Болестите, причинените от паразити заемат важно място в патологията при децата в предучилищна и училищна възраст, което обяснява особеното внимание, отделяно се на мерките за борба с тях и на превантивните мерки.
Най-често срещаните паразитни болести при децата са:
- Ламблиозата (причинена от Giardia lamblia)
- Аскаридиозата (причинена от Ascaris lumbricoides)
- Оксиурозата (причинена от Enterobius vermicularis),
към които се добавят, но с много по-ниска заболяваемост и други паразитози като: токсоплазмоза, трихоцефалоза, токсокароза, хименолепидоза, хидадидоза, тениоза и др.
Клиничните признаци на паразитозите са много разнообразни, като някои от тях остават незабележими, докато в други случи симптоматиката е доста изразена.
В общи линии клиничната картина включва:
- храносмилателни разстройства: коремни болки, липса на апетит, повдигане, повръщане, подуване, нетолерантност към някои храни, временни чревни смущения (диария или по-рядко запек)
- токсико-алергични смущения: бронхити, влошаване кризите на бронхиална астма, уртикарии, анален сърбеж или сърбеж на носа
- невро-психични прояви: раздразнителност, главоболие, виене на свят, намаляване на вниманието и на резултатите в училище
- хематологични прояви: еозинофилия (нарастване броя на еозинофилите в периферната кръв по време на миграцията на паразита, особено при аскаридозата)
- нарушение на общото състояние: астения, загуба на тегло.
Разпространението на паразитите става чрез кисти (giardia) или яйца (ascaris), които след като се отделят във фекалиите, достигат външната среда (земя, плодове, зеленчуци, незащитени храни и др.).
Човек може да се зарази от неизмити ръце, от заразени храни или от други хора (от даден колектив или членове на същото семейство), като е възможно и автозаразяване (оксиуроза).
Диагностицирането на паразитозите
Диагностицирането на паразитозите обикновено се извършва чрез копропаразитологично изследване, когато зрелите паразити, техни части (проглоти), яйца или кисти се отделят спонтанно в изпражненията. За изключване на някои паразитози се налагат минимум 3 последователни отрицателни изследвания на изпражненията, на интервал от 7-10 дни между вземането на отделните проби. Това повторение на копропаразитологичното изследване е необходимо поради следните съображения:
- наличието на латентно време между момента на инфектиране и момента, в който паразитите започват да отделят яйца, кисти или фрагменти;
- непостоянното отделяне на паразита във фекалиите, в зависимост от неговия биологичен цикъл.
Някои паразити не отделят яйца или кисти във фекалиите (Трихинела, Токсоплазма, Токсокара и др) или наличието на яйца във фекалиите е случайно. В този случай се препоръчва идентифициране на паразитните антигени и/или на антипаразитните антитела чрез имуноензимни методи, с висока чувствителност и специфичност.
При оксиурозата, проявяваща се с анален сърбеж и сърбеж на носа, се препоръчва вземане на анален отпечатък върху залепваща лента, последвано от микроскопско изследване.
При лечението на паразитните болести е много важна средата, тъй като болшинството медикаменти са хепатотоксични (в различна степен), а тяхното ползваме за профилактични цели, или при многократно лечение без лекарско разрешение е напълно противопоказано.
Предвид абсолютно неблагоприятното влияние на паразитните болести върху физическото и интелектуално развитие на децата, от голяма важност са мерките за борба с паразитите и превантивните мерки, вземани на местата посещавани от деца:
- Използване на индивидуални съдове и редовната им дезинфекция , както и дезинфекция на тоалетните.
- Общи хигиенни мерки: почистване и проветряване на помещенията, ежедневно почистване на праха от пода и мебелите.
- Ефикасна дезинфекция (някои насекоми разпространяват инфекциозни паразитни форми).
- Транспорт, съхранение и приготвяне на храната от персонал, който редовно бива подлаган на медицински проверки, в условия на стриктна хигиена.
- Измиване на плодовете и зеленчуците (върху които може да има паразити, кисти, яйца).
- Спалното и личното бельо на децата се изпира до температура на кипене и се изглажда.
- Тъй като се счита, че храносмилателните паразитози са болест на „мръсните ръце”, трябва да се положат всички усилия за усвояване от децата на правилни хигиенни навици: измиване на ръцете преди хранене, редовно рязане на ноктите и др.
- При борбата срещу паразитозите в селска среда, са много важни чистенето и правилното поставяне на тоалетните,
- Диагностицирането на заразените лица и правилното лечение на всички инфектирани лица, симптоматични или не.
Нарастване на общата резистентност на децата чрез рационален режим на живот и хранене.
За предотвратяване и борба с причинените от паразити болести, мерките по обща и индивидуална хигиена трябва да се спазват от родители, учители и медицински персонал.
ИНФО Разбери повече: