Търсене
Close this search box.
Търсене
Close this search box.

Бактериална вагиноза

Медицинска информация

Обща информация

Бактериалната вагиноза е вагинална инфекция, която се причинява от дисбаланс в нормалната вагинална микрофлора. Обикновено вагината съдържа множество различни бактерии, но когато патогенните бактерии станат преобладаващи спрямо полезните лактобацили, може да се развие бактериална вагиноза. Симптомите включват необичайно вагинално течение със силна миризма, сърбеж и парене. Въпреки че бактериалната вагиноза не се счита за полово предавана инфекция, тя може да увеличи риска от развитие на други инфекции и усложнения, като инфекции на пикочните пътища и усложнения при бременност.

Етиология (причини за развитие)

Етиологията на бактериалната вагиноза включва комплексни взаимодействия между различни фактори, които водят до дисбаланс на нормалната вагинална микрофлора. Основните етиологични фактори включват:

  • Дисбаланс на вагиналната микрофлора. Вагината нормално съдържа лактобацили, които произвеждат млечна киселина и поддържат киселинното pH, предпазвайки от патогенни микроорганизми. При бактериалната вагиноза, намалява броят на лактобацилите и се увеличава броят на анаеробни бактерии като Gardnerella vaginalis, Mobiluncus spp., Atopobium vaginae и други.
  • Промени в pH на вагината. Повишаването на вагиналното pH над нормалните стойности (обикновено над 4.5) създава благоприятна среда за растеж на патогенни бактерии и допринася за развитието на БВ.
  • Сексуална активност. Множество сексуални партньори и нов сексуален партньор могат да повишат риска от развитие на бактериална вагиноза, въпреки че тя не се счита за класическа полово предавана инфекция.
  • Хигиенни практики. Прекомерната употреба на вагинални душове и агресивни хигиенни продукти може да наруши нормалния микробен баланс и да увеличи риска от БВ.
  • Хормонални промени. Бременност, менструален цикъл и употребата на хормонални контрацептиви могат да повлияят на вагиналната микрофлора и да предразположат към развитие на бактериална вагиноза.
  • Антибиотична терапия. Употребата на антибиотици може да наруши нормалната вагинална микрофлора, като намали броя на лактобацилите и позволи на патогенни бактерии да преобладават.
  • Имунна система. Отслабената имунна система или състояния като захарен диабет могат да увеличат податливостта към инфекции, включително бактериална вагиноза.

Комбинацията от тези фактори води до промяна в състава на вагиналната микрофлора, което предизвиква симптомите на бактериална вагиноза.

Рискови фактори

Рисковите фактори за развитие на бактериална вагиноза включват:

  • Множество сексуални партньори. Жените с повече сексуални партньори или с нов сексуален партньор имат повишен риск от бактериална вагиноза.
  • Използване на вагинални душове. Честото използване на вагинални душове може да наруши естествения баланс на микрофлората във вагината.
  • Тютюнопушене. Тютюнопушенето е свързано с по-висок риск от бактериална вагиноза.
  • Липса на лактобацили. Ниският брой на полезни бактерии (лактобацили) във вагината увеличава риска от развитие на бактериална вагиноза.
  • Имуносупресия. Отслабената имунна система, причинена от заболявания като ХИВ или прием на имуносупресивни лекарства, увеличава риска от инфекции, включително бактериална вагиноза.
  • Хормонални промени. Бременност, менструация и употребата на хормонални контрацептиви могат да повлияят на вагиналната микрофлора и да предразположат към бактериална вагиноза.
  • Антибиотична терапия. Употребата на антибиотици може да наруши нормалната вагинална микрофлора, което води до повишен риск от бактериална вагиноза.
  • Вътрематочни средства. Използването на вътрематочни средства за контрацепция може да бъде свързано с повишен риск от бактериална вагиноза.
  • Социално-икономически фактори. Някои проучвания показват, че по-ниският социално-икономически статус е свързан с повишен риск от бактериална вагиноза, вероятно поради ограничен достъп до здравни грижи и информация.
  • Неправилна хигиена. Липсата на адекватна интимна хигиена или прекомерната употреба на агресивни хигиенни продукти може да наруши микрофлората на вагината.

Патогенеза (механизъм за развитие)

Патогенезата на бактериалната вагиноза включва комплексни взаимодействия между различни микроорганизми и фактори, които водят до дисбаланс на вагиналната микрофлора. Основните етапи и механизми в патогенезата на БВ включват:

  • Намаляване на броя на лактобацилите. Нормално вагиналната флора е доминирана от лактобацили, които произвеждат млечна киселина и водороден пероксид, поддържайки киселинното pH (обикновено около 4.5). Това киселинно pH предпазва вагината от колонизация с патогенни микроорганизми. При БВ се наблюдава значително намаляване на броя на лактобацилите.
  • Увеличаване на анаеробните бактерии. С намаляването на лактобацилите, анаеробните бактерии като Gardnerella vaginalis, Atopobium vaginae, Mobiluncus spp., и други започват да преобладават. Тези бактерии произвеждат ензими и метаболити, които повишават вагиналното pH, създавайки по-благоприятна среда за тяхното размножаване.
  • Производство на амини. Анаеробните бактерии произвеждат летливи амини (като путресцин, кадаверин и три метиламин), които са отговорни за характерната неприятна миризма, асоциирана с бактериалната вагиноза. Тези амини също допринасят за алкализирането на вагиналната среда.
  • Биофилмообразуване. Някои патогенни бактерии, като Gardnerella vaginalis, могат да формират биофилм върху вагиналния епител. Биофилмът служи като защитен слой, който улеснява устойчивостта на бактериите към имунната система и антибиотиците, затруднявайки лечението.
  • Имунна реакция. Промените във вагиналната микрофлора могат да доведат до локален възпалителен отговор, включващ освобождаване на цитокини и други възпалителни медиатори. Въпреки това, при БВ симптомите на възпаление често са минимални или липсват, въпреки присъствието на патогенни бактерии.
  • Нарушаване на вагиналния епител. Продължителното присъствие на патогенни бактерии и техните метаболити може да доведе до увреждане на вагиналния епител, което увеличава риска от вторични инфекции и улеснява проникването на други патогени, включително полово предавани инфекции.

Тези процеси водят до клиничните прояви на бактериална вагиноза, включително необичайно вагинално течение с неприятна миризма, сърбеж и парене. Патогенезата на бактериалната вагиноза е комплексна и мултифакторна, което обяснява защо тя може да бъде трудно лечима и често рецидивираща.

Клинична картина

Клиничната картина на бактериалната вагиноза включва различни симптоми и признаци, които могат да варират по тежест и интензивност. Основните клинични прояви на бактериалната вагиноза са:

  1. Необичайно вагинално течение. Това е най-честият симптом на бактериалната вагиноза. Течението обикновено е сиво-бяло, тънко и хомогенно. Количеството на течението може да варира, но обикновено е по-голямо от нормалното.
  2. Неприятна миризма. Характерен признак на бактериалната вагиноза е неприятната миризма на риба на вагиналното течение. Миризмата често става по-изразена след полов акт, поради алкалното рН на спермата, което може да освободи летливи амини, произвеждани от анаеробните бактерии.
  3. Сърбеж и дразнене. Някои жени могат да изпитват сърбеж или дразнене във вагиналната област, въпреки че тези симптоми не са толкова чести и могат да варират по интензивност.
  4. Парене при уриниране. Понякога може да се усеща парене при уриниране, което е резултат от дразнене на уретрата.
  5. Липса на възпалителни симптоми. Въпреки наличието на инфекция, при БВ обикновено няма значителни признаци на възпаление като зачервяване и подуване на вагиналната лигавица, които са характерни за други вагинални инфекции.
  6. Безсимптомно протичане. При много жени бактериалната вагиноза може да протича безсимптомно, като те не изпитват дискомфорт или други оплаквания. Въпреки това, липсата на симптоми не означава, че няма риск от усложнения.

Усложненията, свързани с нелекувана или често рецидивираща бактериална вагиноза, могат да включват:

  • Повишен риск от полово предавани инфекции. Жените с БВ имат по-висок риск от заразяване с ХИВ, хламидия, гонорея и други полово-предавани инфекции.
  • Усложнения при бременност. БВ по време на бременност може да доведе до преждевременно раждане, ниско тегло на новороденото и други усложнения.
  • Инфекции след хирургични интервенции. Наличието на БВ увеличава риска от инфекции след гинекологични операции или процедури.

Усложнения

Бактериалната вагиноза (БВ) може да доведе до няколко сериозни усложнения, особено ако не се лекува своевременно. Основните усложнения включват:

  • Повишен риск от полово предавани инфекции (ППИ). Жените с бактериална вагиноза имат повишен риск от заразяване с ХИВ, хламидия, гонорея, трихомониаза и херпес симплекс вирус. Дисбалансът в микрофлората на вагината улеснява проникването на патогени.
  • Инфекции на горния генитален тракт. БВ може да повиши риска от развитие на възпалителни заболявания на таза, което може да доведе до хронична тазова болка, тръбна непроходимост и безплодие.
  • Усложнения при бременност. Бактериалната вагиноза по време на бременност е свързана с повишен риск от преждевременно раждане, преждевременно разкъсване на мембраните, ниско тегло на новороденото и ендометрит след раждането.
  • Постоперативни инфекции. Жените с бактериална вагиноза имат повишен риск от развитие на инфекции след гинекологични операции или процедури, като аборт, поставяне на вътрематочно средство или хистеректомия.
  • Увеличен риск от уринарни инфекции. Някои проучвания показват, че бактериалната вагиноза може да бъде свързана с повишен риск от инфекции на пикочните пътища.
  • Усложнения след ин витро оплождане. Бактериалната вагиноза може да намали успеваемостта на инвитро процедурите и да увеличи риска от усложнения след имплантацията.
  • Психологически и социални последствия. Хроничните симптоми на бактериалната вагиноза, като неприятна миризма и дискомфорт, могат да доведат до значителен психологически стрес и социална тревожност, влияейки на качеството на живот и интимните отношения.

Лечение:

Лечението на бактериалната вагиноза обикновено включва използването на антибиотици, които могат да бъдат предписани в различни форми и начини на приложение. Основните методи за лечение включват:

  1. Антибиотици:
    • Метронидазол. Този антибиотик може да бъде предписан като орална таблетка или като вагинален гел;
    • Клиндамицин. Може да бъде използван под формата на вагинален крем или като орални капсули;
    • Тинидазол. Този антибиотик може да бъде предписан като орална таблетка;
  2. Пробиотици. Някои проучвания предполагат, че приемът на пробиотици може да помогне за възстановяване на нормалната вагинална микрофлора и да предотврати рецидивите на бактериална вагиноза. Пробиотиците могат да се приемат орално или вагинално.
  3. Избягване на провокиращи фактори. За да се намали риска от рецидиви, е важно да се избягва използването на вагинални душове и агресивни хигиенни продукти. Препоръчва се също така да се избягва тютюнопушенето и да се практикува безопасен секс.
  4. Лечение на сексуални партньори. Въпреки че бактериалната вагиноза не се счита за класическа полово предавана инфекция, понякога може да се препоръча лечение на сексуалните партньори, особено при чести рецидиви.
  5. Проследяване. Редовни гинекологични прегледи и консултации са важни за проследяване на състоянието и за предотвратяване на рецидиви.

Важно е да се завърши целият курс на лечение, дори ако симптомите изчезнат преди края на лечението, за да се гарантира, че инфекцията е напълно излекувана и да се предотвратят рецидиви. В случай на рецидиви или устойчиви симптоми, е важно да се консултирате с лекар за допълнителни изследвания и възможни промени в терапията.

Референции: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/3963-bacterial-vaginosis

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bacterial-vaginosis/symptoms-causes/syc-20352279

https://www.nhs.uk/conditions/bacterial-vaginosis/

https://www.webmd.com/women/what-is-bacterial-vaginosis

Picture of Д-р Христо Славов

Д-р Христо Славов

Аз съм лекар със специалност по Ревматология, започнал професионалния си път в клиниката по Ревматология към УМБАЛ „Свети Георги“ гр. Пловдив, където работя и към настоящия момент. Работя и в доболничната помощ в МЦ „Медикс Сърджъри“ гр. Карлово.

Квалификация:

  • Медицина, Медицински университет, Пловдив
  • Специалност по Ревматология, МУ Пловдив
  • Магистратура по Здравен Мениджмънт, БСУ
  • Допълнителни квалификации:

  • 2019 г. Ултразвукова мускулно-ставна ехография, Ултразвуково измерване на костна плътност, вътреставни и периставни апликации на лечебно вещество
  • 2023 г. – Капиляроскопия и поляризационна микроскопия в ревматологичната практика.
  • Експертна дейност:

  • Член на експертна комисия за отпускане на скъпоструващи лекарства от НЗОК
  • Членство в научни и съсловни организации:

  • Български лекарски съюз
  • Българско дружество по Ревматология
  • Българска асоциация за мускулно-скелетен ултразвук
  • Подобни статии

    Всички наши медицински лаборатории:

    лаборатория синев бургас 20

    Лаборатория Бургас – ж.к. Изгрев

    Лаборатория Пловдив Гербера

    Лаборатория Пловдив – Гербера

    Лабораторията Пловдив - Тримонциум

    Лаборатория Пловдив – МБАЛ Тримонциум

    Лаборатория София

    Лаборатория София – бул. България

    IMG 02fc71955900dda873fab76132a70b33 V

    Лаборатория Стара Загора

    20210319 103500 1024x768 1

    Манипулационна – Дружба

    Лаборатория Асеновград

    Манипулационна Асеновград

    асеновград пазара 2

    Манипулационна Асеновград – Пазара

    лаборатория бургас бсу

    Манипулационна Бургас – БСУ

    IMG 20230120 110925370 HDR

    Манипулационна Бургас – Демокрация

    лаборатория в меден рудник

    Манипулационна Бургас – Меден рудник

    синево бургас славейков

    Манипулационна Бургас – Славейков

    лаборатория в центъра на град бургас

    Манипулационна Бургас – Шипка

    Манипулационна Димитровград 2

    Манипулационна Димитровград

    синево пазарджик

    Манипулационна Пазарджик

    Манипулационна Пазарджик – Здраве

    манипулационна пловдив васил априлов

    Манипулационна Пловдив – ВМИ Васил Априлов

    манипулационна в квартал каменица пловдив

    Манипулационна Пловдив – Каменица, АГ кабинет

    Манипулационан Смирненски

    Манипулационна Пловдив – Смирненски

    Синево Софиа Добрила

    Манипулационна Пловдив – Тракия

    Лабораторията Пловдив - Георги Котов

    Манипулационна Пловдив – Георги Котов

    Лаборатория Synevo Пловдив

    Манипулационна Пловдив – Кючук Париж

    Манипулационна Пловдив – Остромила

    Манипулационна Пловдив – Остромила

    лаборатория пловдив

    Манипулационна Пловдив – очна болница Луксор

    Манипулационна Пловдив – Рилон център

    Манипулационна Пловдив – Рилон център

    viber image 2022 03 21 10 43 55 595

    Манипулационна Раднево

    манипулационна regina life

    Манипулационна София – Regina Life

    IMG 8815

    Манипулационна София – Банишора

    лаборатория квартал витоша

    Манипулационна София – Витоша

    Синево Софиа Добрила

    Манипулационна София – Добрила, АГ кабинет

    DSCF1787

    Манипулационна София – Овча Купел

    манипулационна софия скобелев

    Манипулационна София – Скобелев

    синево софия черковна

    Манипулационна София – Черковна

    Манипулационна София – Ангел Кънчев

    Манипулационна София – Ангел Кънчев

    Манипулационна София – ИСУЛ

    Манипулационна Люлин 4

    Манипулационна София – Люлин

    Манипулационна София – Младост

    Манипулационна София – Младост

    Лаборатория София – Надежда

    Манипулационна София – Надежда

    Synevo в България

    Манипулационна София – Оскар Клиник (бул. Черни връх)

    Synevo logo FB post img

    Манипулационна Стара Загора – Гурко

    лаборатория стара загора железник

    Манипулационна Стара Загора – Железник

    Synevo Лаборатории България

    Манипулационна Стара Загора – Медицински Център Сано

    Synevo Лаборатории България

    Манипулационна Харманли

    Лаборатория Хасково

    Манипулационна Хасково, АГ кабинет

    Synevo Лаборатории България

    Манипулационна Чирпан

    Партньорска лаборатория – Ескулап – София

    Партньорска лаборатория – Здраве 99 – Русе

    мц кирм св елисавета

    Партньорска лаборатория – МЦ КИРМ „Св. Елисавета“ – Плевен

    Партньорска лаборатория – Статус – Варна

    Партньорска лаборатория – Унидиамед – Благоевград