Съдържание
Обща информация
Полово предавани болести възникват заради инфекциозни причинители, пренасящи се по полов път. Тези инфекциозни причинители могат да бъдат бактерии, вируси или паразити. Тяхното навлизане в организма гостоприемник се нарича инфекция, която винаги предхожда самото заболяване. Въпреки че инфекцията може да протече с липса на симптоми, заболяването обикновено се характеризира с ясни признаци. Инфекциите, предавани по полов път, са инфекции, които се предават от един човек на друг чрез вагинален, орален или анален секс. Но понякога тези инфекциозни заболявания могат да се предават и безполово, например от заразена майка на плода по време на бременност или раждане, чрез кръвопреливане на инфектирана кръв или кръвни продукти или използване на общи замърсени игли и медицински прибори (наркомани, татуисти, зъболекари) и чрез друг физически контакт (напр. херпесът и човешкият папиломен вирус се разпространява чрез контакт кожата на заразен човек с кожата на здрав).
Полово предаваните болести невинаги причиняват симптоми. Възможно е да се заразите от хора, които изглеждат напълно здрави и може дори да не знаят, че са инфектирани.
Има повече от 20 вида патогени, предавани по полов път като:
- Chlamydia trachomatis (урогенитална хламидия)
- Neisseria gonorrhoeae (гонорея)
- Trichomonas vaginalis
- Ureaplasma urealiticum
- Mycoplasma genitalium
- Генитален херпес
- HIV/СПИН
- Човешки папиломен вирус (HPV)
- Treponema pallidum (сифилис) и др.
Кой може да се зарази ?
Повечето полово предавани инфекции засягат както мъжете, така и жените, но в много случаи заболяванията, които причиняват, могат да бъдат по-тежки при жените. Ако една бременна жена е инфектирана, това може да доведе до сериозни последици за плода.
Етиология
Полово предаваните инфекции/заболявания се причиняват от:
- Бактерии (гонорея, сифилис и хламидия)
- Паразити(трихомониаза)
- Вируси(HPV, генитален херпес и HIV)
- Други видове инфекции(вируси на хепатит A, B и C, инфекции, причинени от Giardia, които също могат да се предават чрез полов контакт)
Симптоми
Полово предаваните болести могат да имат редица признаци и симптоми или могат да бъдат напълно асимптоматични. Следователно те могат да останат незабелязани дори преди да се развият усложнения.
Признаците и симптомите включват:
- Язви или подутини по гениталиите, устата или ректума;
- Болезнено уриниране;
- Усещане за парене при уриниране;
- Изтичане на белезникав секрет от пениса;
- Необичайно или миризливо вагинално течение;
- Необичайно вагинално кървене;
- Болезнени или подути тестиси;
- Сърбеж във или около влагалището;
- Болка по време на полов акт;
- Болезнени, подути лимфни възли, особено в областта на слабините, но понякога по-разпространени;
- Болка в долната част на корема;
- Повишена температура;
- Обрив по торса, горните и долните крайници.
Признаците и симптомите могат да се появят в рамките на няколко дни след заразяване. Въпреки това клиничната проява на заболяването може да отнеме години преди да имате забележими симптоми, което зависи от микроорганизма причинител.
Рискови фактори
Всеки, който е сексуално активен, е изложен на риск от полово предавани болести. Факторите, които могат да увеличат този риск, включват:
- Незащитен сексуален контакт. Неизползването на презерватив, неправилната или непоследователна употреба може да увеличи риска от предаване на инфекцията. Оралният секс може да е по-малко рисков, но инфекциите е възможно да се предават и без употреба на презерватив или други защитни средства при практикуване на орален секс.
- Сексуален контакт с множество партньори. С колкото повече хора имате сексуален контакт, толкова по-голям е рискът от заразяване.
- Анамнеза за полово предавана инфекция. Веднъж налична, една инфекция улеснява заразяването с друг инфекциозен причинител, предаван по полов път.
- Сексуално насилие. Трудно е да се справите с изнасилване или нападение, но е важно да се консултирате с лекар, както и да получите емоционална подкрепа възможно най-скоро след това.
- Злоупотреба с алкохол или наркотици. Злоупотребата с вещества може да наруши мисленето ви, принуждавайки ви да участвате в рисково поведение.
- Интравенозна употреба на наркотици. Използването на общи игли от повече от един човек разпространява много сериозни инфекции, включително HIV, хепатит B и хепатит C.
- Възраст. Половината от новооткритите инфекции са при хора на възраст от 15 до 24 години.
Кога да посетя лекар ?
Незабавно се свържете с Вашия лекар, ако:
- Вие сте сексуално активни и се съмнявате, че може да имате инфекция, предавана по полов път;
- Имате признаци и симптоми на полово предавани болести.
Консултирайте се с Вашия лекар:
- Когато планирате да станете сексуално активни или ако сте на 18 години;
- Преди да правите секс с нов партньор.
Полово предавани инфекции и бременност
Някои полово предавани болести – като гонорея, хламидия, HIV и сифилис – могат да се предават от майката на плода по време на бременност или раждане. Инфекцията при кърмачета може да причини сериозни усложнения и дори смърт.
Препоръки за бременни жени:
- Прегледайте се за полово предавани болести, включително HIV и сифилис, за да избегнете усложнения и да получите своевременно лечение, ако е необходимо;
- Говорете с Вашия лекар, ако имате вече диагностицирана полово предавана болест. Може да се наложи да проверят доколко е безопасно лекарството за вас или дали е възможно да отложат лечението, ако е необходимо;
- Имайте предвид, че може да се наложи цезарово сечение – особено ако гениталните брадавици затрудняват раждането.
Усложнения
Тъй като много хора нямат симптоми на ППИ или полово предавани болести в ранните етапи, скринингът за ППИ е важен за предотвратяване на усложнения.
Възможните усложнения включват:
- Болка в областта на таза
- Усложнения на бременността
- Възпаление на окото
- Артрит
- Възпалително заболяване на таза
- Безплодие
- Сърдечно заболяване
- Някои видове рак като рак на шийката на матката и ректума, свързан с HPV
Диагноза
Ако въз основа на Вашата сексуална анамнеза и настоящи признаци и симптоми е вероятно да имате полово предавана болест (ППБ) или полово предавана инфекция (ППИ), Вашият лекар ще извърши физикален преглед, както и клиниколабораторни, микробиологични и образни изследвания, за да търси признаци на такава инфекция.
Диагностични изследвания
Лабораторните тестове могат да открият причината и да открият съпътстваща инфекция, която може да имате.
- Кръвни изследвания
Изследване | Съдържание | Цена | Поръчай |
---|
- Изследване на проби от урина
- Изследване на цитонамазка от уретрален и вагинален секрет
Изследване Време за резултати (делнични дни) Цена Поръчай
- Изследване на течни проби (ако имате отворени генитални язви, Вашият лекар може да изследва секрет и проби от язвите, за да определи инфекциозния причинител)
След потенциално заразяване може да предполагате, че е по-добре да се изследвате веднага, но имайте предвид, че е възможно и да не сте положителни веднага след инфектирането, въпреки че това не изключва възможността да сте заразени. Ще трябва да изчакате определен времеви период и тогава ще бъдете изследвани, като през периода на изчакване е препоръчително да се консултирате с лекар, който ще Ви даде подробна информация за полово предаваните болести и ще определи момента на провеждането на изследвания.
Кой трябва да бъде изследван за полово предавани инфекции ?
- Всеки. Един от скрининговите тестове за ППИ, препоръчван за всички хора на възраст между 13 и 64 години, е изследване на кръвна проба или проба от слюнка за вируса на човешката имунна недостатъчност (HIV), вирус, който причинява СПИН. Експертите препоръчват хората с висок риск да се изследват за HIV всяка година.
- Жени на 21 и повече години (HPV). PAP тестът проверява за промени в цервикалните клетки, включително възпаление, предракови промени и рак. Ракът на маточната шийка често се причинява от определени щамове на HPV. Специалистите препоръчват жените да правят PAP тест на всеки три години от 21-годишна възраст. След 30 години – HPV тест и PAP тест веднъж на всеки пет години или само PAP тест или само HPV тест веднъж на всеки три години.
- Сексуално активни жени под 25 години (хламидия). Специалистите препоръчват всички полово активни жени под 25-годишна възраст да се изследват за хламидия. Правете си изследвания всеки път, когато имате нов партньор, защото хламидията може да се появи повече от веднъж. Скринингът за гонорея се препоръчва и при сексуално активни жени под 25-годишна възраст.
- Бременни жени(хламидия, сифилис, хепатит B и C, HIV)
- Хомосексуални и бисексуални мъже. В сравнение с други групи, хомосексуалните мъже са изложени на по-висок риск от заразяване с полово предавани болести. Много обществени здравни групи препоръчват скрининг на ПГ за тези мъже всяка година или по-често. Особено важно е редовното изследване за HIV, сифилис, хламидия и гонорея. Може също да се препоръча изследване за хепатит B и С.
- Хора, диагностицирани с HIV. Ако имате HIV, това драстично увеличава риска от заразяване с други полово предавани болести, така че се препоръчва незабавно изследване за сифилис, гонорея, хламидия и херпес веднага след диагностицирането.
- Хора, които имат много партньори.
- Хора, които имат нов партньор.
Лечение
Бактериалните полово-предавани болести са по-лесни за лечение. Вирусните инфекции могат да бъдат лекувани, но не винаги може да се стигне до пълно излекуване.
Ако сте бременна и имате полово предавани болести, незабавното започване на лечението може да предотврати или намали риска от инфекция на Вашето бебе.
Лечението на ППБ според причинителя включва:
- Антибиотици.Антибиотиците могат да излекуват много бактериални и паразитни инфекции, предавани по полов път, включително гонорея, сифилис, хламидия и трихомониаза. Обикновено се лекуват гонорейна и хламидийна инфекции едновременно, тъй като тези две инфекции често се явяват заедно (коинфекция). Освен това е важно да се въздържате от сексуален контакт в продължение на седем дни след приключване на антибиотичната терапия и излекуване на всякакви генитални язви. Експертите също така препоръчват жените да се тестват отново след около три месеца, тъй като има голям шанс за повторно заразяване.
- Антивирусни лекарства.Ако имате херпес или HIV, Вашият лекар ще Ви предпише антивирусни лекарства. Антивирусните лекарства могат да контролират HIV/СПИН за дълъг период от време. Но въпреки това, оставате инфектиран/а и преносител на вируса.
Колкото по-рано започнете лечение, толкова по-ефективно ще бъде то при HIV инфекция. Ако приемате лекарството си точно както е указано, е възможно да намалите вирусния товар в кръвта.
Предотвратяване
Има няколко начина за предотвратяване или намаляване на риска от полово предавани болести:
- Въздържайте се от честа смяна на сексуални партньори. Най-ефективният начин за предотвратяване на полово предавани инфекции е въздържането от случайни и чести сексуални контакти с различни партньори.
- Бъдете с един неинфектиран партньор. Друг надежден начин за предотвратяване на полово предавани болести е дългосрочна връзка, при която и двамата имат сексуален контакт само помежду си и никой от партньорите не е заразен.
- Ваксини. Ранната ваксинация, преди сексуален контакт, също е ефективна за предотвратяване на определени видове полово предавани болести. Предлагат се ваксини за профилактика на заразяване с човешки папиломен вирус (HPV), хепатит А и В.Можете да получите подробна информация за ваксинациите от Вашия лекар.
- Използвайте презерватив. Използвайте нов презерватив от латекс при всеки полов контакт.
Небариерните форми на контрацепция като противозачатъчни таблетки или вътрематочни устройства (ВМС) не предпазват от полово предавани болести !
- Не консумирайте много алкохол и не употребявайте наркотици. Ако сте под тяхно влияние, е по-вероятно да поемете риск по време на полов контакт.
- Комуникация. Преди да имате сериозен сексуален контакт обсъдете с партньора си практиките за безопасен сексуален контакт.
Свържете се с Вашия лекар за информация относно други превантивни мерки.
Подкрепа
Може да бъде травмиращо за психиката Ви да разберете дали имате полово предавано заболяване. В този случай следните съвети ще ви помогнат:
Не обвинявайте никого. Вие или Вашият партньор може да сте се заразили от предишни партньори.
Бъдете честни със здравните специалисти. Тяхната работа не е да Ви съдят, а да лекуват и спират разпространението на полово предаваните болести. Всичко, което им споделите като информация, остава медицинска тайна.
Свържете се с Вашия лекар. Местните здравни служби имат изготвени готови програми за полово предавани инфекции, които предоставят поверително изследване, лечение и други необходими услуги.
Референции: https://synevo.ge/en/std/