Съдържание
Обща информация
Анти-Мюлеровият хормон (АМН) се отнася към групата на трансмормиращия растежен фактор β (TGF-β), наричан още инхибиторно вещество на Мюлер. Той регулира диференциацията на мъжката полова система през ембрионалния период. През този период Анти-Мюлеровият хормон, произведен от Сертолиевите клетки на феталните тестиси, стимулира обратното развитие на Мюлеровите канали, които са първичните елементи на женската репродуктивна система. По този начин хормонът допринася за нормалното развитие на мъжките полови органи при плода. При женските ембриони липсва AMH, което води до развитието на женските вътрешни полови органи. С настъпването на пубертета AMH започва да се произвежда от клетките на гранулирания слой на нарастващите яйчникови фоликули. AMH е идеален маркер за оценка на яйчниковия резерв.
Цел на изследването
Целта на изследването е определяне на серумното ниво на Анти-Мюлеров хормон. Това се препоръчва при оценка на редица състояния.
Кога да направя това изследване ?
Препоръки за определяне на Анти-Мюлеров хормон:
- Оценка на потенциала за успешно оплождане на яйцеклетка. Нивото на AMH отразява състоянието на яйчниците. Нивото на хпрмона пряко корелира с броя на началните незрели фоликули, както и с нивото на инхибин В от 3-ия ден на менструалния цикъл. За разлика от фоликулостимулиращия хормон (FSH) и инхибин В, серумното ниво на AMH не показва циклични вариации, така че пробата може да бъде взета във всеки момент от менструалния цикъл.
- Oценка на степента на стареене на яйчниците. Ниското базално ниво на AMH сигнализира за намален яйчников резерв, който е свързан с ниска степен на успеваемост на техниките за ин витро оплождане.
- Прогнозна стойност за настъпване на менопаузата. Нивoтo на AMH има прогнозна стойност за настъпване на началото на менопаузата.
- Оценка на Синдрома на поликистозните яйчници. Серумното ниво на АМН е повишено при Синдром на поликистозните яйчници и може да бъде полезен маркер за оценка на тежестта на това състояние.
- Диагностика и наблюдение на пациенти с AMH-секретиращи яйчникови гранулозни тумори.
- Оценка на малки деца с генитална неяснота или интерсексуалност
- Оценка на функцията на тестисите при деца
Подготовка преди изследване
Не е необходима предварителна подготовка на пациента преди провеждане на изследването.
Проба
Венозна кръв
Метод
Автоматизиран тест, който открива общия АМН. Този тест използва две моноклонални антитела, които разпознават съответно зрелия AMH регион и про-AMH региона.
Референтни стойности
Мъже: 1,43 – 11,6 ng / mL
Жени:
20-24 години: 1.66-9.49 ng / mL
25-29 години: 1,18-9,16 ng / mL
30-34 години: 0.672-7.55 ng / mL
35-39 години: 0.777-5.29 ng / mL
40-44 години: 0.097-2.96 ng / mL
45-50 години: 0.046-2.06 ng / mL
Установени са също референтни интервали за пациенти със Синдром на поликистозни яйчници. Те са 2,41-17,1 ng / ml.
Интерпретация на резултатите:
- Жените в менопауза или жените с преждевременно настъпила яйчникова недостатъчност по каквато и да е причина, включително след химиотерапия на рак, имат много ниско ниво на Анти-Мюлеров хормон (AMH).
- Въпреки че все още се установяват оптималните концентрации на AMH за прогнозиране на отговора при ин витро оплождане, се приема, че концентрациите на AMH в периода от перименопауза до менопауза показват минимален до липсващ яйчников резерв.
- AMH може да се използва като показател за броя на антралните фоликули (AFC) на ден 2 до ден 4 от менструалния цикъл за определяне на яйчниковия резерв. Жените с AFC над 15 са идентифицирани като притежаващи висок яйчников резерв. В този контекст концентрация на AMH е по-голяма от 1,77 ng / ml на ден 2 до ден 4 от менструалния цикъл.
- Контролираната стимулация на яйчниците (COS) с екзогенен (външен) гонадотропин е важна стъпка от механизмите за ин витро оплождане (IVF). Използвайки анализа на нивото на AMH, границата от 2,10 ng / ml корелира с категориите на отговор при жени, подложени на COS.
- При пациенти със Синдром на поликистозните яйчници нивото на AMH може да бъде 2 до 5 пъти по-високо от референтната стойност за възрастта. Такова високо ниво предсказва ановулаторни и нередовни цикли.
- При деца с интерсексуални състояния резултатът от AMH над нормалния женски диапазон показва наличието на тестикуларна тъкан, докато нулева стойност показва липсата му.
- При момчета със съмнение за крипторхизъм, измеримата концентрация на АМН е индикатор за неспаднали тестиси, докато неоткриваемата стойност показва липса на тестиси или функционалната им недостатъчност.
- Синдромът на Klinefelter се характеризира с ускорено изчерпване на зародишните клетки и се среща при приблизително 10% до 12% от мъжете с необструктивна азооспермия (липса на сперматозоиди в спермата). При тези пациенти серумната концентрация на AMH е в рамките на референтния интервал до пубертета и след това, концентрацията на AMH намалява до необичайно ниска или неоткриваема.
- Забавянето на пубертета и вродената намалена или липсвата функция на тестисите имат една и съща клинична проява – това на забавеното полово съзряване при предпубертетни момчета. Нивото на гонадотропин и тестостерон е много ниско при препубертатни момчета и поради това има малко клинично значение. По този начин, измерванията на AMH са полезни при диференциалната диагноза на пубертетно забавяне и вродена намалена или липсвата функция на тестисите. При пациенти с вродена намалена или липсвата функция на тестисите, нивото на AMH е необичайно ниско; докато при пубертетно закъснение нивото на АМН ще бъде в рамките на препуберталния референтен интервал.
- Гранулозно-клетъчните тумори на яйчника могат да секретират AMH, инхибин А и инхибин В. Повишеното ниво на всеки от тези маркери може да показва наличието на секретиращ тумор при жена с яйчникова маса. Нивото трябва да спада при успешно лечение. Нарастващите нива показват рецидив на тумора или прогресия.
Източници:
https://www.synevo.ro/shop/hormon-anti-mullerian-amh/
https://www.mayocliniclabs.com/test-catalog/Clinical+and+Interpretive/608824