва координацията и силата, упражнявана от мускулите на хранопровода.
- Рентгенова снимка на горен отдел на храносмилателната система. Поглъща се контрастна материя, която покрива и запълва вътрешната обвивка на храносмилателния тракт. След това се прави рентгенова снимка. Покритието от контраста позволява на Вашия лекар да види силует на хранопровода, стомаха и горната част на червата. Може също да бъдете помолени да погълнете специална таблетка, която може да помогне за диагностициране на стесняване на хранопровода, което може да попречи на преглъщането.
Лечение
Вашият лекар вероятно ще препоръча първо да промените начина си на живот и да приемате лекарства без рецепта. Ако не почувствате облекчение в рамките на няколко седмици, той може да препоръча лекарства по лекарско предписание или операция.
Лекарства без рецепта
- Антиациди, които неутрализират стомашната киселина. Антиацидите могат да осигурят бързо облекчение. Но те сами по себе си няма да излекуват възпаления хранопровод, увреден от стомашната киселина. Прекалената употреба на някои антиациди може да причини нежелани реакции, като диария или понякога бъбречни проблеми.
- Лекарства за намаляване на производството на киселина. Тези лекарства – известни като H-2-рецепторни блокери – включват циметидин, фамотидин и низатидин. H-2-рецепторните блокери не действат толкова бързо, колкото антиацидите, но осигуряват по-дълго облекчение и могат да намалят производството на киселина от стомаха до 12 часа.
- Лекарства, които блокират производството на киселина и лекуват хранопровода. Тези лекарства – известни като инхибитори на протонната помпа – са по-силни блокери на производството на стомашна киселина от блокерите на Н-2-рецепторите и осигуряват време за зарастване на увредената езофагеална тъкан. Инхибиторите на протонната помпа включват лансопразол и омепразол
Хирургично и друг вид лечение
ГЕРБ обикновено може да се контролира с лекарства. Но ако лекарствата не помагат или искате да избегнете продължителната употреба на лекарства, Вашият лекар може да препоръча:
- Фундопликация. Хирургът обвива горната част на стомаха Ви около долния езофагеален сфинктер, за да стегне мускула и да предотврати рефлукса. Фундопликацията обикновено се извършва с минимално инвазивна (лапароскопска) процедура. Обвиването на горната част на стомаха може да бъде частично или пълно.
- Операция за подсилване на долния езофагеален сфинктер. Поставя се специален пръстен от магнитни компоненти около долния езофагеален сфинктер. Магнитното привличане между компонентите достатъчно силно, за да поддържа сфинктера затворен за стомашния сок, но достатъчно слабо, за да може храната да премине безпрепятствено. Пръстена може да се имплантира чрез минимално инвазивна хирургия.
- Трансорална безразрезна фундопликация. Тази нова процедура включва затягане на долния езофагеален сфинктер чрез създаване на частично обвиване около него с помощта на полипропиленови скрепителни елементи. Процедурата се извършва през устата с устройство, наречено ендоскоп, и не изисква хирургичен разрез. Неговите предимства включват бързо време за възстановяване и висока толерантност.
Източници:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gerd/diagnosis-treatment/drc-20361959
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gerd/symptoms-causes/syc-20361940
https://houstonheartburn.com/four-stages-of-gerd/
https://pirogov.eu/bg/gastroezofagealna-refluksna-bolest-grb_p451.html