Подаграта е заболяване, което обикновено се характеризира с повтарящи се пристъпи на остър възпалителен артрит със зачервена, болезнена и оточна става. Най-често засегната е голямата палецова става на крака. Подаграта обаче може да се изяви и под формата на тофи и бъбречни конкременти. Заболяването се причинява от високите нива на пикочна киселина в кръвта, което води до образуването и отлагането на кристали мононатриев урат в ставите, сухожилията и околните тъкани, причиняващи възпаление.
Съдържание
Видове/типове
- Първична (идиопатична) подагра.
- Вторична подагра, възникваща вследствие на друго заболяване, най-често хронична бъбречна недостатъчност.
Симптоми
Признаците и симптомите на подагра почти винаги се появяват внезапно и често през нощта. Те включват:
- Силна болка в засегнатата става. Подаграта обикновено засяга големия пръст на крака, но може да засегне всяка една става. Други често засегнати стави са глезенни, коленнни, лакетни, гривнени стави и пръстите. Болката е силно изразена и е най -силна през първите четири до 12 часа след началото на пристъпа.
- Продължителен дискомфорт. След преминаване на пристъпа, ставният дискомфорт може да продължи от няколко дни до няколко седмици. Евентуалните следващи атаки могат да продължат по-дълго и да засегнат повече стави.
- Възпаление и зачервяване. Засегнатата става или ставите стават подути, чувствителни, затоплени и зачервени.
- Ограничен обем на движения. С напредването на подагра може да не успеете да движите ставите си нормално
Причини
Подаграта възниква, когато в ставите и околоставните тъкани се натрупват кристали мононатриет урат, причинявайки ставно възпаление. Кристалите мононатриев урат могат да се образуват, когато имате високи нива на пикочна киселина в кръвта си. Вашият организъм произвежда пикочна киселина, когато разгражда пурините – вещества, които се намират естествено в повечето храни и тялото Ви.
Пурините се срещат в доста храни, като червено месо и месо от органи, като черен дроб. Богатите на пурини са морските дарове – аншоа, сардини, миди, миди, пъстърва и риба тон. Алкохолните напитки, особено бирата, и подсладените с плодова захар (фруктоза) водят до по-високи нива на пикочна киселина.
Обикновено пикочната киселина се елиминира от кръвта Ви през бъбреците с урината. Но понякога или организмът Ви произвежда твърде много пикочна киселина, или бъбреците Ви не я елиминират ефективно. Когато това се случи, пикочната киселина може да се натрупа, образувайки остри, иглени кристали от мононатриев урат в ставата и околните тъкани, които причиняват болка, възпаление и оток.
Рискови фактори
По-вероятно е да развиете подагра, ако имате високи нива на пикочна киселина в кръвта си. Факторите, които повишават нивото на пикочната киселина в тялото ви, включват:
- Диета. Консумирането на храна, богата на пурини като червено месо и миди, и консумацията на напитки, подсладени с плодова захар (фруктоза), повишават нивата на пикочна киселина, което увеличава риска от подагра. Консумацията на алкохол, особено бира, също увеличава риска от подагра.
- Тегло. Ако сте с наднормено тегло, организмът Ви произвежда повече пикочна киселина и бъбреците Ви по-трудно елиминират пикочната киселина.
- Придружаващо заболяване. Някои заболявания и състояния увеличават риска от подагра. Те включват нелекувано високо кръвно налягане и хронични заболявания като диабет, затлъстяване, метаболитен синдром и сърдечни и бъбречни заболявания.
- Някои лекарства. Ниските дози аспирин и някои лекарства, използвани за контрол на хипертонията като тиазидни диуретици, инхибитори на ангиотензин конвертиращия ензим (АСЕ) и бета-блокери, могат да повишат нивото на пикочната киселина. Така може и използването на лекарства против отхвърляне, предписани на хора, претърпели трансплантация на орган.
- Фамилна анамнеза за подагра. Ако други членове на Вашето семейство са имали подагра, има по-висок риск да развиете болестта.
- Възраст и пол. Подаграта се среща по-често при мъжете, главно защото жените са склонни да имат по-ниски нива на пикочна киселина. След менопаузата обаче нивата на пикочна киселина при жените се доближават до тези на мъжете. Мъжете също са по-склонни да развият подагра по-рано, обикновено на възраст между 30 и 50 години – докато жените обикновено развиват признаци и симптоми след менопаузата.
- Скорошна операция или травма. Преживяването на скорошна операция или травма понякога може да предизвика подагрозен пристъп. При някои хора ваксинацията може да предизвика пристъп на подагра.
Превенция
Промяната в начина на живот е важна:
- Консумация на по-здравословни напитки. Ограничете алкохолните напитки и напитките, подсладени с плодова захар (фруктоза). Вместо това пийте много безалкохолни напитки, особено вода.
- Избягване на храни с високо съдържание на пурини. Червеното месо и месото от органи, като черен дроб, са особено богати на пурини. Богатите на пурини морски дарове включват аншоа, сардини, миди, миди, пъстърва и риба тон. Нискомаслените млечни продукти може да са по-добър източник на протеини за хората, склонни към подагра.
- Провеждане на редовни физически упражнения и редукция на телесното тегло. Поддържането на здравословно тегло намалява риска от подагра. Изберете упражнения с ниска интензивност, като ходене, колоездене и плуване, които не натоварват значително ставите
Диагноза
Лекарите обикновено диагностицират подагра въз основа на Вашите симптоми и външния вид на засегнатата става. Тестовете за диагностициране на подагра могат да включват:
- Изследване на ставна течност. Вашият лекар може да използва игла, за да изтегли течност от засегнатата става. Кристалите мононатриев урат могат да бъдат видими, когато течността се изследва под микроскоп.
- Кръвни изследвания. Вашият лекар може да препоръча кръвен тест за измерване на нивото на пикочна киселина в кръвта Ви. Резултатите от кръвните изследвания обаче могат да бъдат подвеждащи. Някои хора имат високи нива на пикочна киселина, но никога не развиват подагра. Други хора имат признаци и симптоми на подагра, но са с нормални нива на пикочна киселина в кръвта си.
- Рентгеново изследване. Рентгенови лъчи могат да бъдат полезни за изключване на други причини за възпаление на ставите.
- Ставна ехография. Това изследване използва ултразвукови вълни за откриване на депозити от кристали мононатриев урат в ставите и околоставните тъкани
- Двойноенергийна компютърна томография. Това изследване комбинира рентгенови изображения, направени от много различни ъгли, за да визуализира кристали мононатриев урат в ставите.
Лечение
Лекарствата за подагра са два вида и се фокусират върху два различни проблема. Първата група помага за намаляване на възпалението и болката, свързани с пристъпите на подагра. Втората група лекарства води до предотвратяване на усложненията от подагра, като намалява количеството на пикочната киселина в кръвта Ви.
Кой вид лекарство е подходящ за Вас, зависи от честотата и тежестта на симптомите, заедно с всички други придружаващи заболявания, които може да имате.
Лекарства за лечение на подагрозни пристъпи
Лекарствата, използвани за лечение на подагра и предотвратяване на бъдещи атаки, включват:
- Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС). НСПВС включват опции без рецепта, като ибупрофен, както и по-мощни НСПВС с рецепта, като индометацин или целекоксиб. НСПВС носят риск от стомашна болка, кървене и язви.
- Колхицин. Вашият лекар може да препоръча колхицин, противовъзпалително лекарство, което ефективно намалява болката при подагра. Ефективността на лекарството обаче може да бъде намалена от странични ефекти като гадене, повръщане и диария.
- Кортикостероиди. Кортикостероидните лекарства, като преднизолон, могат да контролират подаграта и болката. Кортикостероидите могат да бъдат под формата на хапчета или да се инжектират в ставата. Страничните ефекти на кортикостероидите могат да включват промени в настроението, повишени нива на кръвната захар и повишено кръвно налягане.
Лекарства за предотвратяване на усложнения при подагра
Ако изпитвате няколко пристъпи на подагра всяка година или ако пристъпите ви са по-редки, но особено болезнени, Вашият лекар може да препоръча лекарства, за да намали риска от усложнения, свързани с подагра. Ако вече имате доказателства за увреждане от подагра при рентгенови снимки на ставите или имате тофи, хронично бъбречно заболяване или камъни в бъбреците, може да се препоръчат лекарства за понижаване на нивото на пикочна киселина в кръвта.
- Лекарства, които блокират производството на пикочна киселина. Лекарства като Алопуринол и Фебуксостат помагат да се намали количеството на пикочната киселина, която организмът произвежда.
- Лекарства, които повишават елиминирането на пикочната киселина. Лекарства като Пробенецид и Бензбромарон помагат за подобряване на способността на бъбреците Ви да елиминират пикочната киселина от тялото.
ИНФО Заяви тест и вземи 5% отстъпка:
Изследване Време за резултати (делнични дни) Цена Поръчай
ИНФО Разбери повече:
Източници:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gout/diagnosis-treatment/drc-20372903
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gout/symptoms-causes/syc-20372897
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gout/multimedia/gout/img-20008109