Съдържание
Обща информация
Естрогените са категория полови хормони, отговорни за развитието и регулирането на женската репродуктивна система и вторичните полови белези. Има три основни ендогенни естрогена, които имат хормонална активност: естрон, естрадиол и естриол. Естрадиолът е най-мощният и преобладаващ хормон. Друг естроген, наречен естетрол, се произвежда само по време на бременност.
Механизъм на действие
Както всички стероидни хормони, естрогените лесно дифундират през клетъчната мембрана. Веднъж попаднали в клетката, те се свързват и активират естрогенните рецептори, които на свой ред модулират експресията на много гени. Освен това, естрогените се свързват и активират бързо сигналните мембранни естрогенни рецептори.
Видове
Четирите основни естествено срещащи се естрогени са естрон (E1), естрадиол (E2), естриол (E3) и естетрол (E4). Естрадиолът (E2) е преобладаващият естроген през репродуктивните години както по отношение на абсолютните серумни нива, така и по отношение на естрогенната активност. По време на менопаузата естронът е преобладаващият циркулиращ естроген, а по време на бременност естриолът е преобладаващият циркулиращ естроген по отношение на серумните нива.
Ефекти върху организма
- Мускулно-скелетна система
- Анаболни ефекти
Увеличава мускулната маса и сила, скоростта на мускулна регенерация и плътността на костите, защитава срещу мускулни увреждания, стимулира синтеза на колаген, увеличава съдържанието на колаген в съединителната тъкан, сухожилията и ставните връзки, но също така намалява сковаността на сухожилията и връзките (особено по време на менструация ). Намалената скованост на сухожилията дава на жените много по-малък риск към мускулни разтежения, но меките връзки са много по-податливи на наранявания.
- Намалява костната резорбция, стимулира костообразуването
- Метаболитни ефекти
- Противовъзпалителни свойства
- Ускоряване на метаболизма
- Женски тип разпределение на мазнини. Повишено съхранение на мазнинив някои части на тялото като гърди, седалище и крака, но намалени коремни и висцерални мазнини.
- Естрадиолътсъщо регулира разхода на енергия, хомеостазата на телесното тегло и изглежда има много по-силен ефект срещу затлъстяването от тестостерона като цяло.
- Ефекти върху други органи
- Поддържане на съдовете и кожата
- Синтез на протеини
- Увеличава производствона свързващи протеини от черния дроб
- Увеличава производството на хепатокина адропин.
- Повишаване на нивата на циркулиращите в кръвта фактори II, VII, IX, X и плазминоген
- Намаляват нивото антитромбинIII
- Увеличават адхезивността на тромбоцитите
- Увеличават нивото на фактора на фон Вилебранд (естроген -> ангиотензин II-> вазопресин)
- Увеличете PAI-1и PAI-2 също чрез ангиотензин II
- Увеличават нивото на „добрия“ холестерол HDL и на триглицеридите
- Намаляват нивото на „лошия“ холестерол LDL и отлагането на мазнини
- Баланс на течности
- Намаляват перисталтиката на червата
- Увеличават концентрацията на холестеролав жлъчния сок
- Известно е, че естрогенът причинява потъмняване на кожата, особено на лицето и ареолите. Жените с бледа кожа ще придобият по-кафява и по-жълта кожа по време на бременност в резултат на увеличаването на естрогена.
- Рак
- Стимулират растежа на чувствителни към хормони видове рак на гърдата
- Стимулират белодробната функция чрез поддържане на функцията на алвеолите
- Сексуална функция
- Посредничат при формирането на женски вторични полови белези
- Стимулират удебеляването на ендометриума
- Стимулират нарастването на матката
- Увеличават количеството на вагинален секрет
- Удебеляват на вагиналнатастена
- Лигавицата на матката
- Естрогените заедно с прогестеронътстимулират и поддържат лигавицата на матката в подготовка за имплантиране на оплодена яйцеклетка и поддържане на функцията на матката по време на гестационния период, също така регулират рецептора на окситоцин в миометриума
- Покачването на нивото на естроген предизвиква освобождаването на лутеинизиращ хормон, който след това предизвиква овулация чрез освобождаване на яйцеклетката от Граафовия фоликулв яйчника.
- Естрогенът е необходим на женските бозайници за развитието на сексуално поведение. Това поведение е необходимо за сексуалната възприемчивост при тези бозайници и се регулира от вентромедиалното ядрона хипоталамуса.
- Сексуалното влечениезависи от нивата на андроген само в присъствието на естроген, но без естроген, нивото на свободния тестостерон всъщност намалява сексуалното желание (вместо да увеличава сексуалното желание).
Женско пубертетно развитие
Естрогените са отговорни за развитието на вторичните женски полови белези по време на пубертета, включително развитието на гърдите, разширяването на бедрата и разпределението на женските мазнини. Обратно, андрогените са отговорни за растежа на космите по пубиса и тялото, както и за акнето и миризмата от аксилите.
Развитие на гърдите
Естрогените, във връзка с хормона на растежа (GH) и неговия секреторен продукт инсулиноподобен растежен фактор 1 (IGF-1), са от решаващо значение за медиирането на развитието на гърдите по време на пубертета, както и съзряването на гърдите по време на бременност в подготовката за лактация и кърмене. Естрогените са основно и пряко отговорни за индуцирането на развитието на гърдите, както и за отлагането на мазнини и растеж на съединителната тъкан. Те също така са индиректно включени в лобулоалвеоларния компонент, чрез увеличаване на експресията на прогестеронов рецептор в гърдите за индуциране на секрецията на пролактин, който от своя страна стимулира производството на кърма.
Женска репродуктивна система
Естрогените са отговорни за съзряването и поддържането на вагината и матката, а също така участват във функцията на яйчниците, като съзряването на яйчниковите фоликули. В допълнение, естрогените играят важна роля в регулирането на секрецията на гонадотропин. Поради тези причини естрогените са необходими за женската плодовитост.
Когнитивни функции и психическо състояние
Естрогените, като ключови сексуални хормони в организма, имат съществено влияние върху когнитивните функции и психиката, особено при жените. Ето някои от начините, по които естрогените могат да повлияят в тази област.
- Когнитивни функции
– Памет и когнитивна функция. Естрогените се свързват със задачите на работната памет и когнитивните процеси, включително обучение и запаметяване. Изследвания показват, че жените, които преминават през менопаузата и имат намалени нива на естрогени, често се сблъскват със затруднения в паметта и когнитивните функции.
– Защита на невроните. Естрогените играят роля в защитата на невроните (клетките в нервната система) и могат да помогнат при запазването на структурата и функцията на мозъка. Това може да подпомага запазването на когнитивните способности.
- Психика
– Настроение и емоции. Естрогените могат да влияят на регулацията на настроението и емоциите. Понижените нива на естрогени, както при менопауза или в други периоди на живота, могат да бъдат свързани със симптоми като раздразнителност, депресия и безпокойство.
– Стрес и адаптация. Естрогените могат да участват в регулацията на стреса и способността на организма да се адаптира към него. Ниските нива на естрогени могат да направят организма по-чувствителен към стресови фактори.
– Сън и сънен цикъл. Някои изследвания предполагат, че естрогените могат да влияят на качеството на съня и сънния цикъл, което директно може да отрази психическото здраве.
Естрогените оказват въздействие върху функцията на невроните, рецепторите и невротрансмитерите в мозъка, което им позволява да регулират различни аспекти на когнитивните функции и психиката. Въпреки че много от тези ефекти са добре изучени, все още има нужда от допълнителни изследвания, за да се разбере пълната картина на влиянието на естрогените върху мозъчната функция и психичното здраве.
Референции: https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/estrogens-effects-on-the-female-body
https://www.medicalnewstoday.com/articles/277177