Съдържание
Обща информация
Хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ) е хронично възпалително белодробно заболяване, което причинява стеснение на дихателните пътища с последващо затруднено преминаване на въздушния поток от белите дробове. Заболяването обикновено се причинява от продължително излагане на дразнещи газове или частици, най-често на цигарен дим. Хората с ХОББ са изложени на повишен риск от развитие на сърдечни заболявания, рак на белия дроб и редица други заболявания. Емфиземът и хроничният бронхит са двете най-чести заболявания, които допринасят за ХОББ. Тези две заболявания обикновено се срещат заедно и могат да варират по тежест сред хората с ХОББ. Въпреки че ХОББ е прогресиращо заболяване, което се влошава с течение на времето, то е лечимо заболяване. С правилното лечение повечето хората с ХОББ могат да постигнат добър контрол на симптомите и качеството на живот, както и намален риск от други свързани с това заболявания.
Видове ХОББ
Хроничната обструктивна белодробна болест е общ термин, използван, когато имате едно или повече от следните състояния:
- Емфизем. Той е резултат от увреждане на белодробните алвеоли, което разрушава стените им и ги кара да се слеят в по-големи въздушни були (мехури).
- Хроничен бронхит.Ако имате кашлица, задух и храчки, която се задържа поне 3 месеца в продължение на 2 години подред, имате хроничен бронхит. Подобни на космици влакна, наречени реснички, покриват бронхите и спомагат за евакуирането на слузния секрет навън. Когато имате хроничен бронхит, губите ресничките си. Това затруднява евакуирането на секрета
- Рефрактерна астма. Този вид ХОББ може да се нарече и необратим. Не се повлиява от стандартни лекарства за астма.
Симптоми
Симптомите на ХОББ често отсъстват, докато не настъпи значително увреждане на белите дробове и обикновено се влошават с течение на времето, особено ако излагането на цигарен дим продължава.
Признаците и симптомите на ХОББ могат да включват:
- Задух, особено по време на физически дейности
- Хрипове
- Чувство на стягане на гърдите
- Хронична кашлица, която може да образува слуз (храчка), която може да бъде бистра, бяла, жълта или зеленикава
- Чести респираторни инфекции
- Отпадналост и липса на енергия
- Отслабване на тегло (в по-късни етапи)
- Подуване в подбедрици, глезени и и ходила
Хората с ХОББ също могат да имат епизоди, наречени обостряния, по време на които техните симптоми се влошават от обичайните ежедневни вариации и продължават поне няколко дни.
Причини
Дългосрочното излагане на агенти, които дразнят дихателната система, е най-честата причина. Това е са тютюневият дим от цигари, пури, лули или други. Ако сте в близост до други пушачи и вдишвате голямо количество вторичен дим, това също може да играе роля за развитие на заболяването. Рискът също се увеличава, ако пушите и страдате от астма. Ако пушите и имате ХОББ , заболяването обикновено се влошава по-бързо. Можете също да развиете ХОББ и ако сте били изложени на дразнещи агенти като прах, замърсен въздух или някои химикали за продължителни периоди от време.
Вашата възраст също може да увеличи риска от развитие на ХОББ. Заболяването се развива бавно през годините, така че повечето хора са поне на 40 години, когато симптомите започнат.
Съществува генетична предразположеност към развитие на заболяването. Вашите гени могат да повишат риска от ХОББ. Ако генетично обусловена липсва специален протеин, наречен алфа 1 антитрипсин, рискът е по-голям.
Рискови фактори
- Излагане на тютюнев дим. Най-значимият рисков фактор за ХОББ е продължителното тютюнопушене. Колкото повече години пушите и колкото повече кутии пушите, толкова по-голям е рискът ви. Пушачите на лула, пушачите и пушачите на марихуана също могат да бъдат изложени на риск, както и хората, изложени на големи количества вторичен дим.
- Налична бронхиална астма. Астмата може да бъде рисков фактор за развитие на ХОББ. Комбинацията от бронхиална астма и тютюнопушене увеличава още повече риска от ХОББ.
- Професионално излагане на прах и химикали. Дългосрочното излагане на химически изпарения, пари и прах на работното място може да раздразни и възпали дихателните пътища и белите дробове.
- Излагане на изгорели газове. В развиващия се свят хората, изложени на изгорели газове от автомобили и отопление са изложени на по-висок риск от развитие на ХОББ .
- Генетично предразположение. Генетичен дефект, водещ до дефицит на синтеза на протеин алфа-1-антитрипсин е причина за някои случаи на ХОББ . Други генетични фактори вероятно правят някои пушачи по-податливи на болестта.
Превенция
За разлика от някои други заболявания, ХОББ обикновено има ясна причина и ясен път за превенция, както и има начини за забавяне на прогресията на заболяването. Повечето случаи са пряко свързани с тютюнопушенето и най-добрият начин за предотвратяване на ХОББ е никога да не пушите – или да спрете да пушите сега. Това е най-добрият Ви шанс за намаляване на увреждането на белите дробове.
Професионалното излагане на химически изпарения и прах е друг рисков фактор за ХОББ. Ако работите с тези видове дразнители на белите дробове, говорете с Вашия ръководител за най-добрите начини за предпазване, като например използването на защитни средства за дихателната система.
Ето няколко стъпки, които можете да предприемете, за да предотвратите усложнения, свързани с ХОББ:
- Откажете се от тютюнопушенето, за да намалите риска от сърдечни заболявания и рак на белия дроб.
- Провеждайте ежегодна ваксинация срещу грип и пневмококова пневмония, за да намалите риска от или да предотвратите някои инфекции.
Диагноза
ХОББ често не се диагностицира. Много хора, които имат ХОББ, може да не бъдат диагностицирани, докато болестта не напредне.
За да диагностицира Вашето състояние, Вашият лекар ще снеме анамнеза за Вашите признаци и симптоми, ще извърши физикален преглед. Вашият лекар може да назначи някои изследвания за диагностициране на Вашето заболяване.
Изследванията могат да включват:
- Тестове за белодробна (дихателна) функция. Тези тестове измерват количеството въздух, което можете да вдишвате и издишвате и дали дробовете Ви доставят достатъчно кислород в кръвта Ви. По време на най-често използвания тест, наречен спирометрия, вие духате в голяма тръба, свързана с малка машина. Този тест има за цел измерване на количеството въздух, което могат да задържат белите Ви дробове и колко бързо можете да издухате този въздуха от тях. Други тестове включват измерване на обема на белите дробове и дифузионния капацитет, тест за шестминутна разходка и пулсова оксиметрия.
- Рентгенова снимка на гръдния кош. Рентгенографията на гръдния кош може да покаже емфизем, който е една от основните причини за ХОББ. Рентгеновата снимка може да изключи и други белодробни заболявания или сърдечна недостатъчност.
- Компютър-томографско скениране. КТ на белите дробове може да Ви помогне да откриете емфизем и да определите дали бихте могли да се възползвате от лечение на ХОББ. КТ скенирането може да се използва и за скрининг на рак на белия дроб.
- Анализ на газове в артериална кръв. Този кръвен тест измерва колко добре белите дробове внасят кислород в кръвта и евакуират въглеродния диоксид.
- Лабораторни изследвания. Лабораторните тестове не се използват за диагностициране на ХОББ , но могат да се използват за определяне на причината за симптомите Ви или за изключване на други заболявания. Например, лабораторните тестове могат да се използват, за да се определи дали имате генетичен дефект и дефицит на алфа-1-антитрипсин, което може да е причина за ХОББ при някои хора. Този тест може да се направи, ако имате фамилна анамнеза за ХОББ и развиете ХОББ в ранна възраст.
Лечение
Целта на лечението е да облекчи симптомите Ви и да забави прогресията на болестта. Едно от най-добрите неща, които можете да направите, за да забавите прогресията на ХОББ, е да спрете тютюнопушенето. Говорете с Вашия лекар за начините да постигнете това.
- Лекарствата, използвани при лечението на ХОББ са:
- Бронходилататори. Представляват лекарства, които се инхалират от специално устройство. Те помагат за разширяването на дихателните Ви пътища.
- Кортикостероиди. Тези лекарства намаляват възпалението на дихателните пътища. Можете да ги инхалирате или да ги приемате като таблетки.
- Комбинирани инхалатори. Тези инхалатори са комбинация на кортикостероид и бронходилататор.
- Антибиотици. Вашият лекар може да Ви ги предпише за борба с бактериални инфекции.
- Рофлумиласт. Това лекарство подтиска активността на ензима фосфодиестераза-4. То предотвратява обостряния при хора, чиято ХОББ е свързана с хроничен бронхит.
- Дихателна рехабилитация. Тази програма включва упражнения, контрол на респираторни заболявания, както и провеждането на и консултации, за да ви помогне да останете възможно най-здрави и активни.
- Кислородна терапия. Може да се нуждаете от нея, за да намалите задуха, да защитите организма си и да подобрите качеството си на живот.
- Оперативно лечение
При тежки случаи на ХОББ, Вашият лекар може да предложи:
- Булектомия. Премахване булите, които са големи въздушни пространства, които се образуват, когато множество алвеоли се слеят
- Операция за намаляване на обема на белия дроб. Премахва увредената белодробна тъкан
- Белодробна трансплантация.
Източници: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/copd/diagnosis-treatment/drc-20353685
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/copd/symptoms-causes/syc-20353679
https://www.webmd.com/lung/copd/10-faqs-about-living-with-copd
https://www.nhs.uk/conditions/chronic-obstructive-pulmonary-disease-copd/
ИНФО Разбери повече: