Търсене
Close this search box.
Търсене
Close this search box.

FT3 (свободен трийодтиронин)

Медицинска информация

Щитовидна жлеза хормони – fT3

Определянето на хормона на щитовидната жлеза – трийодтиронин (свободна фракция, FT3) има предимството, че е независимо от промените в концентрацията и свързващите свойства на плазмените протеини. Този хормон играе ключова роля в регулирането на метаболитните процеси в организма. Метаболитната активност на FT3 е пет пъти по-голяма от тази на FT4.

Хормоните T3 и T4 са жизненоважни за човешкия организъм. Без тях, човек не може да съществува, тъй като те регулират почти всички обменни процеси, поддържайки ги в баланс. В ранна възраст тези хормони са от съществено значение за нормалния растеж и развитие на нервната система, сърдечно-съдовата система, скелета и мускулите.

Независимо от възрастта, хормоните T3 и T4 влияят върху енергийния баланс, въглехидратната и мастната обмяна, кръвообращението, стомашно-чревния тракт, мускулите, нервите и психическото състояние. Те подпомагат регулирането на телесната температура и играят роля в синтеза на протеини.

При пациенти в напреднала възраст концентрациите на тези хормони обикновено са с 10-50% по-ниски в сравнение с по-младите хора. Това може да доведе до пренебрегване на лека форма на хипертиреоидизъм при възрастните, което изисква специално внимание при диагностиката и лечението на щитовидните заболявания в тази възрастова група.

Механизъм на обратна връзка между fT3 и TSH

Функционирането на щитовидната жлеза и нивата на хормоните трийодтиронин (fT3) и тироксин (fT4) са строго регулирани от сложен обратен механизъм, който включва тироид-стимулиращия хормон (TSH).

Хипоталамус-хипофиза-щитовидна ос:

  • Хипоталамусът отделя тиреотропин-освобождаващ хормон (TRH), който стимулира хипофизата.
  • Хипофизата отделя TSH в отговор на TRH.
  • Щитовидната жлеза отделя хормоните fT3 и fT4 под влияние на TSH.

Регулация чрез обратна връзка:

  • Когато нивата на fT3 и fT4 в кръвта са високи, те изпращат сигнал до хипоталамуса и хипофизата да намалят продукцията на TRH и TSH.
  • При ниски нива на fT3 и fT4, хипоталамусът и хипофизата увеличават продукцията на TRH и TSH, за да стимулират щитовидната жлеза да произвежда повече хормони.

Физиологично значение:

  • Стимулира щитовидната жлеза да произвежда и отделя fT3 и fT4.
  • fT3 и fT4. Поддържат метаболитните процеси, температурата на тялото, сърдечната честота и други физиологични функции.

Обратен механизъм в действие:

  • При повишени нива на fT3 и fT4, TSH се потиска, което води до намалена стимулация на щитовидната жлеза и съответно намалено производство на тези хормони.
  • При понижени нива на fT3 и fT4, TSH се повишава, за да стимулира щитовидната жлеза да произвежда повече хормони и да възстанови баланса.

Тази система на обратна връзка е критична за поддържането на хормонален баланс и осигуряването на нормалното функциониране на множество органи и системи в организма.

Какво определя fT3 изследването?

Изследването на свободния трийодтиронин (fT3) играе важна роля в диагностиката и мониторинга на различни заболявания, свързани с щитовидната жлеза. Основните цели на това изследване включват:

  1. Откриване на изолирана секреция на трийодтиронин (Т3 хипертиреоидизъм). Това състояние, при което има повишена продукция на T3, се среща при около 10% от случаите на хипертиреоидизъм.
  2. Идентифициране на пациенти със субклиничен хипертиреоидизъм: Тези пациенти имат нормални концентрации на FT4 и FT3, но са с повишен риск от развитие на явен клиничен хипертиреоидизъм. Ранното откриване е важно за предотвратяване на прогресията на заболяването.
  3. Установяване на прогноза при пациенти с Базедова болест. Високите нива на FT3 преди започване на терапията могат да индикират повишен риск от рецидив на заболяването след лечението.
  4. Оценка на тежестта на първичен хипотиреоидизъм. Изследването на fT3 може да помогне за по-точно определяне на степента на хипотиреоидизъм и необходимостта от терапия.
  5. Проследяване на лечението с левотироксин. Измерването на fT3 помага да се избегне предозиране на лекарството, което може да доведе до нежелани странични ефекти и усложнения.

Освен тези основни цели, изследването на fT3 може също така да се използва за оценка на общото здравословно състояние на щитовидната жлеза и за мониторинг на ефективността на различни терапии, прилагани при заболявания на щитовидната жлеза. Това изследване предоставя важна информация за ендокринолозите и другите медицински специалисти при вземането на решения за лечението на пациентите.

Цел на изследването

Изследването на хормоните на щитовидната жлеза, включително свободните фракции на трийодтиронин (fT3) и тироксин (fT4), има за цел да определи функционалното състояние на щитовидната жлеза. Това изследване е от съществено значение за диагностицирането и мониторинга на различни заболявания, свързани с щитовидната жлеза.

Подготовка

За максимално коректен резултат, пробата трябва да бъде взета сутрин, на гладно, без прием на кафе или медикаменти.

Проба

Венозна кръв

Метод

Имунохимичен, електрохимиолуминисценция

Референтни стойности

Възраст Референтни стойности  (pmol/L) Референтни стойности  (pg/mL)
0-6 дни 2,65 – 9,68 1,73 – 6,30
6 дни – 3 месеца 3,0 – 9,28 1,95 – 6,04
3-12 месеца 3,0 – 8,95 2,15 – 5,83
1-6 години 3,69 – 8,46 2,41 – 5,50
6-11 години 3,88 – 8,02 2,53 – 5,22
11-20 години 3,93 – 7,70 2,56 – 5,01
> 20 години 3,40 – 6,80 2,21 – 4,43

Прием на fT3 под формата на лекарствен препарат

Приемът на трийодтиронин (fT3) под формата на лекарствен препарат е важен за лечението на различни заболявания, свързани с щитовидната жлеза. Трийодтиронинът се предлага под формата на Лиотиронин, който е синтетичен аналог на естествения хормон fT3.

Показания за употреба:

  • Хипотиреоидизъм. Лечение на пациенти с недостатъчна функция на щитовидната жлеза, които не отговарят добре на лечение само с левотироксин (T4).
  • Микседем. Тежка форма на хипотиреоидизъм, при която е необходима бърза корекция на хормоналните нива.
  • Тиреоидит. Лечение на възпалителни заболявания на щитовидната жлеза.
  • Диагностични тестове. Използва се в тиреоидни супресивни тестове за диагностика на хипертиреоидизъм и други щитовидни дисфункции.
  1. Дозировка и начин на приложение:
  • Начална доза. Обикновено се започва с ниска доза, която постепенно се увеличава, за да се избегнат нежелани странични ефекти. Обичайната начална доза за възрастни е 5-25 микрограма дневно.
  • Поддържаща доза. След определяне на оптималната доза, тя може да бъде увеличена до 25-75 микрограма дневно в зависимост от отговора на пациента и резултати от лабораторните изследвания.
  • Начин на приложение. Лиотиронинът се приема перорално, обикновено сутрин на гладно, за да се подобри резорбцията на препарата.

   2. Странични ефекти:

  • Могат да включват симптоми на хипертиреоидизъм като повишена сърдечна честота, тревожност, безсъние, тремор, повишено изпотяване и загуба на тегло.
  • Редки, но сериозни странични ефекти включват сърдечни аритмии, стенокардия и остър инфаркт на миокарда, особено при пациенти със сърдечно-съдови заболявания.

   3. Противопоказания за прием на медикамента:

  • Не се препоръчва прием при пациенти с остър миокарден инфаркт, нелекувана адренална недостатъчност или тиреотоксикоза.
  • Пациенти с анамнеза за сърдечно-съдови заболявания трябва да бъдат подложени на внимателен мониторинг преди стартиране на лечението с Лиотиронин.

 

Референции: https://www.mayocliniclabs.com/test-catalog/overview/9404

https://www.mayocliniclabs.com/test-catalog/Overview/621321

https://endocrinology.testcatalog.org/show/T3

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8565219/

Picture of Д-р Христо Славов

Д-р Христо Славов

Аз съм лекар със специалност по Ревматология, започнал професионалния си път в клиниката по Ревматология към УМБАЛ „Свети Георги“ гр. Пловдив, където работя и към настоящия момент. Работя и в доболничната помощ в МЦ „Медикс Сърджъри“ гр. Карлово.

Квалификация:

  • Медицина, Медицински университет, Пловдив
  • Специалност по Ревматология, МУ Пловдив
  • Магистратура по Здравен Мениджмънт, БСУ
  • Допълнителни квалификации:

  • 2019 г. Ултразвукова мускулно-ставна ехография, Ултразвуково измерване на костна плътност, вътреставни и периставни апликации на лечебно вещество
  • 2023 г. – Капиляроскопия и поляризационна микроскопия в ревматологичната практика.
  • Експертна дейност:

  • Член на експертна комисия за отпускане на скъпоструващи лекарства от НЗОК
  • Членство в научни и съсловни организации:

  • Български лекарски съюз
  • Българско дружество по Ревматология
  • Българска асоциация за мускулно-скелетен ултразвук
  • Подобни статии

    Всички наши медицински лаборатории:

    лаборатория синев бургас 20

    Лаборатория Бургас – ж.к. Изгрев

    Лаборатория Пловдив Гербера

    Лаборатория Пловдив – Гербера

    Лабораторията Пловдив - Тримонциум

    Лаборатория Пловдив – МБАЛ Тримонциум

    Лаборатория София

    Лаборатория София – бул. България

    IMG 02fc71955900dda873fab76132a70b33 V

    Лаборатория Стара Загора

    20210319 103500 1024x768 1

    Манипулационна – Дружба

    Лаборатория Асеновград

    Манипулационна Асеновград

    асеновград пазара 2

    Манипулационна Асеновград – Пазара

    лаборатория бургас бсу

    Манипулационна Бургас – БСУ

    IMG 20230120 110925370 HDR

    Манипулационна Бургас – Демокрация

    лаборатория в меден рудник

    Манипулационна Бургас – Меден рудник

    синево бургас славейков

    Манипулационна Бургас – Славейков

    лаборатория в центъра на град бургас

    Манипулационна Бургас – Шипка

    Манипулационна Димитровград 2

    Манипулационна Димитровград

    синево пазарджик

    Манипулационна Пазарджик

    Манипулационна Пазарджик – Здраве

    манипулационна пловдив васил априлов

    Манипулационна Пловдив – ВМИ Васил Априлов

    манипулационна в квартал каменица пловдив

    Манипулационна Пловдив – Каменица, АГ кабинет

    Манипулационан Смирненски

    Манипулационна Пловдив – Смирненски

    Синево Софиа Добрила

    Манипулационна Пловдив – Тракия

    Лабораторията Пловдив - Георги Котов

    Манипулационна Пловдив – Георги Котов

    Лаборатория Synevo Пловдив

    Манипулационна Пловдив – Кючук Париж

    Манипулационна Пловдив – Остромила

    Манипулационна Пловдив – Остромила

    лаборатория пловдив

    Манипулационна Пловдив – очна болница Луксор

    Манипулационна Пловдив – Рилон център

    Манипулационна Пловдив – Рилон център

    viber image 2022 03 21 10 43 55 595

    Манипулационна Раднево

    манипулационна regina life

    Манипулационна София – Regina Life

    IMG 8815

    Манипулационна София – Банишора

    лаборатория квартал витоша

    Манипулационна София – Витоша

    Синево Софиа Добрила

    Манипулационна София – Добрила, АГ кабинет

    DSCF1787

    Манипулационна София – Овча Купел

    манипулационна софия скобелев

    Манипулационна София – Скобелев

    синево софия черковна

    Манипулационна София – Черковна

    Манипулационна София – Ангел Кънчев

    Манипулационна София – Ангел Кънчев

    Манипулационна София – ИСУЛ

    Манипулационна Люлин 4

    Манипулационна София – Люлин

    Манипулационна София – Младост

    Манипулационна София – Младост

    Лаборатория София – Надежда

    Манипулационна София – Надежда

    Synevo в България

    Манипулационна София – Оскар Клиник (бул. Черни връх)

    Synevo logo FB post img

    Манипулационна Стара Загора – Гурко

    лаборатория стара загора железник

    Манипулационна Стара Загора – Железник

    Synevo Лаборатории България

    Манипулационна Стара Загора – Медицински Център Сано

    Synevo Лаборатории България

    Манипулационна Харманли

    Лаборатория Хасково

    Манипулационна Хасково, АГ кабинет

    Synevo Лаборатории България

    Манипулационна Чирпан

    Партньорска лаборатория – Ескулап – София

    Партньорска лаборатория – Здраве 99 – Русе

    мц кирм св елисавета

    Партньорска лаборатория – МЦ КИРМ „Св. Елисавета“ – Плевен

    Партньорска лаборатория – Статус – Варна

    Партньорска лаборатория – Унидиамед – Благоевград