Съдържание
Обща информация
Инхибините са полипептидни хормони, които селективно подтискат хипофизната секреция на фоликулостимулиращ хормон (FSH) и упражняват локално действие върху половите жлези. Инхибин В се произвежда от Сертолиевите клетки в тестисите на мъжете и от гранулозните клетки на фоликулите на яйчниците при жените. Основната функция на този хормон е да регулира гаметогенезата (образуване на зрели полови клетки) чрез механизъм за отрицателна обратна връзка, упражняван върху производството на FSH. Многобройни проучвания показват полезността на определянето на инхибин В като ендокринен маркер за проследяване на функцията на половите жлези и при двата пола.
При момичетата нивото на инхибин В се увеличава с напредването на пубертета, като определянето му е полезно за установяване на степента на зрялост на половите жлези, както и при диагностицирането на преждевременен пубертет. След достигане на репродуктивна възраст, концентрацията на инхибин В варира в зависимост от фазите на менструалния цикъл. Нивото му е максимално в средата на фоликуларната фаза с пик по време на овулация, след което намалява до изходна стойност по време на лутеалната фаза. В периода след менопаузата концентрацията на инхибин В намалява до <5 pg / mL (ng / L)
Нивото на инхибин В може да се определи заедно с това на FSH и LH за оценка на функцията на яйчниците. Тъй като се произвежда от гонадна тъкан, той се счита за по-точен маркер на активността на половите жлези, отколкото хормоните на хипофизата.
Цел на изследването
Изследването се провежда за да се определи нивото на Инхибин В в кръвта на пациента. Това е полезно за диагностицирането и проследяването на някои злокачествени заболявания на яйчниците
Препоръки за провеждането на това изследване
- Съмнение за наличие на яйчникови тумори. Изследването оказва помощ при диагностицирането на гранулозно-клетъчни тумори и муцинозни епителни тумори на яйчниците
- Проследяване на пациенти с вече диагностицирани гранулозни клетъчни тумори и епителни муцинозни тумори на яйчника, за които е известно, че произвеждат голямо количество Инхибин В
- Като допълнение към изследването на нивото на фоликулостимулиращ хормон когато се търси причина за безплодие.
- Диагностициране на преждевременен пубертет
Подготовка преди изследване
Не е необходима предварителна подготовка на пациента преди провеждане на изследването. То се извършва на гладно. Пациентът трябва посочи датата на последната менструация.
Проба
Венозна кръв
Метод
Ензимно-свързан имуносорбентен анализ (ELISA)
Референтни стойности
Референтните стойности зависят от възрастта и пола
- Мъже: 120-400 ng / L
- Жени:
- ден 1-2 от менструалния цикъл: 15-70 pg / mL (ng / L)
- ден 3-5 от менструалния цикъл: 45-120 pg / mL (ng / L)
- късна фоликуларна фаза: 30-90 pg / mL (ng / L)
- овулация: 80-200 pg / mL (ng / L)
- лутеална фаза: <50 pg / mL (ng / L)
- постменопауза / овариектомия: <10 pg / ml (ng / L)
Оптимален интервал за тестване: 3-ти до 5-ти ден от менструалния цикъл.
Интерпретация на резултатите:
На 3-ия ден от менструалния цикъл стойност по-висока от 45 pg / ml (ng / L) показва нормален яйчников резерв.
При мъжете стойност по-ниска от 60 pg / ml (ng / L) показва тестикуларна дисфункция с нарушена сперматогенеза (напр. Синдром на Kalmann, синдром на Klinefelter).
Източници: