Търсене
Close this search box.
Търсене
Close this search box.

Адренокортикотропен хормон

Медицинска информация

Обща информация

Адренокортикотропният хормон (АКТХ) е пептиден хормон, произвеждан и секретиран от предния дял на хипофизата (аденохипофиза). Той играе ключова роля в регулацията на функцията на надбъбречните жлези, като стимулира кората на надбъбречната жлеза да произвежда и освобождава кортикостероиди, включително кортизол. Кортизолът е хормон, който участва в множество физиологични процеси, като контрол на стреса, регулиране на метаболизма, имунната функция и възпалителните реакции. Секрецията на АКТХ се контролира от хормон, наречен кортикотропин-освобождаващ хормон (CRH), който се произвежда в хипоталамуса.

Физиология

Физиологията на адренокортикотропния хормон (АКТХ) включва процесите на неговия синтез, секреция, действие и регулация в организма.

Синтез и секреция 

  • Синтез и секреция. АКТХ се синтезира и секретира от клетките на предния дял на хипофизата, наречен аденохипофиза.
  • Прекурсор. АКТХ се образува от по-голям протеин, наречен проопиомеланокортин (POMC), който се разцепва, за да произведе АКТХ и други пептиди.
  • Стимулация. Секрецията на АКТХ се стимулира от кортикотропин-освобождаващият хормон (CRH), който се произвежда от хипоталамуса. Стресови фактори, като физически и емоционален стрес, могат да увеличат секрецията на CRH и съответно на АКТХ.

Действие

  • Прицелен орган. Основният прицелен орган на АКТХ е кората на надбъбречната жлеза, особено зоната, наречена зона фасцикулата.
  • Функция. АКТХ стимулира надбъбречната кора да синтезира и освобождава кортикостероиди, най-важният от които е кортизол. Кортизолът играе ключова роля в регулацията на метаболизма, имунната система и реакцията на организма на стрес.
  • Механизъм на действие. АКТХ се свързва с рецептори на повърхността на клетките в надбъбречната кора, което води до активиране на аденилат циклаза и повишаване на нивата на цикличен AMP (cAMP). Това води до активиране на ензими, участващи в синтеза на стероидни хормони.

Регулация

  • Механизъм на обратна връзка. Секрецията на АКТХ се регулира чрез механизма на отрицателна обратна връзка. Високите нива на кортизол в кръвта потискат секрецията на CRH от хипоталамуса и на АКТХ от хипофизата, като по този начин поддържат баланс в хормоналната система.
  • Денонощен ритъм. Секрецията на АКТХ следва циркадния ритъм, като нивата му са най-високи рано сутрин и най-ниски през нощта.

Биологична функция

Биологичната функция на адренокортикотропния хормон (АКТХ) е да регулира производството и секрецията на кортикостероидни хормони от кората на надбъбречната жлеза, особено кортизол. Основните функции на АКТХ включват:

  • Стрес отговор. АКТХ стимулира секрецията на кортизол, който е ключов хормон в отговора на организма на стрес. Кортизолът помага на организма да се справя със стреса чрез увеличаване на нивата на глюкоза в кръвта, потискане на имунната система и подпомагане на метаболизма на мазнини, протеини и въглехидрати.
  • Метаболитна регулация. Чрез кортизола, АКТХ влияе на метаболизма на въглехидрати, мазнини и протеини. Кортизолът стимулира глюконеогенезата в черния дроб, разграждането на мазнини и протеини, както и намаляване на използването на глюкоза в периферните тъкани.
  • Имуномодулация. АКТХ, чрез кортизола, има противовъзпалителни и имуносупресивни ефекти. Кортизолът намалява възпалителните реакции и потиска активността на имунната система, което е важно за предотвратяване на прекомерни имунни отговори.
  • Регулация на водно-солевия баланс. Кортизолът, под влияние на АКТХ, помага за поддържането на баланса на електролити и течности в организма, като влияе върху реабсорбцията на натрий и водата в бъбреците.
  • Поддържане на хомеостазата. АКТХ играе важна роля в поддържането на хомеостазата, особено при стресови условия, като осигурява адекватни нива на кортикостероиди за адаптацията на организма към променящите се условия на околната среда.

Тази хормонална регулация е от критично значение за оцеляването и адаптацията на организма към стресови ситуации и поддържане на вътрешния баланс.

Цел на изследването

Целта на изследването на адренокортикотропния хормон (АКТХ) е да оцени функцията на хипофизата и надбъбречните жлези, както и да помогне в диагностиката на различни ендокринни нарушения. Основните причини за изследване на АКТХ са диагностика на заболявания на надбъбречната кора като Болест на Адисон (първична надбъбречна недостатъчност), вторична надбъбречна недостатъчност, диагностика на Синдром на Кушинг, оценка на функцията на хипофизата при съмнения за хипопитуитаризъм (намалена функция на хипофизата), както и проследяване на ефекта от лечението на тези заболявания.

Кога да направя това изследване ?

Изследването на серумен кортизол се прави по препоръка на Вашия лекар. Изследването на адренокортикотропния хормон (АКТХ) обикновено се препоръчва в следните ситуации:

  • Симптоми на надбъбречна недостатъчност: хронична умора, слабост, загуба на тегло, ниско кръвно налягане, хиперпигментация на кожата, загуба на апетит и хипогликемия. При наличие на такива симптоми, изследването на АКТХ може да помогне за диагностициране на проблема.
  • Симптоми на синдром на Кушинг: необичайно наддаване на тегло, особено в областта на лицето и туловището за сметка на крайниците, изтъняване на кожата, лесно образуване на синини, високо кръвно налягане, диабет и мускулна слабост, Вашият лекар може да препоръча изследване на АКТХ за изясняване на диагнозата.
  • Оценка на хипофизарната функция. Ако има съмнения за хипопитуитаризъм (намалена функция на хипофизата) или други хипофизни нарушения, изследването на АКТХ може да бъде част от диагностичния процес.
  • Мониторинг на лечението. Ако вече сте диагностицирани с надбъбречна недостатъчност или синдром на Кушинг и се подлагате на лечение, изследването на АКТХ може да се използва за оценка на ефективността на терапията.
  • Съмнения за извънхипофизарен източник на АКТХ. В случай на наличие на тумори, които могат да секретират АКТХ, като при паранеопластичен синдром, се препоръчва изследване на нивата на хормона.

Подготовка преди изследване

Изследването се извършва на гладно. Пациентът не трябва да бъде подлаган на никакъв вид стрес преди и по време на извършване на изследването, защото стресът води до повишаване на плазмения ACTH. Съществува дневна вариация в плазменото ниво на ACTH. Пълното изследване изисква 2 вземания на кръв за определяне на ACTH:

  • между 6-10 часа сутринта
  • между 21-24

Стойността на ACTH във вечерната проба представлява 1/2 или 2/3 от сутрешната стойност. Тази дневна вариация има диагностично значение. Обикновено по същото време се взема кръвна проба за определяне на кортизол.  

Проба

Венозна кръв. Разклатете вакутейнера като го обърнете и веднага го поставете върху лед. Транспортира се до лабораторията възможно най-бързо.

Метод

Имунохимичен с електрохемилуминесцентна детекция (ECLIA)

Референтни стойности

7.2–63.3 pg/mL (1.6–13.9 pmol/L); стойностите са установени за проби, взети в интервала 7-10 сутринта.

Лимит на детекция – 1 pg/mL (0.22 pmol/L)

Интерпретация на резултатите

Терминът „синдром на Кушинг“ се отнася до всички клинични състояния, свързани с прекомерна продукция на кортизол. Измерването на АКТХ е полезно за диференциалната диагностика на този синдром:

  • Болест на Кушинг. Поради прекомерна секреция от хипофизата, нивото на АКТХ е умерено повишено или в горната граница на нормалното (но повишено спрямо нивото на плазмения кортизол), с липса на нормалния денонощен ритъм.
  • Ектопична секреция на АКТХ – нивото на АКТХ е много високо;
  • Аденом или аденокарцином на надбъбречната жлеза – нивото на АКТХ е много ниско или недоловимо.
  • Измерването на АКТХ също е полезно в диференциалната диагностика на надбъбречната недостатъчност:
  • Болест на Адисон. Поради разрушаване на надбъбречната жлеза чрез туморен механизъм, инфекции или автоимунен процес, продукцията на кортизол е потисната, а нивото на АКТХ е повишено;
  • Вторична надбъбречна недостатъчност поради хипофизарна недостатъчност – нивата на АКТХ и кортизол са ниски.

Повишено ниво на АКТХ може да се наблюдава също при адреногенитален синдром и псевдо-Кушинг синдром (обратимо клинично състояние, свързано със злоупотреба с алкохол).

Ограничения и интерференции

  • Прием на някои медикаменти
  • Повишено ниво на АКТХ може да има при лечение с: аминоглутетимид, амфетамини, инсулин, леводопа, метоклопрамид, метирапон, вазопресин.
  • Понижено ниво на АКТХ може да има при лечение с: дексаметазон и други кортикостероиди.
  • Аналитични интерференции

Може да се наблюдават интерференции с някои компоненти на китовете и да доведат до неточни резултати следните фактори:

  • Лечение с биотин (витамин В7, витамин Н) във високи дози (>5 mg/ден). Затова се препоръчва кръвта да се взема минимум 8 часа след последното приложение.
  • Много високи титри на анти-стрептавидинови и анти-рутениеви антитела.

Не се препоръчва също тестването при пациенти, които са на лечение с АКТХ.

 

Референции: https://www.synevo.ro/shop/acth/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK500031/

https://www.mayocliniclabs.com/test-catalog/overview/8411

https://www.mayocliniclabs.com/api/sitecore/TestCatalog/DownloadTestCatalog?testId=8411

https://en.wikipedia.org/wiki/Adrenocorticotropic_hormone

 

Picture of Д-р Христо Славов

Д-р Христо Славов

Аз съм лекар със специалност по Ревматология, започнал професионалния си път в клиниката по Ревматология към УМБАЛ „Свети Георги“ гр. Пловдив, където работя и към настоящия момент. Работя и в доболничната помощ в МЦ „Медикс Сърджъри“ гр. Карлово.

Квалификация:

  • Медицина, Медицински университет, Пловдив
  • Специалност по Ревматология, МУ Пловдив
  • Магистратура по Здравен Мениджмънт, БСУ
  • Допълнителни квалификации:

  • 2019 г. Ултразвукова мускулно-ставна ехография, Ултразвуково измерване на костна плътност, вътреставни и периставни апликации на лечебно вещество
  • 2023 г. – Капиляроскопия и поляризационна микроскопия в ревматологичната практика.
  • Експертна дейност:

  • Член на експертна комисия за отпускане на скъпоструващи лекарства от НЗОК
  • Членство в научни и съсловни организации:

  • Български лекарски съюз
  • Българско дружество по Ревматология
  • Българска асоциация за мускулно-скелетен ултразвук
  • Подобни статии

    Всички наши медицински лаборатории:

    лаборатория синев бургас 20

    Лаборатория Бургас – ж.к. Изгрев

    Лаборатория Пловдив Гербера

    Лаборатория Пловдив – Гербера

    Лабораторията Пловдив - Тримонциум

    Лаборатория Пловдив – МБАЛ Тримонциум

    Лаборатория София

    Лаборатория София – бул. България

    IMG 02fc71955900dda873fab76132a70b33 V

    Лаборатория Стара Загора

    20210319 103500 1024x768 1

    Манипулационна – Дружба

    Лаборатория Асеновград

    Манипулационна Асеновград

    асеновград пазара 2

    Манипулационна Асеновград – Пазара

    лаборатория бургас бсу

    Манипулационна Бургас – БСУ

    IMG 20230120 110925370 HDR

    Манипулационна Бургас – Демокрация

    лаборатория в меден рудник

    Манипулационна Бургас – Меден рудник

    синево бургас славейков

    Манипулационна Бургас – Славейков

    лаборатория в центъра на град бургас

    Манипулационна Бургас – Шипка

    Манипулационна Димитровград 2

    Манипулационна Димитровград

    синево пазарджик

    Манипулационна Пазарджик

    Манипулационна Пазарджик – Здраве

    манипулационна пловдив васил априлов

    Манипулационна Пловдив – ВМИ Васил Априлов

    манипулационна в квартал каменица пловдив

    Манипулационна Пловдив – Каменица, АГ кабинет

    Манипулационан Смирненски

    Манипулационна Пловдив – Смирненски

    Синево Софиа Добрила

    Манипулационна Пловдив – Тракия

    Лабораторията Пловдив - Георги Котов

    Манипулационна Пловдив – Георги Котов

    Лаборатория Synevo Пловдив

    Манипулационна Пловдив – Кючук Париж

    Манипулационна Пловдив – Остромила

    Манипулационна Пловдив – Остромила

    лаборатория пловдив

    Манипулационна Пловдив – очна болница Луксор

    Манипулационна Пловдив – Рилон център

    Манипулационна Пловдив – Рилон център

    viber image 2022 03 21 10 43 55 595

    Манипулационна Раднево

    манипулационна regina life

    Манипулационна София – Regina Life

    IMG 8815

    Манипулационна София – Банишора

    лаборатория квартал витоша

    Манипулационна София – Витоша

    Синево Софиа Добрила

    Манипулационна София – Добрила, АГ кабинет

    DSCF1787

    Манипулационна София – Овча Купел

    манипулационна софия скобелев

    Манипулационна София – Скобелев

    синево софия черковна

    Манипулационна София – Черковна

    Манипулационна София – Ангел Кънчев

    Манипулационна София – Ангел Кънчев

    Манипулационна София – ИСУЛ

    Манипулационна Люлин 4

    Манипулационна София – Люлин

    Манипулационна София – Младост

    Манипулационна София – Младост

    Лаборатория София – Надежда

    Манипулационна София – Надежда

    Synevo в България

    Манипулационна София – Оскар Клиник (бул. Черни връх)

    Synevo logo FB post img

    Манипулационна Стара Загора – Гурко

    лаборатория стара загора железник

    Манипулационна Стара Загора – Железник

    Synevo Лаборатории България

    Манипулационна Стара Загора – Медицински Център Сано

    Synevo Лаборатории България

    Манипулационна Харманли

    Лаборатория Хасково

    Манипулационна Хасково, АГ кабинет

    Synevo Лаборатории България

    Манипулационна Чирпан

    Партньорска лаборатория – Ескулап – София

    Партньорска лаборатория – Здраве 99 – Русе

    мц кирм св елисавета

    Партньорска лаборатория – МЦ КИРМ „Св. Елисавета“ – Плевен

    Партньорска лаборатория – Статус – Варна

    Партньорска лаборатория – Унидиамед – Благоевград