За да проучат нагласите спрямо заболяванията на щитовидна жлеза и профилактиката им, лаборатории Синево проведоха анкета сред 114 пациенти, възползвали се от безплатен скрининг в пункт на Синево България. Безплатните ехографски прегледи на щитовидна жлеза бяха проведени през месец юни в четири български града – София, Пловдив, Варна и Бургас, като част от Национална информационна и скринингова кампания с цел ранна профилактика на заболявания на щитовидната жлеза „Вдигни щит за своето здраве! Прегледай щитовидната си жлеза!“. Кампанията беше организирана от Сдружение на засегнатите от заболявания на щитовидната жлеза ВИОМ, в партньорство с медицински лаборатории Синево и с подкрепата на МЕРК България.
Съдържание
Методология на анкетата
В проучването на Синево България, проведено през месец юни 2024 г., взеха участие 114 пациенти на възраст между 19 и 61+ години. Най-голям брой сред анкетираните се намират във възрастовата група 41-50 г. (32%), следвани от 51-60 г. (27%). 94% от участниците в запитването са жени, а повечето анкетирани са с висше образование (магистър – 55%, бакалавър – 19%, доктор – 4%). Що се отнася до семейно положение, 61% сред запитаните са посочили „в брак“.
Нагласи и навици относно профилактика на тиреоидни заболявания
Повече от половината участници в анкетата отбелязват желанието за профилактика като основен мотив да посетят безплатен ехографски преглед в обект на лаборатории Синево. Следваща най-посочвана причина е съмнението, че може да страдат от заболяване на щитовидната жлеза.
71% от участниците отговарят, че и преди са посещавали ехографски преглед на щитовидна жлеза. Над половината от тях посочват, че са преминавали през такъв скрининг няколко пъти, а 27% – веднъж преди това. 19% преминават редовно през ехографски преглед на щитовидна жлеза.
Насока от лекар към подобен скрининг са получавали 52% от анкетираните, докато 45% не са, а 4% не си спомнят. Цели 38% обаче са посещавали ехографски преглед по своя преценка. Докато 25% от участниците в анкетата отговарят, че не заявяват редовно изследвания за щитовидна жлеза в лаборатория, останалите посочват като най-често изследвани показатели TSH, FT4 и FT3, следвани от TAT и MAT.
Докато на 31% от участниците в анкетата не им е известно дали имат заболяване на щитовидната жлеза, 43% отбелязват, че са засегнати от такова. Сред най-често срещаните заболявания, посочени от тази група, са хипотиреоидизъм и възли на щитовидната жлеза, следвани от хипертиреоидизъм. 35% от анкетираните са наясно, че техни близки страдат от тиреоидно заболяване, като най-често посочваното е възли на щитовидната жлеза.
Осведоменост относно заболяванията на щитовидната жлеза
По-голяма част от анкетираните са изпитвали съмнения, че страдат от заболяване на щитовидната жлеза – общо 45% (20% от тях отбелязват „Категорично „Да“, а 25% – „По-скоро „Да“). На въпроса с „Донякъде“ отговарят 15%, а посочилите „По-скоро „Не“ и „Категорично „Не“ са общо 40%.
Най-голяма част сред анкетираните (60%) споделят, че се информират по темата за здраве на щитовидната жлеза от медии, докато при около 30% това се случва чрез близки и приятели с тиреоидни заболявания. 7% заявяват, че не се чувстват достатъчно информирани по темата.
Сред мерките, които са склонни да предприемат за редовна профилактика на щитовидна жлеза поне веднъж годишно, участниците в анкетата най-често посочват изследвания на тиреоидни хормони (TSH, FT3, FT4). Следващата най-желана от тях мярка е ехографски преглед.
Изводи от проучването
Резултатите от анкетата, проведена от лаборатории Синево, сочат, че участвалите пациенти са с позитивна нагласа спрямо профилактика на заболяванията на щитовидна жлеза. Желанието за такава е най-честият посочван мотив за решението да посетят безплатен ехографски преглед, част от кампанията „Вдигни щит за своето здраве! Прегледай щитовидната си жлеза!“.
Макар и по-малко от половината участници в проучването (43%) да страдат от заболяване на щитовидната жлеза, за преобладаваща част от запитаните това не само не е първият ехографски преглед, през който преминават (71%), а в тази група са най-многобройни пациентите, които са се преглеждали няколко пъти досега (54%).
За интереса към профилактиката говори същественият брой анкетирани – над една трета, които са посещавали ехографски преглед без насока от лекар, а по собствена преценка. Още по-значим е този брой (38%), съпоставен с процента на участниците, отговорили, че не са насочвани от лекар (45%), и тези, които не си спомнят дали са (4%). Най-честите провеждани изследвания при участниците – на TSH и тиреоидните хормони FT3 и FT4, следвани от антителата TAT и MAT, са индикатор за основните познания на пациентите относно профилактика на тиреоидните заболявания.
Тези и още данни от анкетата показват мотивация за профилактика сред пациенти, които не са засегнати от заболяване на щитовидна жлеза, а искат да предотвратят такова.
Фактът, че по темата за здраве на щитовидната жлеза най-много от участниците в изследването се осведомяват от медии, е красноречив за все по-лесния достъп и проактивното търсене на информация от страна на българските пациенти. Удовлетворяване на нуждата от по-широко разпространение на сведения относно заболяванията на щитовидна жлеза във всички видове медии – традиционни и нови, ще доведе до осъзнаване на нуждата от профилактика и по-редовни грижи. Сред основните теми, които всеки уважаващ здравето си пациент трябва да бъде информиран, включват превенция, симптоми на заболяванията на щитовидната жлеза, методи на профилактика, диагностициране и др.
За да удовлетворят нарастващата изисквания на българските пациенти за профилактика, са необходими и информационни кампании по темата за щитовидна жлеза, които да застават близо до пациента в изискванията му за по-редовна и по-добра здравна грижа, както и да инициира разговори между медицински специалисти и пациенти. Един от начините за това са уебинарите, които съчетават лекарска експертиза и лесен онлайн достъп за пациенти. Уебинарът на лаборатории Синево „Щитовидна жлеза и менопауза“ с д-р Райна Стоянова например се фокусира върху промените, които могат да настъпят при жените с напредването на възрастта, а за да актуализира познанията на специалистите по темата за йодния дефицит, доц. Шинков сподели сведения от практиката си в уебинара „Йодната профилактика – толкова важна, колкото и преди 100 години“. И двете онлайн събития бяха част от Национална информационна и скринингова кампания с цел ранна профилактика на заболявания на щитовидната жлеза „Вдигни щит за своето здраве! Прегледай щитовидната си жлеза!“, организирана от Сдружение ВИОМ в партньорство с лаборатории Синево и с подкрепата на МЕРК България.
На свой ред, пациентите, които пренебрегват профилактиката, трябва да бъдат информирани относно рисковете на тиреоидните заболявания. Често такива отклонения се установяват късно, което води до усложнения и влошено качество на живот. Измененията на щитовидната жлеза могат да повлияят и върху други хронични болести като сърдечносъдови, ендокринни, респираторни и онкологични заболявания, които са причина за над 80% от преждевременните смъртни случаи в света.
Профилактични прегледи и изследвания поне веднъж годишно могат да помогнат за проследяване на евентуални промени в хормоните на щитовидната жлеза, за да се окаже навременна грижа и да се избегнат нежелани и неусетно настъпили усложнения.
Изследване | Съдържание | Цена | Поръчай |
---|