Отделителната система извежда от организма отпадните продукти от обмяната на веществата. Основните органи на отделителната система са бъбреците. Бъбреците отделят чрез урината над 80% от отпадните продукти от обмяната на веществата. Образуваната в бъбреците урина се извежда от организма чрез пикочоотводните пътища. Възрастен индивид отделя средно около 1700 ml урина на денонощие.
Съдържание
Структура на отделителната система
- Два бъбрека. Бъбреците са чифтен орган. Разположени са в коремната кухина от двете страни на и пред гръбначния стълб. Имат бобовидна форма. Бъбрекът е с размери 3х6х9 cm и с тегло 150 g за единия и 300 g за двата бъбрека.
- Пикочоотвеждащи пътища, включващи: два уретера (пикочопровода), пикочен мехур, два сфинктерни мускула, уретра (пикочен канал)
Устройство на бъбрека
Всеки бъбрек се състои от кора и сърцевина. Бъбречната кора е с дебелина 5 – 10 mm. Бъбречната сърцевина е разделена от кората на 7 до 20 бъбречни пирамиди. Основата на пирамидите е обърната към кората, а с върховете си те се отварят в бъбречното легенче.
Основната структурна и функционална единица на бъбрека е нефронът. Общият брой на нефроните в двата бъбрека е около 2 – 3 милиона. Всеки нефрон се състои от следните разположени една след друга части: бъбречно телце с капилярно клъбце (гломерул) и извито каналче – тубул. В нефроните се извършват три основни физиологични процеса:
- филтрацияна кръвната плазма в гломерулите, в резултат на което се образува първичната урина.
- резорбцияна нужни, ценни вещества за организма от първичната урина – вода, глюкоза, соли, при което урината се концентрира.
- секрецияна ненужни вещества към каналчетата с цел да бъдат евакуирани с урината – амоняк, урея, креатинин и др.
Бъбрекът е покрит с фиброзна капсула. Между капсулата и самия бъбрек се намира мастна тъкан, предпазваща бъбрека от удари и сътресения.
Функции на отделителната система
След като в организма постъпят хранителните веществата с храната и течностите, те се преработват и метаболизират. Вследствие на метаболизма (обмяната на веществата в тъканите) се образуват отпадни продукти. Това са най-често урея, креатинин, пикочна киселина и други. Тези отпадни продукти са непотребни и вредни за организма и е необходимо те да бъдат отстранени.
Кръвта се очиства от тези отпадни продукти благодарение на бъбреците, посредством малки филтриращи функционални единици, наричани нефрони. От бъбреците урината преминава надолу по двата пикочопровода и се събира в пикочния мехур. Това става чрез непрекъснато съкращаване и отпускане на гладките мускули в стените на пикочопроводите. Пикочният мехур задържа урината, чрез два кръгли сфинктерни мускула, като постепенно се раздува. Той може да задържи до около 400 ml урина.
Вътрешният и външният уретрален сфинктер (sphincter urethrae) се затварят плътно около отвора на пикочния мехур в пикочния канал. При отпускането на външния уретрален сфинктер урината се извежда извън тялото.
Заболявания на отделителната система
- Пиелонефрит. Пиелонефритът е заболяване, което се характеризира с възпалителен процес в бъбреците поради появата на бактерии в пикочните пътища. Възниква, като правило, поради влиянието на болестотворни микроорганизми. Ако не започнете своевременно да лекувате заболяването, то може да се премине в хронична форма.
- Гломерулонефрит. Това е двустранно бъбречно заболяване, при което са засегнати гломерулните съдове, като възпалението може да се разпространи и в други части на нефрона. Най-често е с автоимунна генеза. Възпалените гломерули постепенно загиват и се заместват от съединителна тъкан.
- Рак на бъбрека. Злокачествена трансформация на клетки от кората и/или сърцевината. Често се характеризира с кръв в урината, болка и палпираща се туморна маса в областта на засегнатия бъбрек.
- Бъбречна недостатъчност. Бива остра и хронична. Характеризира се с намаление до пълно отпадане на функциите на бъбреците. Може да бъде обратима и необратима.
- Цистит. Представлява остро или хронично възпаление на пикочния мехур. Среща се по-често при жени поради анатомични особености.
- Уретрит. Представлява остро или хронично възпаление на пикочния канал (уретра). Среща се по-често при жени поради анатомични особености.
- Бъбречнокаменна болест. Заболяване, при което в бъбреците (чашки и легенче) се образуват конкременти (камъни), които при придвижване по хода на уретера предизвикват бъбречна колика.
Изследване на отделителната система
- Лабораторни изследвания:
- Стандартно изследване на урина. Включва изследване на относително тегло на урината, pH, белтък, глюкоза, уробилиноген и седимент в урината.
- Изследване на белтък в 24-часова урина
- Изследване на седимент по Hamburger (Амбурже)
- Бактериологично изследване на урина (урокултура с антибиограма)
- Проба за концентрация и разреждане на урината на Фолхард
- Проба на Зимницки
- Клирънсови изследвания. Клирънсът представлява количеството кръв (кръвна плазма), което се очиства от дадено вещество за единица време. Може да се изследва креатининов клирънс, клирънс на урея, пикочна киселина и някои метаболити на лекарства и други.
Изследване | Цена | Поръчай |
---|
- Инструментални изследвания:
- Цистоскопия. С помощта на специален апарат-цистоскоп се оглежда и оценява структурата на вътрешността на пикочния мехур.
- Образни изследвания:
- Ехография на пикочо-отделителна система. Включва ултразвуково изследване на двата бъбрека, уретери и пикочен мехур.
- Компютърна томография (КТ) на корем и таз. Високоинформативно и специализирано изследване за размера, разположението и консистенцията на органите и тъканите в коремната кухина и таза.
- Ядреномагнитен резонанс на корем и таз. Високоинформативно и специализирано изследване на размера, разположението и консистенцията на органите и тъканите в коремната кухина и таза.
- Венозна урография. Чрез впръскване на контрастна материя във венозната система се визуализира структурата, кръвоснабдяването и дренажа на пикочо-отделителната система.
ИНФО Разбери повече:
Източници:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/kidney-cancer/symptoms-causes/syc-20352664
https://www.webmd.com/kidney-stones/picture-of-the-kidneys