Съдържание
Резюме
Ехинококозата (хидатидоза, кистична ехинококоза) – кучешка тения, е паразитно заболяване (паразитоза), което в България се причинява от паразити Echinococcus granulosus. Краен гостоприемник на паразита са бозайници от сем. Кучета. В тяхната храносмилателна система се развива полово зрялата форма на паразита. С изпражненията кучетата отделят във външната среда яйцата на патогена, които попадат в почвата, по растения (растящи близко до земята плодове или зеленчуци) или в различни водоизточници.
Междинни гостоприемници са различни тревопасни бозайници – тревопасни животни, и случайно хората. Човек се заразява, когато яйца на паразита попаднат в храносмилателната система – при консумация на опаразитена храна и вода, както и при директен контакт с опаразитени кучета. От яйцата се излюпват онкосфери, които преминават през чревната стена в кръвообращението и достигат до различни вътрешни органи – черен дроб, бял дроб и по-рядко слезка, мозък, бъбреци и др. В засегнатите органи се образуват ехинококови кисти – различни по големина мехури, изпълнени с течност и млади форми на паразита – – протосколекси, дъщерни кисти. При нарушаване на стената на ехинококовата киста се освобождава течността и голям брой млади форми на паразита, което може да причини остра и тежка алергична реакция (анафилаксия, анафилактичен шок) или да доведе до разпростряняване и развитие на множество нови кисти в съседните участъци.
Лабораторен метод, който допринася за поставянето на диагнозата, е изследването на серум за IgG антитела срещу паразита.
Какво определя изследването?
Изследването установява имунната реакция т.е. наличието на специфични антитела от клас IgG, синтезирани срещу ехинокока в серума на пациента. Имунният отговор при кучешка тения зависи от различни фактори – възрастта на пациента, брой и размер на кистите, засегнати органи, давност на инфекцията. Нивото на антителата може да е ниско, когато заразяването е настъпило скоро (много млади кисти) или кистите са останали недиагностицирани в органите за дълъг период от време, при което могат да загинат и вече да не провокират синтез на антитела. В такъв случай резултатът може да е фалшиво негативен или да в е „сива зона“, т.е. да изисква повторно изследване.
Производството на антителата се стимулира при нарастване на цистите, нарушаване на стените им (при операция или спонтанна руптутра), рецидив. Поради тези причини проследяването на промяната в нивата им се препоръчва и за оценка на ефективността от проведеното оперативно или консервативно лечение за дълъг период от време (диспансеризация).
Лечението е оперативно и медикаментозно. След отстраняване на ехинококовите кисти пациентите приемат продължително време антипаразитни средства и се проследяват от паразитолог.
След хирургична интервенция нивото на антителата в серума остава повишено продължително време. Затова изследването на антителата скоро след операция не може да даде обектива оценка за ефекта от лечение.
Кога да направя това изследване?
Изследването на антитела срещу Echinococcus помага за поставянето на диагнозата, когато са налице епидемиологични и клинични данни за заболяването, подкрепени с резултати от лабораторни и образни изследвания.
Подготовка преди изследване
Не е необходима специална подготовка.
Проба
Взема се венозна кръв, от която се отделя серум.
Метод
Ензимно-свързан имуносорбентен анализ – ELISA.
Референтни стойности
Качествен тест, съобщава се като индекс:
Отрицателен: <0,9
Граничен: 0.9-1.1
Положителен: > 1.1
Интерпретация на резултатите:
Интерпретацията на резултатите се прави от лекар, в контекста на клиничната картина, състоянието на болния и резултатите от лабораторни и образни изследвания.
- Отрицателен резултат – липсата на антитела предполага, че лицето не се е срещало с паразита. Еднократно отрицателен резултат не може да изключи заболяване. В зависимост от локализацията на ехинококовата киста, както и в ранните етапи на заболяването, антителата може да са с ниски нива и следва да се проследят след време.
- Граничен резултат – при клинично съмнение се препоръчва теста да се повтори след 2-4 седмици.
- Положителен резултат – доказването на антитела срещу Echinococcus предполага заболяване.
Фалшиво положителен резултат може да се получи при имунни нарушения, опаразитяване с други хелминти. Съобщава се за кръстосана реактивност със свинската тения. В тези случаи за уточняване се препоръчва използване на по-високо специализиран имунологичен метод като Western Blot.
Резултатите трябва да се интерпретират от лекар наред с данните от клиничния преглед и резултатите от други лабораторни и образни изследвания.
Източници:
- https://www.synevo.ro/shop/echinococcus-anticorpi-igg/
- https://microbiology.testcatalog.org/show/ECHNO
- https://www.mayocliniclabs.com/test-catalog/Clinical+and+Interpretive/64985
- https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/echinococcosis