Бронхиалната астма е хронично неинфекциозно алергично възпаление на дихателните пътища, което се дължи на обратима бронхиална хиперреактивност към различни дразнители и протича с пристъпи на бронхиална обструкция.
При детската астма в белите дробове и дихателните пътища лесно възниква възпалителен процес, когато дихателната система на детето е изложена на определени агенти от околната среда, като вдишване на полени, цветен прашец, изява на настинка или друга респираторна инфекция. Детската астма може да предизвика досадни ежедневни симптоми, които пречат на играта, спорта, училището и съня. При някои деца нелекуваната астма може да причини тежки и опасни астматични пристъпи.
Астмата при деца не се различава съществено от астмата при възрастни, но децата са изправени пред по-големи предизвикателства от възрастните с оглед развиващия се организъм. Тежестта на астматичните пристъпи е водеща причина за посещения в спешно отделение, хоспитализации и пропуснати учебни дни. За съжаление детската астма не може да бъде напълно излекувана и симптомите могат да продължат и в зряла възраст. Но с правилното лечение Вие и Вашето дете можете да контролирате симптомите и да предотвратите увреждане на развиващите се бели дробове.
Съдържание
Рискови фактори
Факторите, които могат да увеличат риска детето Ви да развие астма, включват:
- Излагане на тютюнев дим, включително преди раждането
- Предишни алергични реакции, включително кожна алергия, хранителни алергии или сенна хрема (алергичен ринит)
- Фамилна анамнеза за астма или алергии
- Живот в район с високо замърсяване
- Затлъстяване
- Респираторни състояния, като хронична хрема или запушен нос (ринит), възпалени синуси (синузит) или пневмония
- Киселини в стомаха (гастроезофагеална рефлуксна болест – ГЕРБ)
- Мъжки пол
Причини за възникване на астма при деца
Причините за детска астма не са напълно изяснени. Предполагат се следните предразполагащи и рискови за заболяването фактори:
- Наследствена предразположеност към развитие на алергии
- Родители с астма
- Някои видове инфекции на дихателните пътища в много млада възраст
- Излагане на фактори на околната среда, като цигарен дим или друго замърсяване на въздуха
Повишената чувствителност на имунната система стимулира възникването на оток в дихателните пътища, които да образуват секрет, когато са изложени на определени тригери (агенти от околната среда, отключващи пристъпа). Реакцията на алергичния пристъп може да се забави, което може да затрудни идентифицирането на провокиращия агент.
Провокиращите агенти варират при различните деца и могат да включват:
- Вирусни инфекции като обикновена настинка
- Излагане на замърсители на въздуха, като тютюнев дим
- Алергии към акари, прах от домашни любимци, полени или плесени
- Интензивна физическа дейност
- Резки промени на времето или студен въздух
- Понякога симптомите на астма се появяват и без видими причини.
Симптоми на детска астма
Честите симптоми на астма включват:
- Честа кашлица, която се влошава, когато детето Ви има вирусна инфекция. Кашлицата възниква, докато детето спи или е предизвикана от физически упражнения или студен въздух
- Специфичен звук или свирене при издишване
- Задух
- Чувство на напрежение или стягане в гърдите
Детската астма може също да причини:
- Проблеми със съня поради задух, кашлица или хрипове
- Пристъпи на кашлица или хрипове, които се влошават при настинка или грип
- Забавено възстановяване от бронхит след респираторна инфекция
- Проблем с дишането, който затруднява играта или физическите упражнения
- Постоянна умора, която може да се дължи на лош сън
Признаците и симптомите на астма варират при различните деца и може да се влошат или подобрят с течение на времето. Вашето дете може да има само един симптом, като продължителна кашлица или конгестия в гърдите. Може да е трудно да се установи дали симптомите на детето Ви са причинени от астма. Периодичните или продължителни хрипове и други подобни на астма симптоми могат да бъдат причинени от инфекциозен бронхит или друго респираторно заболяване.
Кога да потърсите лекарска помощ ?
Заведете детето си при лекар, ако подозирате, че има астма. Ранните диагностика и лечение ще помогнат за облекчаване на симптомите и евентуално предотвратяване на астматични пристъпи.
Препоръчителен лекарски преглед на детето при наличие на:
- Кашлица, която е постоянна, периодична или изглежда свързана с физическа активност
- Хрипове или свистене, когато детето Ви издиша
- Задух или учестено дишане
- Оплаквания от стягане в гърдите
- Повтарящи се епизоди на съмнение за бронхит или пневмония
Ако детето Ви има астма, то може да съобщи за „свирене на гърдите“ или честа кашлица. Следете за наличие на кашлица, която може да не събуди детето Ви от сън. Плачът, смехът, виковете или силните емоционални реакции и стресът също могат да предизвикат кашлица или хрипове.
Ако детето Ви е диагностицирано с астма, създаването на план за лечение може да помогне на Вас и и на него да контролирате симптомите и да бъдете обучени какви мерки да предприемете, ако се възникне астматичен пристъп.
Кога да се потърси спешна медицинска помощ ?
При тежки астматични пристъпи може да видите, че настъпва промяна в гърдите, докато то се опитва да диша. Вашето дете може да има повишена сърдечна честота, изпотяване и болка в гърдите. Потърсете спешна помощ, ако детето Ви:
- Трябва да спре в средата на изречението, за да си поеме дъх
- Използва ли коремни мускули за дишане
- Има разширени ноздри при вдишване
- Толкова се опитва да диша, че коремът да е засмукан под ребрата, когато той или тя вдишва
Дори ако детето Ви не е диагностицирано с астма, незабавно потърсете медицинска помощ, ако има проблеми с дишането. Въпреки астматичните пристъпи се различават по тежест, те могат да започнат с кашлица, която прогресира до хрипове и затруднено дишане.
Усложнения на детската астма
Астмата може да причини редица усложнения, като:
- Тежки астматични пристъпи, които изискват спешно лечение или болнична помощ
- Постоянна редукция на белодробната функция
- Пропуснати учебни дни или изоставане в училище
- Лош сън и умора
- Симптоми, които пречат на играта, спорта или други дейности
Предотвратяване на астматични пристъпи
Внимателното планиране и избягването на причинителите на астма са най-добрите начини за предотвратяване на астматичните пристъпи.
Ограничете излагането на агенти провокиращи астматични пристъпи. Помогнете на детето си да избегне алергените и дразнителите, които предизвикват симптоми на астма.
Не позволявайте тютюнопушене около детето си. Излагането на пряк тютюнев дим или пребиваване в помещения, в които се пуши, по време на ранна детска възраст е силен рисков фактор за детска астма, както и често срещан фактор за атаки на астма. Имайте предвид, че насложените катрани и други вредни вещества по мебели, тапицерия, пердета и играчки се задържат с месеци и години и могат да оказват вредни ефекти във времето.
Насърчавайте детето си да бъде активно. Докато астмата на детето Ви е добре контролирана, редовната физическа активност може да помогне на белите дробове да работят по-ефективно.
Потърсете лекар, когато е необходимо. Не пренебрегвайте признаците, че астмата на детето Ви може да не е под контрол, като например необходимостта да използвате инхалатор за бързо облекчаване твърде често. Астмата се променя с течение на времето. Консултацията с лекаря на Вашето дете може да Ви помогне да направите необходимите корекции на лечението, за да поддържате симптомите под контрол.
Помогнете на детето си да поддържа здравословно тегло. Наднорменото тегло може да влоши симптомите на астма и излага детето Ви на риск от други здравословни проблеми.
Контролирайте стомашните киселини. Рефлуксът на стомашен сок (гастроезофагеална рефлуксна болест или ГЕРБ) може да влоши симптомите на астма на Вашето дете. То може да се нуждае от лекарства без рецепта или лекарства с рецепта за контрол на стомашния рефлукс.
ИНФО Вземи 5% отстъпка само онлайн:
Изследване Време за резултати (делнични дни) Цена Поръчай
ИНФО Вземи 5% отстъпка само онлайн:
Изследване Съдържание Цена Поръчай
Инфо Научи повече:
Източници: