Лимфоцитният трансформационен тест (ЛТТ) се базира на принципа на антиген/алерген- специфично индуциране на клетъчното делене на лимфоцитите след контакт със съответния антиген. Позитивната реакция при ЛТТ открива антиген-специфични лимфоцити (паметови клетки, които вече са се срещали с дадения антиген) в кръвта на изследвания човек. ЛТТ може да се използва като информативно изследване и при диагностицирането на някои инфекциозни заболявания. В този случаи се използва методът на патоген-специфичният ЛТТ, който оценява настоящата Т-клетъчна реактивност към инфекциозни причинители при хронични инфекции.
Тестът може да се прилага при вътреклетъчни патогени като Borrelia, Yersinia, Chlamydia trachomatis, Chlamydophila pneumoniae, Candida albicans. Тези причинители могат да доведат до хронични инфекции, при които липсват специфични симптоми и диагнозата се поставя на базата на лабораторни резултати.
За разлика от хроничните, при острите инфекции ЛТТ рядко се назначава, тъй като при тях диагнозата се поставя според характерни симптоми и стандартни лабораторни изследвания (директно откриване на патогена, откриване на IgM антитела и други).
Съдържание
Цел на изследването
Серологичните изследвания, при които се установяват антитела срещу конкретен причинител, не винаги показват активна хронична инфекция, която изисква лечение. Често антитела, които се откриват, са резултат от протекла по-рано инфекция (възможно и безсимптомно, незабелязано протичане) без да доказват настоящо активно заболяване. Специфичните антитела могат да се задържат години, дори след излекуване. При хронични инфекции серологичните резултати най-вече доказват предишна среща на организма с причинителя, без да потвърждават или изключват заболяване.
ЛТТ може да компенсира недостатъците на серологичната диагностика при хронични заболявания. ЛТТ се позитивира само при повишен брой на патоген-активирани лимфоцити (т.нар. Т1-хелперни ефекторни клетки) в кръвта. Например, това се наблюдава, когато имунната система активно атакува персистиращи вътреклетъчни бактерии. ЛТТ открива дали клетъчният имунитет в момента на изследването все още взаимодейства с патогена, т.е. дали инфекцията е активна в конкретния момент. ЛТТ открива Т-лимфоцити, които имат ограничена продължителност на живот, за разлика от антителата, които може да се задържат дълго. Затова позитивният ЛТТ резултат отразява взаимодействие между имунната система и патогена през последните 4 – 6 седмици.
Кога да направя това изследване?
ЛТТ се използва при хронични персистиращи инфекции, например при Лаймска болест.
ЛТТ тест с антигени на причинителите на Лаймска болест – бактерии от род Borrelia, установява клетъчния имунен отговор срещу протеини на Borrelia. Тестът се позитивира само когато специфични Т-клетки срещу тези антигени циркулират в кръвообращението.
Индикации за LTT Borrelia включват:
- клинично съмнение за Лаймска болест с неубедителни серологични резултати;
- съмнение за персистиране на заболяването след антибиотично лечение;
- проследяване на ефекта от проведеното лечение;
- клинични прояви, насочващи към реактивиране на заболяването.
Изследването се използва и в диагностиката на хронични инфекции, напр.
- LTT Chlamydia trachomatis
- LTT Chlamydоphila pneumoniae
- LTT Helicobacter pylori
- LTT Streptococcus
- LTT Yersinia
- LTT Staphylococcus
- LTT Giardia lamblia
- LTT Candida albicans
Диагностиката на херпесвирусните инфекции понякога е трудна, тъй като те са патогени, които причиняват продължителни и реактивиращи се инфекции. Може да се назначи ЛТТ изследване, но резултатите трябва да се интерпретират в съображение с особеностите на херпесните вируси.
Подготовка преди изследване
- Не е необходима специална подготовка от страна на пациента.
Изследвана проба
- Венозна кръв
Метод на изследване
Използва се методът на лимфоцитна трансформация чрез антиген-специфично стимулиране на клетъчното деленето на лимфоцитите и включване на радиоактивен нуклеозид (тимидин) в клетъчната ДНК.
Референтни стойности
Интензивността на реакцията ЛТТ се представя като индекса на стимулиране (SI).
Интерпретация на резултатите:
Положителният резултат показва активно заболяване – в момента на изследването имунната система реагира срещу антигени на Borrelia.
Наблюденията показват, че след ефикасно антибиотично лечение в повечето случаи ЛТТ се негативизира или интензивността на стимулиране се понижава, което подкрепя представата, че ЛТТ отразява активността на инфекцията. По този начин ЛТТ при Лаймска болест е информативно за ефективността на антибиотичното лечение.
От друга страна, негативният резултат при това изследване не изключва активна инфекция с абсолютна сигурност. Клиничната картина винаги има първостепенно значение в диагностицирането на Лаймска болест и показанията за лечение се базират на нея.
ИНФО Вземи 5% отстъпка само онлайн:
Изследване Време за резултати (делнични дни) Цена Поръчай
Инфо Научи повече:
Източници
IMD-Berlin, The Lymphocyte Transformation Test (LTT) in immune function testing, Pathogen Testing, Allergy Testing, Dental and Implant Material, Food; p. 16 – 23