Съдържание
Резюме
Вирусът на Ебщайн-Бар (Epstein-Barr virus, EBV) е ДНК вирус от групата на херпесните вируси – известен е още като човешки херпесен вирус 4 (human herpes virus 4).
EBV е един от най-разпространените вируси в света – при приблизително 90% от световното население има данни за среща с вируса.
При инфектиране с EBV остава в латентно състояние и може да се реактивира поради различни причини, например понижени защитни сили на организма. Смята се, че притежава и онкогенен потенциал, т.е. да доведе до развитие на злокачествени заболявания.
Патогенеза – развитие на заболяването
Източник на инфекцията е човекът – болен или отделящ вируса. Заразяването става при тесен контакт, а рискови групи за заразяване в развитие страни са обикновено тийнейджъри и млади хора.
При заразяване вирусът попада първо в лигавицата на носоглътката и гълтача, където се реплицира (намножава), след което заразява В лимфоцитите. Заразените В клетки разпространяват инфекцията до други В-лимфоцити, черния дроб, слезката и периферните лимфни възли. За справяне с болестта важна роля изпълнява клетъчният имунитет, осъществяван от Т-лимфоцитите. Бързият и ефикасен Т-клетъчен отговор овладява първичната EBV инфекция и поддържа доживотната потискане на вируса (латентна, скрита инфекция).
Симптоми и клинични прояви на EBV инфекцията
Инкубационният период (периодът от заразяването до първи прояви на инфекцията) е между 2 и 4 седмици.
Острата EBV инфекция
Най-често протича като инфекциозна мононуклеоза – остро инфекциозно заболяване, което протича с повишена температура, ангина, увеличени лимфни възли и характерни промени в кръвната картина. Симптомите на инфекциозна мононуклеоза включват:
- Отпадналост и умора;
- Безапетитие, капризен апетит при по-малките;
- Повишена температура;
- Болки в гърлото и ангина;
- Гъгнив говор;
- Кашлица – от дразнене на гърлото;
- Уголемени лимфни възли – засягат се лимфните възли на шията, подчелюстните, надключичните, подмишничните и ингвиналните лимфни възли. Възможно е засягане и на всички споменати гупи лимфни възли – генерализирана лимфонодуломегалия;
- Уголемяване на слезката и тежест в ляво подребрие;
- Уголемяване на черния дроб и тежест в дясно подребрие;
- Обрив – често се наблюдава, когато болният е приемал антибиотиците ампицилин и амоксицилин – появява се характерен петнист обрив, който наподобява този при морбили, обхваща цялото тяло, вкл. лицето, дланите и ходилата и е известен като „ампицилиново морбили“
Заболяването може да протече различно тежко – може да се наблюдават леко изразени симптоми на треска и ангина, до средно тежки и тежки форми. В хода на инфекциозна мононуклеоза може да се развие и хепатит, а сериозно усложнение е обструктивния синдром – притискане на дихателните пътища от увеличените сливици и лимфни възли, които нарушават нормалното преминаване на въздуха и може да причини нарушено дишане.
Други усложнения, които могат да се наблюдават са – ушни инфекции, синузити, синдром на Гилен Баре, синдром на хронична умора.
Описани са и случаи на менингоенцефалит, причинен от EBV, но те са изключително редки. Протичат с промени в съзнанието и неврологични прояви.
Хронична активна EBV инфекция
Характеризира се с продължителни симптоми като треска, висока температура, увеличени лимфни възли, засягане на черния дроб, симптоми като при инфекциозна мононуклеоза, които се задържат повече от 3 месеца. В кръвта и слюнката на такива болни се открива ДНК на EBV във високи количества.
Значение на EBV за възникването на злокачествени заболявания
След излекуване от остра EBV инфекция, вирусът остава да живее в латентно състояние в лимфоцитите, където се задържа. Злокачествени заболявания възникват, когато EBV доведе до неконтролируема пролиферация на B-лимфоцити. С вирусът на Епщайн бар се свързват злокачествени заболявания като:
- Лимфом на Бъркит – агресивна форма на Б-клетъчен лимфом;
- Лимфом на Ходжкин;
- Неходжкинов лимфом;
- Дифузен Б-едроклетъчен лимфом;
- Назофарингеален карцином;
- Лейомиосарком – злокачествени новообразувания на гладката мускулатура;
Лабораторни промени
Лабораторните отклонения при инфекциозна мононуклеоза включват:
- Левкоцитоза – увеличен брой на левкоцитите;
- Преобладаване на лимфоцитите и моноцитите в диференциалната кръвна картина;
- Наличие на атипични лимфоцити;
- Повишен С-реактивен протеин;
- В различна степен променени чернодробни показатели – АсАТ, АлАТ, ГГТ, АФ;
При имунокомпрометирани лица и диагностицирани с HIV-инфекция може да се наблюдава и влакнеста левкоплакия – бели влакнести налепи най-често по ръбовете на езика.
Диагноза
Диагнозата се базира на комплексен подход – анамнестични данни- характерни симптоми (температура, болки в гърлото, гъгнив говор), установените находки при прегледа и лабораторните отклонения (ангина, увеличени лимфни възли, увеличена слезка и черен дроб; характерни промени в кръвната картина).
Диагнозата се потвърждава чрез:
- Откриване на специфични антитела срещу вируса на EBV от класовете М и G;
- Имуноблот – откриване на специфични антитела срещу определени антигени на EBV – този тест допринася за разграничаване на остра от минала и хронична активна EBV инфекция.
- Доказване на ДНК на вируса в кръв и слюнка – не се прилага рутинно;
- Доказване на хетерофилни антитела – антитела, които аглутинират (свързват) еритроцити на други животински видове, напр. конски, говежди; теста може да е фалшиво положителен или фалшиво отрицателен и не се използва като достоверно диагностично изследване за поставяне на диагнозата.
Лечение
Липсва специфично антивирусно лечение срещу вируса на Епщайн-Бар. Прилагат се симптоматични средства – температуропонижаващи, витамини, при нужда- антимикробен препарат, имуностимулатори.
Средно тежките и тежките форми на инфекциозна мононуклеоза (с или без усложнения) изискват болнично лечение. При обструктивен синдром се прилагат кортикостероиди по схема, назначена от лекар. При хепатит се назначават хепатопротектори. Включването на антибиотик също се преценява от лекар.
Лечението на злокачествените заболявания, свързани с EBV се провежда от съответните специалисти.
Превенция
Липсва специфична профилактика. Прилагат се общи мерки като спазване на добра хигиена на ръцете, избягване на контакти с болни лица.
Източници:
- https://emedicine.medscape.com/article/222040-workup#c3
- https://www.synevo.bg/herpesni-virusi-zabolyavaniya-prichineni-ot-herpesni-virusi/#Epstein-Barr-virus-причинява
- https://www.cdc.gov/epstein-barr/about/index.html
- https://www.webmd.com/a-to-z-guides/epstein-barr-virus
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/23469-epstein-barr-virus