Инсултът е заболяване, характеризиращо се с нарушение на кръвообращението на мозъка, което води до увреждане на мозъчната тъкан и нарушаване на нейните функции. Има две разновидности на инсулт – хеморагичен и исхемичен инсулт. Основната причина за инсулт е нарушен приток на кръв към област на мозъка, в резултат на увреждане или запушване на кръвостабдяващата мозъчна артерия.
Съдържание
Епидемиология
Инсултът е вторият по значимост причинител на смърт сред хората в САЩ и Западна Европа, отстъпвайки единствено на сърдечните заболявания и предхождащ рака, като е причина за 10% смъртните случаи в световен мащаб. В бъдеще вероятно ще стане водещ причинител за смърт.
Причини
- Отделяне на кръвен съсирек от мястото на образуване и навлизането му в артерия, кръвоснабдяваща определена част от мозъка
- Тромбоза в съдовете на мозъка. Обикновено се случва с атеросклероза
- Артериална хипертония
- Понякога артериите имат вродени слаби участъци от стените си, възниква аневризма, която може да руптурира.
- Нараняване поради злополука, удар в главата и т.н.
Рискови фактори
Много фактори могат да увеличат риска от инсулт. Коригируемите рискови фактори за инсулт включват:
Рискови фактори за начина на живот
- Наднормено тегло/затлъстяване
- Липса на физическа активност
- Злоупотреба с алкохол и често преяждане
- Употреба на наркотични вещества като кокаин и метамфетамин
Медицински рискови фактори
- Високо кръвно налягане
- Активно тютюнопушене или пасивно излагане на цигарен дим
- Висок холестерол
- Захарен диабет
- Обструктивна сънна апнея
- Сърдечно-съдови заболявания, включително сърдечна недостатъчност, сърдечни дефекти, абнормен сърдечен ритъм като предсърдно мъждене и трептене
- Лична или фамилна анамнеза за инсулт, инфаркт или преходна исхемична атака
- COVID-19 инфекция
Други фактори, свързани с по-висок риск от инсулт, включват:
- Възраст- Хората на възраст 55 или повече години имат по-висок риск от инсулт, отколкото по-младите хора.
- Раса– афро-американците имат по-висок риск от инсулт, отколкото хората от други раси.
- Пол- Мъжете имат по-висок риск от инсулт, отколкото жените.
- Хормони- Използването на противозачатъчни лекарства или хормонални терапии, които включват естроген, увеличава риска.
ИНФО Заявете изследванията си онлайн и спестете 5% от стойността им:
Изследване Време за резултати (делнични дни) Цена Поръчай
Симптоми
Признаците и симптомите на инсулт включват:
- Внезапно затруднение с говоренето и разбирането на това, което казват другите. Човек може да почувства объркване, да наруши говора си или да имат затруднения с разбирането на речта.
- Парализа или изтръпване на лицето, ръката или крака. Човек може да изяви внезапно изтръпване, слабост или парализа на лицето, ръката или крака. Това често засяга само едната страна на тялото. Препоръчително е болният да се опита да повдигне двете си ръце над главата си едновременно. Ако едната ръка започне да пада, може да има инсулт. Също така, едната страна на устата може да увисне и да се изкриви.
- Нарушения на зрението с едното или и двете очи. Възможно е човек внезапно да изяви замъглено или отпадане на зрението в едното или и двете очи, или да започне да вижда двойно.
- Главоболие. Внезапно, силно главоболие, което може да бъде придружено от повръщане, замаяност или промени в съзнанието, може да означава, че човек има инсулт.
- Затруднено и нарушено ходене и придвижване.
Усложнения
Инсултът понякога може да причини временни или трайни увреждания, в зависимост от това колко дълго в мозъка липсва приток на кръв и коя част е била засегната. Усложненията могат да включват:
- Пълна или частична парализа. Болният може да се парализира в едната половина на тялото или да загуби контрол над определени мускули, като тези от едната страна на лицето или едната ръка.
- Трудности при говорене или преглъщане.Инсултът може да повлияе на контрола върху мускулите в устата и гълтача, което да затрудни ясния говор, преглъщането и храненето. Също така болният може да има затруднения с езика, включително говор или разбиране на речта, четене или писане.
- Загуба на паметта или затруднена мисловна дейност.Много хора, които са претърпели инсулти, изпитват известна загуба на паметта. Други могат да имат затруднения с мисълта, разсъжденията и вземането на решения, както и разбирането на различни понятия.
- Емоционални проблеми.Хората, които са претърпели инсулти, могат да по-трудно да контролират емоциите си или да развият депресия.
- Болка.Болка, изтръпване или други необичайни усещания могат да се появят в частите на тялото, засегнати от инсулт.
- Промени в поведението и способността за самообслужване.Хората, които са претърпели инсулт, могат да станат по-изолирани. Те може да се нуждаят от помощ за извършване на ежедневните си задължения.
Превенция
Много стратегии за превенция на инсулт са същите като стратегиите за предотвратяване на сърдечни заболявания. Като цяло препоръките за здравословен начин на живот включват:
- Контрол на Артериалната хипертония
- Редукция на количеството холестерол и наситени мазнини във Вашата диета. Спиране на тютюнопушенето
- Контрол на Захарния диабет
- Поддържане на здравословно телесно тегло
- Консумация на храна, богата на плодове и зеленчуци
- Редовни физически упражнения.
- Сведена до минимум консумация на алкохол
- Лечение на Синдрома на сънната апнея
- Избягване на прием на наркотици
Превантивни лекарства
Ако сте прекарали исхемичен инсулт, Вашият лекар може да препоръча лекарства, които да помогнат за намаляване на риска от нов инсулт. Те включват:
- Антитромбоцитни лекарства
- Антикоагуланти.
Лечение
Спешното лечение на инсулта зависи от това дали инсултът е исхемичен или хеморагичен (свързан с кървене в мозъка)
Исхемичен инсулт
При лечението на исхемичен инсулт лекарите трябва бързо да възстановят притока на кръв към мозъка на пациента. Това може да се направи с:
- Спешно интравенозно приложение на лекарства, разграждащи кръвните съсиреци (тромби). Терапията с лекарства, които могат да разкъсат съсирек, трябва да се извърши в рамките на 4-5 часа от момента, в който симптомите са започнали за първи път, ако се прилага интравенозно. Колкото по-рано се приложат тези лекарства, толкова по-добре. Бързото лечение не само подобрява шансовете ви за оцеляване, но също така може да намали усложненията.
- Спешни ендоваскуларни процедури. Лекарите понякога лекуват исхемични инсулти директно вътре в запушения кръвоносен съд. Доказано е, че ендоваскуларната терапия значително подобрява резултатите и намалява дългосрочната инвалидност след исхемичен инсулт.
- Лекарства, приложени директно в мозъка. Лекарите вкарват дълга тънка тръба (катетър) през периферна артерия до мозъка на пациента, за да доставят рекомбинантен тъканен плазминогенен активатор (tPA) директно в огнището на исхемия.
- Премахване на съсирека със стент ретривър. Лекарите могат да използват устройство, прикрепено към катетър, за да отстранят директно съсирека от запушения кръвоносен съд в мозъка на пациента.
- Ангиопластика и стентове. При ангиопластика хирург прекарва катетър към сънните артерии през артерия в слабините. След това се надува балон, за да се разшири стеснената артерия. След това може да се постави стент, който да поддържа отворената артерия.
Хеморагичен инсулт
Спешното лечение на хеморагичен инсулт се фокусира върху контролиране на кървенето и намаляване на налягането в мозъка, причинено от излялата се кръв. Възможностите за лечение включват:
- Спешни мерки. Ако болният приема лекарства за разреждане на кръвта, може да му бъдат приложени лекарства или да му се прелее кръв за да се противодейства. Може също да бъдат приложени лекарства за понижаване на налягането в мозъка (вътречерепно налягане), понижаване на кръвното налягане, предотвратяване на спазми на кръвоносните съдове и предотвратяване на гърчове.
- Хирургично лечение. Ако зоната на кървене е голяма, лекарят може да извърши операция за отстраняване на кръвта и облекчаване на натиска върху мозъка на пациента. Хирургията може да се използва и за отстраняване на проблеми с кръвоносните съдове, свързани с хеморагични инсулти.
- Клипсиране на аневризма. Хирургът поставя малка скоба в основата на аневризмата, за да спре притока на кръв към нея. Тази скоба може да предпази аневризмата от спукване или може да стабилизира аневризма, която наскоро е била руптурирала с кървене от нея.
- Запълване (ендоваскуларна емболизация). Използвайки катетър, през периферна артерия и насочен към мозъка на болния, хирургът поставя специален запълващ материал в аневризмата. Това блокира притока на кръв към аневризмата и води до съсирване на кръвта там.
- Хирургично отстраняване на артерио-венозна малформация
- Стереотаксична радиохирургия. Използвайки множество лъчи силно фокусирана радиация, стереотаксичната радиохирургия е усъвършенствано минимално инвазивно лечение, използвано за възстановяване на малформации на кръвоносните съдове.
ИНФО Вземи 5% отстъпка само онлайн:
Изследване Време за резултати (делнични дни) Цена Поръчай
ИНФО Пакет:
Research Contents Price Order
Инфо Научи повече:
Референции:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/stroke/diagnosis-treatment/drc-20350119
https://en.wikipedia.org/wiki/Stroke
https://www.healthline.com/health/stroke#causes