Антибиограма се извършва при изолиране на бактерии от урокултура, хемокултура, копрокултура, от посявка на гърлен/назален/вагинален секрет, раневи секрет, еякулат, гръбначномозъчна течност и др.
Микробиологичното изследване на проби от различни материали се назначава, за да открие патогенни причинители.
При изолиране на конкретен патоген, задължително се изготвя антибиограма. Антибиограмата отразява чувствителността на изолирания бактериален щам към различни антибиотици.
Съдържание
Какво определя изследването?
Антибиограма се изготвя според антибиотичната чувствителност на изследвания бактериален щам. Най-често използвани са следните методи:
- Определяне на минимална инхибиторна концентрация:
Минималната инхибиторна концентрация е най-ниската концентрация на антибиотика, която потиска бактериалния растеж. Изолираният микроорганизъм, чиято антибиотична чувствителност се изследва, се инокулира (въвежда) последователно в няколко контейнери, съдържащи намаляваща концентрация на съответния антиботик.
„Заразените” контейнери се оставят за определено време при определени условия, след което се отчита резултатът. Най-ниската концентрация, при която не се регистрира видим бактериален растеж, е минималната инхибиторна концентрация.
- Дифузионен метод:
При дифузионния метод за определянето на антибиотичната чувствителност се използват дискове, импрегнирани (пропити) с различни антибиотици. Различните дискове се поставя след посяване на изследвания щам върху хранителна среда. На принципа на дифузията антибиотиците от дисковете попадат в хранителната среда.
Културите се оставят за определено време при определени условия, след което се отчита диаметъра на потиснат бактериален растеж около всеки диск. По тях се определя антибиотичната чувствителност на микроорганизмите към съответните антибиотици.
- E-тест:
Комбинира горните 2 теста. На хранителна среда, посята с изследвания щам, се поставят епсилометър – разграфена по дължина лентичка, импрегнирана с антибиотик в нарастваща концентрация (концентрацията е означена на лентичката).
При инкубиране за определено време при определени условия се отчита резултатът – най-ниската концентртация, инхибираща бактериалния растеж, е минималната инхибиторна концентрация.
- Минимална бактерицидна концентрация:
За някои инфкции е важно да се определи концентрацията, при която бактериите умират, а не просто се потиска техния растеж. Минималната бактерицидна концентрация се определя чрез повторно изследване след като е определена минималната инхибиторна концентрация.
- Изследване на антибиотична чувствителност при анаероби и други взискателни бактерии:
Анаеробите и други трудно-растящи бактерии изискват култивиране при специфични условия. Тестове за антибиотична чувствителност на практика за тях не се провеждат. Антибиотичната чувствителност при тези бактерии често може да се предположи (използва се информация от съответните ръководства).
- Определяне на чувствителността на гъбичките към антимикотици:
Изследването на индивидуалната чувствителност на гъбичките към антимикотици се налага все по-често. Определянето на минималната фунгицидна концентрация е по методи, аналогични на тестовете за определяне на минимална инхибиторна концентрация. Тези тестове не са налични във всяка лаборатория.
Кога да направя изследване антибиограма?
Антибиограма се извършва след изолиране на бактериален причинител от проба от различни материали. Антибиограмата е особено важна за лекуващия лекар за избора на подходящ антибиотик/антимикотик за провеждане на лечението.
Подготовка преди изследване
Подготовката е както преди вземане на материал за микробиологично изследване (вж. урокултура, копрокултура, храчка).
Проба
- Според симптомите и оплакванията се взема проба с тампон или се събира материал в стерилен контейнер – напр. урина, храчка, фецес и др.
Метод
- микробиологично културелно изследване
Интерпретация на резултатите
Резултатите от изследването на антимикробната чувствителност за съответния щам към изследваните антибиотици се представят като:
- S – Чувствителен към съответен антибиотик;
- I – Интермедиерен към съответния антибиотик;
- R – Резистентен към съответния антибиотик;
- SD – Дозо-зависима чувствителност;
- NI – няма интерпретация.
Минималната инхибиторна и минималната бактерицидна концентрация се определя количествено в µg/ml.
Цени за антибиограма
Изследване | Цена, лв. |
Антибиограма | 7,00 |
Можете да заявите този тест онлайн
Заявете изследванията си онлайн и спестете 5% от стойността им
10,50 лв.Още
ИНФО Разбери повече:
ИНФО
ИНФО Източници:
- https://emedicine.medscape.com/article/2103786-overview#a1
- https://www.mayoclinicproceedings.org/article/S0025-6196(11)60140-7/fulltext
- https://labtestsonline.org/tests/antibiotic-susceptibility-testing