Алергиите възникват когато имунната система реагира към иначе безвредни вещества, съставки и частици, в резултат на което се наблюдават различни алергични прояви. Въпреки, че все още се проучват конкретните механизми на алергичните реакции, съществуват митове, които са далеч от установените факти.
Съдържание
Мит №1: Алергиите не са нещо сериозно и не трябва да будят притеснение.
Това не винаги е така. Повечето хора страдат от алергии, които приемат по-скоро като неудобство със сърбежа, честото кихане, кашляне и зачервяване. При други, обаче, може да се наблюдават тежки алергични реакции, анафилаксия и дори алергичен шок, които да застраши живота на пострадали.
Мит №2: Алергиите са за цял живот.
За щастие, някои хора „израстват” алергиите си или алергичните реакции отшумяват във времето. Наблюдения показват, че повечето алергични към храни, мляко и яйца деца, около 16-тата си година вече не проявяват алергии към тях.
Мит №3: Алергиите са само при деца.
Не! Алергии развива лица от всички възрасти, понякога към субстанции, храни и медикаменти, към които преди не са наблюдавани алергични симптоми. Да, хранителните алергии са по-чести при деца, но сенна хрема, например, може да развият и хора от третата възраст.
Мит №4: Настинката и алергията протичат еднакво.
Настинката е характерна за студените месеци и зимния сезон. Причинява се обикновено от вирусите на сезонния грип, парагрип, риновируси и други. Симптомите на алергия и настинка може да са сходни- запушен нос, секреция от носа, кихане, кашлица. При настинка, обаче, се съобщава за отпадналост и болки по мускулите и ставите, повишена температура. Настинката преминава за около седмица, докато алергиите продължават по-дълго или до прекратяване на контакта с алергена.
Мит №5: Алергиите не се лекуват. Единственото решение е да се избягва контакт с алергена.
Прекратяването на експозицията на алергена води до отшумяване на алергичните симптоми и избягването на алергена намалява честотата на алергичните оплаквания. Въпреки това, алергиите се лекуват с приложението на специфични антиалергични лекарства, при по-тежки алергии и с прилагането на стероиди и адреналин. Разработени са имунопрепарати, които потискат реактивността на имунната система срещу алергени, както и методи за десенсибилизация (обезчувствяване).
Мит №6: Противоалергични медикаменти се приемат само при алергични симптоми.
Погрешно схващане е, че антиалергични медикаменти се приемат само при симптоми на алергия. В действителност, за да се предотвратят алергичните симптоми, приемът на медикаменти трябва да започне преди те да се проявят. Например при установена сенна хрема се препоръчва противоалергичната терапия да започне преди пролетния сезон, за да се предотврати запушеният нос, сълзенето, сърбежите и честото кихане.
Мит № 7: Преместване в друга държава ще реши проблема.
На практика, алергените са повсеместно разпространени- полените лесно се разнасят от вятъра на много големи дистанции, алергените в дома като домашен прах и животински косми също се откриват навсякъде. Смяната на жилището на място с по-сух климат, например, би имало добър ефект при хора с алергии към плесен и мухъл, тъй като те са по-често срещани във влажни и топли райони.
Мит №8: Алергиите се проявяват само в топлите месеци.
Полените се разпространяват през топлите месеци, когато цъфтят дървета, храсти, треви и плевели и сенната хрема е типична за тези месеци. През зимата, обаче, продължаваме да сме изложени на алергени у дома като плесен, мухъл, косми и козина на домашни любимци, иглички на коледната елхата, дим от печки на твърдо гориво и камини. Още повече, през зимните месеци прекарваме по-дълго време в дома си и алергичните симптоми може да се засилят.
Също така студовата алергия засяга все повече хора през зимата.
Мит №9: Избирането на късокосместа порода домашен любимец е алтернатива за хората с алергии.
Алергиите към домашни любимци може да са към мъртви клетки отделили се от тяхната кожа, слюнката или урината им. Няма „хипоалергични” породи домашни любимци. Алергии се наблюдават по-често при хора, отглеждащи котки, отколкото при грижещи се за кучета. Контактът с котки може да причини тежка алергична астма. Препоръчва се добро проветряване и почистване на дома и поддържане на добра хигиена на домашния любимец, за да се предотвратят алергични заболявания при стопаните.
Мит № 10: Сенната хрема е обикновено неразположение.
Типичните симптоми на сенна хрема се наблюдават през топлите месеци. Обикновено протича с кихане, кашлица, запушен нос, секреция от носа, зачервяване и сърбеж в очите, сълзене, но някои хора може да развият тежка алергична реакция, анафилаксия и дори анафилактичен шок.
Сенната хрема може да отключи алергична астма, да увреди обонянието, да причини инфекция на синусите, средното ухо и други.
Какви пакети или тестове предлагаме в Синево, свързани с алергия към различни храни
LTT панел
Хранителни алергии (TOP25) – тест за лимфобластна трансформация (LTT) – изследват се алергени на 25 храни: краве мляко, кокоше яйце, жито, ръж, царевица, лимец, морков, картоф, целина, спанак, домат, ябълка, праскова, портокал, киви, треска, тон, телешко месо, свинско месо, пилешко месо, червен пипер, черен пипер, ядки, фъстъци, мая
Изследване | Съдържание | Цена | Поръчай |
---|
IgE / IgG и др. панели
В лаборатории Синево се предлагат панели за изследване на IgE и IgG антитела към хранителни алергени, включително зеленчуци и плодове. IgE (Имуноглобулин Е) тестовете се използват за диагностика на класически алергии, които включват бързи и често тежки реакции на имунната система към определени храни. IgG (Имуноглобулин G) тестовете се използват за оценка на хранителни непоносимости, които могат да доведат до по-бавни и по-леки симптоми, като стомашно-чревни проблеми и хронична умора.
Изследване | Съдържание | Цена | Поръчай |
---|
Източници:
https://www.everydayhealth.com/allergies/myths-about-allergies/