Подготовка за взимане паразитологично изследване на фецес
Паразитът е жив организъм, който се храни с части или жизнено необходими продукти от друг организъм. Паразитите са чести причинители на чревни инфекции, най-вече при децата.
При паразитологичното изследване на фецес се взима проба от отделени от пациента фекалии, която се изследва за наличие на протозойни цисти, възрастни паразити (хелминти) или техните яйца.
Обикновено преди извършване на изследването не е необходима специална подготовка, но има някои ситуации, които трябва да бъдат съобразени. Фецес не бива да се изследва:
- Преди да са минали 10 дни след провеждане на рентгново контрастно изследване на гастроинтестиналния тракт с бариева каша;
- По време или в първите 10 дни след провеждане на антибиотична или противопаразитна терапия;
- По време на или 7 дни след прием на минерални масла, бисмут, антидиарийни препарати и лаксативи.
Фецесът, който ще бъде занесен за изследване в лабораторията, може да се вземе по всяко време на денонощието. Преди изхождането поставете домакинско фолио или друг непропусклив и издръжлив материал над керамичната тоалетна чиния и го затиснете с пластмасовия геврек.
Ако тряба да се вземе проба на дете, което използва памперси, самият памперс може да се покрие с домакинско фолио.
Фекалиите не бива да се смесват с урина, вода или тоалетна хартия.
От отделените фекални материи посредством специалната лъжичка в стерилния контейнер, закупен от аптеката, трябва да вземете три проби с големината на фъстък от три различни места. Контейнерът с материала може да се съхранява до 24 часа при температура от 2 до -80С. Въпреки това е препоръчително фецесът да се транспортира до лабораторията възможно най-бързо след отделянето му. При изследване за някои паротозойни заболявания (като тропическата амебна дизентерия например), е необходимо фекалната проба да бъде изследвана в рамките на 20 минути от нейното отделяне, като се вземе материал от участъците със слуз и кръв.
Тъй като не при всяко изхождане паразити или техните размножителни елементи (цисти, яйца, ларви) попадат във фецеса, за сигурно изключване на паразитна инфекция е необходимо провеждането на паразитологични изследвания на 3 отделни фекални проби взети последователно или в интервал от няколко дни.
След приключване на противораразитната терапия е препоръчително да се проследи нейната ефективност. За целта трябва да бъде проведено паразитологично изследване на фецес (от три различни фекални проби) в рамките на 10-тия и 20-тия ден след приключване курса на лечение или в по-дълъг интервал, в зависимост от конкретния причинител на инфекцията.
ИНФО Разбери повече:
Източници: