Съдържание
Обща информация
Профилактиката и превенцията са най-ефективните начини да останем здрави. Профилактичните прегледи и изследвания са насочени към ранно откриване на заболявания. Модерната медицина е в състояние да лекува много от фаталните в миналото болести, стига да бъдат открити възможно най-рано. Профилактивните лабораторни изследвания са важна част от здравната превенция на населението. За хора на възраст между 30 и 49 години тези изследвания се използват за ранно откриване на някои от най-често срещаните и потенциално смъртоносни заболявания – като рак, Захарен диабет и сърдечно-съдови заболявания, които започват да засягат хората в тяхната средна възраст. Тези тестове могат да помогнат за идентифициране на определени заболявания и състояния в най-ранните им и лечими етапи, дори преди изявата на симптоми. С информацията от профилактичните лабораторни изследвания лекар може да разработи превантивни мерки, които да подобрят Вашето здраве и дори да удължат Вашият живот. Например рутиненно изследване на холестерол и триглицериди може да определи риска от развитие на сърдечно-съдови заболявания, като Ви позволява да предприемете превантивни стъпки, като промени в начина на живот, още преди да развиете сериозно заболяване. Съществуват параметри, които лекарите периодично проследяват при здрави хора, за да оценят риска от възникване на най-значимите хронични незаразни заболявания.
Защо трябва да се извършват профилактични изследвания дори при липса на симптоми ?
Много хора са изложени на риск от заболявания като инсулт, инфаркт и други сърдечни заболявания, но нямат симптоми. Ранното им откриване и контрол могат да предотвратят развитието на тези заболявания и по-ефективното им лечение при евентуалното им възникване.
Мастен профил – холестерол с висока плътност (HDL), холестерол с ниска плътност (LDL) и триглицериди е важно профилактивно изследване. Холестеролът е наречен „убиец“ на модерната епоха, натрупва се по стените на артериите, стеснява ги и причинява атеросклероза. Важно е да проверяваме нивото на холестерола и триглицеридите си поне веднъж на две години, за да избегнем риска.
Пълната кръвна картина може да открие първоначално безсимптомни, но потенциално смъртоносни заболявания като левкемията или други видове рак в начален стадий.
Захарният диабет е нарастваща като заплаха, особено Диабет тип 2, който се свързва със затлъстяването и навиците за консумиране най-вече на нездравословни храни. Изследванията на кръвна захар са бързи и лесни. Хората които не са изложени на директен риск трябва да правят това изследване поне веднъж на две години.
Преглед на простата и онкоцитонамазка. Ракът на простатата и ракът на маточната шийка са сред най-опасните и разпространени видове рак. Първият е сред най-често срещаните, а вторият е труден за откриване. Затова е важно в зависимост от пола редовно да се провеждат профилактични прегледи и изследвания за едно от тези две заболявания поне веднъж на две години.
Хората над 18 годишна възраст подлежат на профилактични прегледи и изследвания, които се извършват от общо практикуващ лекар (личен лекар).
В зависимост от възрастта, профилактичните лабораторни изследвания включват:
- Възраст над 18 години (жени и мъже): Измерване на артериално налягане, изчисляване индекс на телесна маса, ЕКГ /електрокардиограма/, изследване на урина с тест ленти в кабинета, оценка на психичен статус, острота на зрение, кръвна захар на гладно при наличие на рискови фактори – веднъж годишно.
- Възраст от 30 до 45 години (жени и мъже): Пълна кръвна картина веднъж на 5 години.
- Жени на и над 30 години: Мануално изследване на млечни жлези веднъж годишно.
- Жени на 30 години: Преглед от акушер-гинеколог с изследване – онкопрофилактична цитонамазка – ежегодно, след две негативни цитонамазки – веднъж на 3 години.
- Мъже над 40 и жени над 50 години: изследване на мастен профил с триглицериди и холестерол – веднъж на 5 години.
- Мъже и жени от 46 до 65 години: Пълна кръвна картина – веднъж на 5 години.
- Мъже над 50 години: PSA (простатен специфичен антиген – лабораторно изследване, туморен маркер за скрининг за рак на простата) – веднъж на 2 години.
- Жени от 50 до 69 години включително: Мамография на млечни жлези – веднъж на 2 години.
- Мъже и жени над 65 години: Пълна кръвна картина – ежегодно, триглицериди и холестерол – веднъж на 5 години.
Профилактиката е ефективна защита, защото спестява на хората страдания, спестява финансов ресурс, спестява проблеми в семейството. Профилактиката, заедно със здравословния начин на живот, ни помага да съхраним най-голямото богатство – здравето.
https://rabotagermania.com/ejegodni-profilaktichni-medicinski-pregledi/
https://www.lifelinescreening.com/help-center/what-is-the-objective-of-preventive-health-screenings