Литият е едновалентен алкален метал, който обикновено отсъства от човешкото тяло. Като лекарствено средство той променя невронния метаболизъм на катехоламините. Използва се за потискане на маниакалната фаза при маниакално-депресивни психози, както и честотата на маниакалните епизоди. За тази цел се приема под формата на литиев карбонат.
Често се нарича „стабилизатор на настроението“ и понякога се предписва и на хора с депресия, които не реагират добре на други лекарства. Литият се абсорбира напълно при перорално приложение след 6-8 часа.
По-малко от 10% от лития се свързва с плазмените протеини и полуживотът му е 14-30 часа. Литият се разпределя в общите водни пространства на тялото и елиминирането му от организма се извършва главно чрез урината (95%). Това е една от причините хората с бъбречни заболявания да имат повишени нива на литий поради намаленото му елиминиране.
При продължително лечение с литий е препоръчително да се проследяват и други показатели като осмоларитета на урината, Т4, TSH, серумната урея, креатининът и серумният натрий. Тъй като литият е сравнително бавно действащо лекарство, неговият ефект може да настъпи след няколко седмици.
Дозировките на лекарството се коригират докато концентрациите в кръвта достигнат терапевтичния диапазон. Поради тази причина нивата на лития трябва да се проследяват редовно, за да бъдат поддържани в този тесен диапазон. При твърде ниски дози лекарството няма да е ефективно; при твърде високи – могат да се развият симптоми, свързани с литиева токсичност. Такива са появата на атаксия, неясна реч и объркване.
ИНФО Разбери повече:
Съдържание
Цел на изследването
Изследването се извършва, за да се измерят нивата на литий в кръвта. Целите на това са свързани с:
- определяне на терапевтичното ниво при започване на терапия с литий;
- поддържане на терапевтичното ниво по време на лечението;
- определяне на литиевата токсичност.
Кога да изследвам литий?
Изследването на литий се препоръчва при лечение с литиеви препарати. Литият трябва да се изследва при започване на лечението докато терапевтичната доза се коригира. Важно е проследяването му на редовни интервали, за да се следят нивата му, както и за откриване на субтерапевтични концентрации или на твърде високи токсични концентрации.
Симптоми на проявяваща се литиева токсичност могат да бъдат:
- сънливост, липса на енергия;
- виене на свят, атаксия;
- мускулна слабост;
- липса на координация;
- неясна реч;
- гадене, повръщане или диария;
- объркване;
- треперене и безпокойство.
Подготовка преди изследване
Не е необходима специална предварителна подготовка за изследването. Въпреки това, времето на извършване на теста може да повлияе на резултатите. Обикновено нивата на литий в кръвта се изследват 12 часа след последната приета доза на медикамента.
Проба
- Венозна кръв
Метод
- ISE – ion selective electrode (потенциометричен метод)
Референтни стойности
Стойности >2 mmol/L са признак за токсичност, както следва:
- тремор: 1,5-2,0 mmol/L;
- объркване и сънливост: 2.0-2.5 mmol/L;
- гърчове, смъртни случаи: >2,5 mmol/L;
Интерпретация на резултатите:
Терапевтичният диапазон на лития е между 0.6 – 1.2 mmol/L. В този диапазон повечето хора реагират на лекарството без симптоми на токсичност. Въпреки това, реакциите и страничните ефекти са индивидуални за всеки пациент. Затова и следенето на литиевите концентрации помага за правилното дозиране на лекарството.
Ако нивото на литий в кръвта е под терапевтичния диапазон, вероятно дозировката не е достатъчна за постигане на терапевтичен ефект. Ако нивата са над терапевтичния диапазон и ако има значителни странични ефекти, тогава е вероятно дозата да е твърде висока. Концентрациите на литий и страничните му ефекти могат да се увеличат със загубата на сол и вода от тялото, което е възможно при безсолна диета, прекомерно изпотяване или заболяване, причиняващо повръщане и диария. Различни групи лекарства и добавки също могат да увеличат, намалят или да променят концентрациите на литий.
ИНФО Цена за изследване на литий:
Изследване | Цена, лв. |
Литий | 16,00 |
Можете да заявите този тест онлайн
Заявете изследванията си онлайн и спестете 5% от стойността им
18,60 лв.Добави в количката
ИНФО Разбери повече:
Източници:
- https://labtestsonline.org/tests/lithium
- https://www.synevo.ro/litiu/
- https://www.mayocliniclabs.com/test-catalog/Clinical+and+Interpretive/37046