Съдържание
Обща информация
Респираторният синцитиален вирус (RSV) е често срещан и много заразен вирус, който причинява инфекции на респираторния тракт. Той се явява главна причина за инфекции на горните и долни дихателни пътища и много честа причина за търсене на лекарска помощ в детска и особено в много ранна детска възраст. До 2-3-годишна възраст малките деца вече са се срещали с вируса в близо 100%. За повечето бебета и малки деца инфекцията не причинява нищо повече от обикновена настинка. Но при малък процент инфекцията с RSV може да доведе до сериозни, понякога животозастрашаващи заболявания като бронхиолит или пневмония с тежка дихателна недостатъчност, налагащи хоспитализация.
Механизъм на предаване и рискови фактори
Респираторният синцитиален вирус се предава по въздушно-капков път, когато заразен човек кашля или киха и отделя във околния въздух аерозол от микроскопични капчици, съдържащи вирусни частици. Вирусът може да се предаде от заразен на здрав човек и чрез директен контакт като докосване.
Рискът от тежка инфекция е най-голям при:
- Недоносени бебета
- Деца под 2 години, които са с вродени сърдечни или белодробни заболявания
- Кърмачета и малки деца, чиято имунна система е отслабена поради заболяване или медицинско лечение
- Новородени бебета под 8 до 10 седмици
Симптоми
Инфекцията с респираторно-синцитиален вирус може да причини симптоми, подобни на настинка, включително кашлица и хрема, които обикновено продължават 1 до 2 седмици. Децата, заразени с RSV, обикновено изявяват симптоми в рамките на 4 до 6 дни след заразяването. Симптомите на RSV инфекция обикновено включват
- Общо неразположение
- Хрема
- Възпалено и болезнено гърло
- Леко главоболие
- Намален апетит
- Кашлица
- Кихане
- Висока температура
- Хрипове при дишане
Тези симптоми обикновено се появяват на различни етапи и не едновременно. При много малки бебета с RSV единствените симптоми могат да бъдат раздразнителност, намалена активност и затруднено дишане.
Кога да посетите лекар ? Консултирайте се с лекаря на детето си, ако забележите някой от следните симптоми:
- Затруднено дишане, придружено със свистене или хрипове
- Необичайна умора и неактивност
- Кашлица с отделяне на жълт, зелен или сив секрет
- Проблеми с дишането или дихателни паузи
- Липса на апетит с отказ за кърмене или хранене
- Признаци на дехидратация: липса на сълзи при плач, отделянето на малко количесто урина или липса на такава в памперса в продължение на 6 часа и наличие на хладна, суха кожа
Ако бебето Ви е много уморено, диша учестено или има син оттенък на устните или крайните части на пръстите, потърсете незабавно спешна медицинска помощ !
Диагноза
Диагнозата на инфекцията включва физикален преглед от лекар с преслушване на дишането и търсене на хрипове или други отклонения при дишане, рентгенова снимка на бял дроб за търсене на типични двустранни данни за бронхиолит, причинен от вируса, изследване на кислородната сатурация на кръвта върху пръста на детето с пулсоксиметър, кръвна картина за проверка на брой бели клетки.Лабораторно тестване на секрети от дихателните пътища
- Бърз тест за доказване на вирусни антигени
- Изолиране на вируса в специална клетъчна среда за култивиране
- Бързите антигенни тестове и изолирането на вируса в клетъчни култури са надеждни и сигурни при малките деца, но са по-малко полезни при по-големите деца
- Нов надежден тест е полимеразно-веричжана реакция в реално време – real time PCR (RT-PCR). Методът е полезен за диагностика на инфекцията при малки деца.
- Изследване на проба от кръвен серум
- Серологичните тестове (ELISA) се използват също за доказване на остра настояща или предходна инфекция с вируса. При някои пациенти (много малки деца, имунокомпрометирани деца) титърът на антителата не винаги корелира с остротата или активността на инфекцията.
Превенция и профилактика
Неспецифичната профилактика обединява дейности, които можете да предприемете, за да се опитате да избегнете и предотвратите инфекцията. Те са:
- Избягвайте близък контакт с бебето или малкото си дете, ако имате симптоми на настинка
- Редовно почиствайте и дезинфекцирайте твърдите повърхности.
- Не допускайте тютюнопушене около бебето Ви
- Ако е възможно, дръжте бебето далеч от никого, включително братя и сестри, със симптоми на настинка
- Пазете бебето си далеч от струпване на много хора
- Помолете околните да си мият ръцете, преди да докоснат бебето Ви
- Мийте ръцете си често, особено след контакт с всеки, който има симптоми на настинка
Няма ваксина за респираторен синцитиален вирус. Специфична профилактиката е необходима за недоносените бебета и тези с вродени сърдечни и дихателни заболявания и малформации. Препоръчва се ежемесечно инжекционно приложение на Palivizumab, който представлява моноклонално антитяло, насочено срещу вируса. Palivizumab може да предотврати инфекция с респираторен синцитиален вирус и да предпази високорисковите бебета и малки деца от сериозни усложнения на инфекцията.
Лечение
Въпреки че Palivizumb може да помогне за предотвратяване на сериозни усложнения на инфекцията, лекарите не го използват за лечението й. Нито едно лекарство не третира самия вирус. Така че грижата за бебе с RSV инфекция включва лечение на симптомите
Повечето бебета и малки деца могат да се лекуват в домашни условия:
- Отстранявайте на лепкавия назален секрет със спринцовка и капки физиологичен разтвор
- Използвайте овлажнител на въздуха, за да поддържате въздуха влажен и да улесните дишането
- Давайте на вашето бебе или малко дете течности в малки количества през целия ден
- Използвайте антипиретици, като парацетамол за намаляване на повишената температура
Бебетата и малките деца с по-тежко протичащи инфекции може да се наложи да бъдат хоспитализирани в болница, където се провежда терапия с:
- Кислород на маска или назален катетър
- Интравенозно вливане течности
- Лекарства за разширяване на дихателните им пътища
- Антибиотици при вторична бактериална инфекция
Източници: https://www.webmd.com/lung/rsv-in-babies
https://www.cdc.gov/rsv/about/symptoms.html
https://kidshealth.org/en/parents/rsv.html