Aртериалната хипертония e сърдечно-съдово заболяване, при което е налице болестно повишение на кръвното налягане, което от своя страна води до увреждане на всички органи и системи в тялото.
Съдържание
Епидемиология
Почти един милиард души или приблизително 26% от възрастните по света страдат от Артериална хипертония. Заболяването се среща често както в развитите страни, така и в развиващите се страни. Честотата на болните обаче варира значително в различните региони, като най-ниската стойност е 3,4% (сред мъжете) и 6,8% (сред жените), а най-високата е 68,9% (сред мъжете) и 72,5% (сред жените).
Причини
Съществуват два вида Артериална хипертония:
- Първична (есенциална) хипертония При повечето хора няма установима причина за високото кръвно налягане. Този тип Артериална хипертония, наречен първична (есенциална) хипертония, има тенденция да се развива постепенно в продължение на много години.
- Вторична хипертония Някои хора имат високо кръвно налягане, причинено друго заболяване. Този тип Артериална хипертония, наречен вторична хипертония, има тенденция да се появява внезапно и да причинява по-високо кръвно налягане, отколкото първичната хипертония. Различни заболявания и лекарства могат да причинят вторична хипертония, като:
- Синдром на сънна апнея
- Бъбречни заболявания – гломерулонефрити, остра и хронична бъбречна недостатъчност и други
- Тумори на надбъбречната жлеза
- Заболявания на щитовидната жлеза – Базедова болест, тиреотоксикоза и други
- Вродени дефекти на кръвоносните съдове
- Прием на някои лекарства, като противозачатъчни, назални деконгестанти, нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС), кортикостероиди
- Наркотични вещества – като кокаин, амфетаминии други
Рискови фактори
- Възраст.Рискът от високо кръвно налягане се увеличава с напредването на възрастта. До около 64-годишна възраст високото кръвно налягане е по-често при мъжете. Жените са по-склонни да развият Артериална хипертония след 65-годишна възраст.
- Раса.Артериалната хипертония е особено честа сред хората от Африка, често се развива в по-ранна възраст, отколкото при хората от европеидната раса. Сериозните усложнения като инсулт, инфаркт и бъбречна недостатъчност също са по-чести при хората от африкански произход.
- Семейна анамнеза. Артериалната хипертония обикновено е по-честа в някои семейства.
- Наднормено тегло или затлъстяване. Колкото телесното тегло е го-голямо, толкова повече кръв е необходима, за да се доставя кислород и хранителни вещества до тъканите на организма. С увеличаване на обема на кръвта, циркулираща през кръвоносните съдове, нараства и налягането върху стените на артериите.
- Липсва на физическа активност. Хората, които не са физически активни, обикновено имат по-висок сърдечен ритъм. Колкото по-силен е пулсът, толкова по-силно сърцето работи при всяко свиване и толкова по-голяма е силата върху артериите. Липсата на физическа активност също увеличава риска от наднормено тегло.
- Тютюнопушене.Не само пушенето или дъвченето на тютюн веднага повишава временно кръвното налягане, но веществата в тютюна могат да увредят артериалните стени. Това може да доведе до стесняване на артериите и да увеличи риска от сърдечни заболявания. Пасивното пушене също може да увеличи риска от сърдечни заболявания.
- Приема на твърде много сол (натрий) с храната. Наличието на твърде много натрий в храната може да накара организмът да задържа течности, което води до повишаване кръвното налягане.
- Твърде малко калий във вашата диета.Калият помага за балансиране на количеството натрий в клетките. Ако човек не получава достатъчно калий с храната си или не задържа достатъчно калий, може да натрупа твърде много натрий в кръвта си.
- Консумацията на големи количества алкохол. С течение на времето алкохолната злоупотреба може да увреди сърцето. Консумацията на повече от едно питие на ден за жени и повече от две питиета на ден за мъже може да повлияе на кръвното налягане.
- Стрес.Високите нива на стрес могат да доведат до временно повишаване на кръвното налягане.
- Някои хронични заболявания.Някои хронични състояния също могат да увеличат риска от високо кръвно налягане, като бъбречни заболявания, диабет и сънна апнея.
Понякога бременността допринася и за повишаване на кръвното налягане. Въпреки че Артериалната хипертония е най-честа при възрастни, децата също могат да бъдат изложени на риск. При някои деца високото кръвно налягане се причинява от заболявания на бъбреците или сърцето. При увеличаващ се брой деца вредните навици в начина на живот, като нездравословна диета, затлъстяване и липса на физически упражнения, допринасят за високото кръвно налягне.
Класификация
Класификация | Систолно налягане | Диастолно налягане | ||
mmHg | kPa | mmHg | kPa | |
Нормално артериално налягане | 90 – 119 | 12 – 15,9 | 60 – 79 | 8,0 – 10,5 |
Предхипертония | 120 – 139 | 16,0 – 18,5 | 80 – 89 | 10,7 – 11,9 |
Фаза 1 на хипертония | 140 – 159 | 18,7 – 21,2 | 90 – 99 | 12,0 – 13,2 |
Фаза 2 на хипертония | ≥160 | ≥21,3 | ≥100 | ≥13,3 |
Изолирана систолна хипертония |
≥140 | ≥18,7 | <90 | <12,0 |
Симптоми
Повечето хора с Артериална хипертония нямат признаци или симптоми, дори ако стойностите на кръвното налягане достигнат много високи нива. Някои хора с високо кръвно налягане може да имат главоболие, тежест в гърдите, сърцебиене или кървене от носа, но тези симптоми не са специфични и могат да се срещат и при други заболявания.
Усложнения
- Инфаркт или инсулт.Високото кръвно налягане може да причини втвърдяване и удебеляване на артериите (атеросклероза), което може да доведе до инфаркт, инсулт или други усложнения.
- Аневризма.Повишеното кръвно налягане може да доведе до отслабване, изтъняване и разширение на кръвоносните съдове, образувайки аневризма. Ако аневризма се разкъса, това може да бъде животозастрашаващо.
- Сърдечна недостатъчност.За да изпомпва кръв срещу по-високото налягане във вашите съдове, сърцето трябва да работи по-усилено. Това води до удебеляване на стените на помпената камера на сърцето (хипертрофия на лявата камера). В крайна сметка удебеленият мускул може трудно да изпомпва достатъчно кръв, за да отговори на нуждите на организма, което може да доведе до сърдечна недостатъчност.
- Отслабени и стеснени кръвоносни съдове в бъбреците. Това може да попречи на тези органи да функционират нормално.
- Удебелени, стеснени или разкъсани кръвоносни съдове в очите.Това може да доведе до влошаване на зрението.
- Нарушения на паметта или мисловната дейност.Неконтролираната Артериална хипертония може също да повлияе на способността на човек да мисли, да запаметява и усвоява информация.
- Деменция.Стеснените или запушени артерии могат да ограничат притока на кръв към мозъка, което може да доведе до развитие на деменция (съдова деменция).
Превенция
Промените в начина на живот могат да спомогнат за контрол и предотвратяване на Артериална хипертония.
- Да се спазва здравословна диета.
- Редукция на солта в диетата. Ограничаване на натрия до по-малко от 2300 милиграма (mg) на ден или по-малко. По-ниският прием на натрий – 1500 mg на ден или по-малко – е идеален за повечето възрастни.
- Поддържане на здравословно тегло. Като цяло можете да се намали кръвното налягане с около 1 mm Hg с всеки килограм свалено телесно тегло.
- Увеличаване на физическата активност. Редовната физическа активност може да помогне за понижаване на кръвното налягане, управление на стреса.
- Ограничаване на алкохола. За здрави възрастни това означава до едно питие на ден за жени и до две питиета на ден за мъже.
- Спиране на тютюнопушенето.
- Редукция на стреса.
- Редовно проследяване на кръвното налягане в домашни условия
- Контролиране на кръвното налягане по време на бременност.
ИНФО Заявете изследванията си онлайн и спестете 5% от стойността им:
Изследване Време за резултати (делнични дни) Цена Поръчай
Лечение
При лечението на Артериалната хипертония понастоящем се предлагат няколко групи лекарства, най-общо наричани антихипертонични лекарства. При много пациенти е необходимо да се прилагат повече от едно лекарство за контролиране на кръвното налягане. Предпочитаните комбинации са инхибитори на ренин–ангиотензиновата система (АСЕ инхибитори) и блокери на калциевите канали (калциеви антагонисти) или инхибитори на ренин–ангиотензиновата система и диуретици.
- Блокери на калциевите канали и диуретици.
- Бетаблокери и диуретици.
- Дихидропиридинови блокери на калциевите канали и бета блокери.
- Дихидропиридинови блокери на калциевите канали с верапамилили с дилтиазем.
ИНФО Вземи 5% отстъпка само онлайн:
Изследване Време за резултати (делнични дни) Цена Поръчай
ИНФО Пакет:
Research Contents Price Order
Инфо Научи повече:
Как са свързани заболяванията на щитовидната жлеза с други органи?
Референции:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-pressure/diagnosis-treatment/drc-20373417
https://en.wikipedia.org/wiki/Hypertension
https://www.webmd.com/lung/pulmonary-arterial-hypertension