Профилактичните изследвания играят решаваща роля в поддържането на добро здраве и предотвратяването на редица заболявания. Превенцията е особено важна в тази възрастова група, тъй като често става въпрос за жизнени етапи, свързани с интензивна физическа и емоционална активност, професионално развитие, планиране на семейство и други значими промени. Профилактичните пакети за жени на включват редовни скринингови изследвания, които целят ранно откриване на потенциални заболявания.
Съдържание
Профилактичен пакет за жени – 18-29 г.
- Пълна кръвна картина (ПКК) и диференциална кръвна картина (ДКК)
Включва: ПКК + 5 Диф. Броене; глюкоза, серум; GPT/ALAT/ALT; GOT/ASAT/AST; Креатинин, серум; Скорост на гломерулна филтрация (GFR) – изчисление на база креатинин; Желязо (Fe); ТЖСК; Магнезий Mg, серум; Калций Cа, серум
Изследването на пълна кръвна картина (ПКК) и диференциална кръвна картина (ДКК) е важно за профилактиката и превенцията на младите жени, тъй като тези анализи предоставят информация за различни аспекти на здравето на човека и могат да служат за ранно откриване на различни заболявания. Ето някои от причините, поради които тези кръвни тестове са важни:
- Общо здравословно състояние. Пълната кръвна картина (ПКК) осигурява ценна информация за количеството кръв, както и за броя на еритроцитите, левкоцитите и тромбоцитите. Тези данни предоставят на лекарите основна представа за цялостното здравословно състояние на пациента.
- Анемия. Намален брой на еритроцитите или ниско ниво на хемоглобин могат да бъдат индикатор за анемия – състояние, при което организмът не получава необходимото количество кислород.
- Възпаления и инфекции. Диференциалното кръвно броене (ДКК) анализира различните видове левкоцити (неутрофили, еозинофили, базофили и лимфоцити), чието увеличение често е свързано с инфекции или възпалителни процеси. Това е от съществено значение за ранната диагностика и лечение на подобни състояния.
- Кръвосъсирване. Броят на тромбоцитите, отговорни за процеса на кръвосъсирване, е важен показател. Отклоненията от нормата могат да сигнализират за проблеми като склонност към кръвоизливи или нарушения в съсирването на кръвта.
- Хематологични заболявания. ПКК и ДКК предоставят ключова информация за редица заболявания като левкемия, лимфоми и други нарушения на кръвообразуването.
Кръвните изследвания са не само средство за диагностика, но и ценен инструмент за проследяване на здравето. Те помагат за ранно откриване на различни заболявания и осигуряват възможност за навременна превенция. Точната интерпретация на резултатите зависи от индивидуалните особености на пациента, затова консултацията със специалист е от първостепенно значение.
Серумната глюкоза, измервана чрез кръвен тест, е ключов показател за профилактика и превенция при младите жени, тъй като помага за:
- Диагностика на Захарен диабет тип 2. Глюкозата в серума е основен маркер за захарен диабет тип 2 – хронично състояние, характеризиращо се с намалена чувствителност на клетките към инсулин. Редовното проследяване на нивата на глюкоза подпомага ранното откриване на заболяването и вземането на мерки за ефективното му управление.
- Идентифициране на метаболитен синдром. Повишените нива на глюкоза често са свързани с други характеристики на метаболитния синдром, като инсулинова резистентност, високи нива на триглицериди, нисък HDL холестерол и високо кръвно налягане. Този синдром увеличава риска от сърдечно-съдови заболявания и диабет.
- Риск от сърдечно-съдови заболявания. Високите стойности на серумната глюкоза са асоциирани с по-висок риск от сърдечно-съдови проблеми. Поддържането на нормални нива на глюкозата спомага за намаляване на този риск.
- Превенция на усложнения. Редовният контрол на нивата на глюкозата може да предотврати развитието на сериозни усложнения от лошо контролиран диабет, като увреждане на очите, бъбреците, нервната система и други органи.
- Мотивиране за промяна в начина на живот. Откриването на повишени нива на глюкоза може да насърчи мъжете да предприемат здравословни промени, включително подобряване на храненето, увеличаване на физическата активност и контролиране на теглото.
За да бъде изследването максимално ефективно, е важно то да се извършва в рамките на цялостен медицински преглед и с консултация със здравен специалист. Това осигурява по-точна оценка на здравословното състояние и определяне на най-подходящите мерки за профилактика и лечение.
Аланинаминотрансфераза (АЛТ) и аспартатаминотрансфераза (АСТ) са ензими, които се използват за оценка на здравето на черния дроб и общия метаболизъм в организма. Изследването им е важен елемент от профилактиката и превенцията при младите жени тъй като:
- Оценка на чернодробната функция. АЛТ, който се произвежда основно в чернодробните клетки, е ключов индикатор за състоянието на черния дроб и жлъчния мехур. Повишените му нива могат да сигнализират за различни проблеми, като жлъчни камъни, възпалителни процеси или други заболявания на черния дроб.
- Диагностика на чернодробни заболявания. Увеличените стойности на АЛТ и АСТ често са свързани с различни чернодробни нарушения, като хепатит, цироза или мастна дегенерация на черния дроб. Редовното проследяване на тези ензими подпомага ранната диагностика и навременното лечение на тези състояния.
- Индикатор за сърдечни заболявания. АСТ, който се намира и в сърдечния мускул, може да служи като маркер за сърдечни проблеми. Повишените му нива могат да насочат към исхемични пристъпи или други сърдечни заболявания.
- Профилактика и ранно откриване. Включването на тестовете за АЛТ и АСТ в профилактичните медицински прегледи позволява ранното откриване на потенциални проблеми и предприемането на необходимите мерки за превенция и лечение.
Когато резултатите от тези изследвания се анализират в комбинация с други клинични и лабораторни данни, те осигуряват по-цялостна картина за здравословното състояние на пациента. За най-точната интерпретация и препоръки е важно тестовете да бъдат провеждани и оценявани от медицински специалист, който може да назначи допълнителни диагностични изследвания и подходящо лечение.
Креатининът е продукт от разграждането на креатина – вещество, участващо в енергийния метаболизъм на мускулите. Той се отделя в кръвта и впоследствие се елиминира чрез бъбреците с урината. Поради това нивата на креатинин в кръвта и урината са основен показател за оценка на бъбречната функция. Изследването на серумното ниво на креатинин се използва за:
- Диагностика на бъбречни заболявания. Изследването на серумното ниво на креатинина е ключов инструмент за диагностика на бъбречните заболявания, тъй като креатининът е директно свързан с бъбречната функция. Бъбреците играят основна роля в поддържането на постоянни нива на креатинин в кръвта, като го филтрират и отделят чрез урината. Всяко нарушение във функцията на бъбреците може да доведе до промени в нивото на серумния креатинин. Повишеното ниво на креатинин в кръвта често е един от първите признаци на увреждане на бъбреците. Това е особено важно при състояния като остра и хронична бъбречна недостатъчност. При острата бъбречна недостатъчност има внезапна загуба на бъбречната функция, което води до рязко повишение на креатинина. При хроничната бъбречна недостатъчност се наблюдава постепенно влошаване на бъбречната функция, което се проявява с постоянно повишени нива на креатинин.
- Оценка на скоростта на гломерулна филтрация. Изследването на серумния креатинин се използва за изчисляване на скоростта на гломерулна филтрация – ключов показател за бъбречната функция. Скоростта на гломерулна филтрация оценява колко ефективно бъбреците филтрират кръвта за единица време.
- Оценка на прогресията на бъбречното заболяване. Сравнението на серумния креатинин във времето помага да се оцени скоростта на прогресия на хронично бъбречно заболяване, ефективността на лечението при вече диагностицирани бъбречни проблеми.
- Проследяване на ефектите от лечение. Изследването на серумното ниво на креатинин играе важна роля в оценката на ефекта от лечението на различни заболявания, особено тези, които пряко или косвено засягат бъбречната функция. Проследяването на креатинина във времето позволява на лекарите да определят дали даденото лечение е ефективно и безопасно.
За да бъде изследването на серумен креатинин максимално полезно, е важно то да се извършва в рамките на цялостен медицински преглед и с консултация със здравен специалист. Това осигурява по-точна оценка на здравословното състояние и определяне на най-подходящите мерки за профилактика и лечение.
- Скорост на гломерулна филтрация (GFR) – изчисление на база креатинин
Скоростта на гломерулна филтрация (GFR) е важен показател за оценка на функцията на бъбреците. Тя измерва количеството кръв, което бъбреците филтрират за определен период от време. Често се изчислява на базата на концентрацията на серумния креатинин, като се използват различни формули.
Какво е GFR ?
GFR е стандартен индикатор за бъбречната функция. Нормалните стойности зависят от възрастта, пола и телесната повърхност и обикновено варират:
- Мъже: около 90–120 ml/min/1.73 m²
- Жени: около 80–115 ml/min/1.73 m²
- Възрастни над 60 години: По-ниски стойности (нормален спад с възрастта)
Изследването на скороста на гломерулна филтрация (GFR), изчислена на база серумен креатинин, се препоръчва в следните ситуации, свързани с оценка на бъбречната функция и диагностика на бъбречни заболявания:
- Ранно откриване на бъбречно заболяване. Бъбречните заболявания често се развиват безсимптомно в ранните стадии. GFR позволява идентифициране на функционалното състояние на бъбреците, дори преди появата на клинични симптоми. Навременната диагностика може да предотврати прогресията на хронично бъбречно заболяване.
- Мониторинг на прогресията на хронични заболявания. Хроничните заболявания като Захарен диабет, Артериална хипертония и други сърдечно-съдови заболявания често водят до увреждане на бъбреците. GFR помага да се проследи дали тези заболявания оказват влияние върху бъбречната функция. Изследването позволява навременни корекции в лечението, за да се ограничи увреждането.
- Прецизна оценка на тежестта на бъбречното увреждане. GFR е ключов параметър за определяне на стадия на хронично бъбречно заболяване. По-ниската стойност на GFR показва по-напреднало увреждане. Това помага да се класифицират пациентите и да се избере най-подходящото лечение.
- Индикатор за необходимост от бъбречна заместителна терапия. GFR под определена стойност (обикновено <15 ml/min/1.73 m²) е сигнал, че пациентът може да се нуждае от диализа или бъбречна трансплантация. Изследването позволява навременна подготовка за тези терапии.
- Помага за адаптиране на медикаментозното лечение. Много лекарства се елиминират от организма чрез бъбреците. Намаленият GFR може да доведе до натрупване на токсични концентрации на тези медикаменти. GFR се използва за изчисляване на дозата на лекарствата (напр. антибиотици, химиотерапевтици, диуретици), за да се избегнат странични ефекти.
Серумното желязо е лабораторен тест, който измерва количеството на желязото в кръвния серум. Желязото е жизненоважен микроелемент, който участва в множество биологични процеси, най-важният от които е образуването на хемоглобин – белтъкът, който транспортира кислород в кръвта. Серумното желязо отразява наличното желязо в кръвообращението, което се използва за производството на червени кръвни клетки, ензими и други клетъчни процеси. Изследването на ниво на серумно желязо е препоръчително при:
- Симптоми на анемия: умора, слабост, световъртеж, задух, бледа кожа. Признаци като чупливи нокти, косопад, напукване на устните.
- При съмнение за недостиг на желязо. Нисък хемоглобин или хематокрит в общата кръвна картина. Хора с повишен риск от недостиг на желязо: жени с обилна менструация. Бременни и кърмачки. Деца в период на активен растеж. Вегетарианци и вегани.
- След откриване на ниски стойности на хемоглобин. За установяване на причината за анемия и определяне на вида ѝ (желязодефицитна, витамин В12 и фолат дефицитна, хемолитична).
- Проследяване на лечение с препарати, съдържащи желязо. Определя се ефективността на терапията и се предотвратява прекомерен прием.
- Диагностика на възпалителни заболявания или хронични инфекции. Желязото е важен маркер за различни възпалителни заболявания, при които се наблюдава „блокиране на усвояването на желязо“ в резултат на възпалението.
- Предоперативни изследвания. За оценка на риска от анемия преди хирургична интервенция.
- Хронични заболявания. При пациенти с бъбречна недостатъчност, рак или автоимунни заболявания, за да се проследят железните резерви.
За да бъде изследването на серумно желязо максимално полезно, е важно то да се извършва в рамките на цялостен медицински преглед и с консултация с медицински специалист. Това осигурява по-точна оценка на здравословното състояние и определяне на най-подходящите мерки за профилактика и лечение.
Транспортният желязосвързващ капацитет (ТЖСК) е лабораторен тест, който измерва капацитета на кръвта да транспортира желязо. Това се осъществява от протеин, наречен трансферин, който свързва желязото и го пренася до клетките, където то е необходимо. ТЖСК оценява общата способност на трансферина да свързва желязо и играе ключова роля в диагностицирането на нарушения в железния метаболизъм. Изследването на тЖСК е препоръчително при:
- При съмнение за анемия. Ниски стойности на хемоглобин и хематокрит. Симптоми като умора, бледност, задух, главоболие.
- При съмнение за железен дефицит. Особено при рискови групи, като: жени с обилна менструация; бременни и кърмачки; деца в период на интензивен растеж; пациенти на диети с ниско съдържание на желязо.
- При съмнение за претоварване с желязо: наследствени състояния като хемохроматоза, при пациенти, получаващи многократни кръвопреливания.
- Проследяване на хронични заболявания. Пациенти с възпалителни, автоимунни или инфекциозни заболявания, които могат да повлияят железния метаболизъм.
- Предоперативна оценка. Ако има съмнение за дефицит на желязо или анемия преди хирургична интервенция.
За да бъде изследването на транспортен желязосвързващ капацитет максимално полезно, е важно то да се извършва в рамките на цялостен медицински преглед и с консултация с медицински специалист. Това осигурява по-точна оценка на здравословното състояние и определяне на най-подходящите мерки за профилактика и лечение.
Магнезият е основен минерал и електролит, който участва в над 300 ензимни реакции в организма. Той играе ключова роля в метаболизма на енергията, функцията на нервната система, мускулната контракция, поддържането на стабилен сърдечен ритъм, костното здраве. Серумното ниво на магнезий е лабораторен тест, който измерва концентрацията на магнезий в кръвта. Макар че магнезият се намира предимно в костите и вътреклетъчните пространства, около 1% от общото количество циркулира в серума, което прави теста подходящ за оценка на баланса на магнезий. Серумното ниво на магнезий е препоръчително да се изследва при:
- При симптоми на хипомагнезиемия: мускулни крампи и тремор, умора и слабост, невропсихиатрични симптоми, като раздразнителност или депресия, нарушен сърдечен ритъм (аритмии).
- При симптоми на хипермагнезиемия: забавени мускулни рефлекси, гадене и повръщане, забавен сърдечен ритъм, обща отпадналост.
- Проследяване при хронични заболявания: бъбречна недостатъчност (където магнезият се натрупва), Захарен диабет (особено при диабетна кетоацидоза, когато нивата на магнезий могат да спаднат), алкохолизъм (води до загуба на магнезий).
- При лечение с определени медикаменти: диуретици (може да причинят загуба на магнезий), инхибитори на протонната помпа (при продължителна употреба), химиотерапевтични лекарства (водят до електролитни нарушения).
- По време на бременност: при прееклампсия и еклампсия, когато магнезият може да се прилага за предотвратяване на припадъци.
- Оценка на електролитния баланс след тежки медицински интервенции и заболявания: след хирургични интервенции, при тежки изгаряния, след масивна диария или повръщане.
- При съмнение за метаболитни нарушения: хипокалциемия (ниско ниво на калций), хипокалиемия (ниско ниво на калий), които често съпътстват ниските нива на магнезий.
- Оценка на минералния статус при остеопороза: магнезият е ключов за костното здраве и се изследва като част от оценката на минералния метаболизъм.
За да бъде изследването максимално ефективно, е важно то да се извършва в рамките на цялостен медицински преглед и с консултация с медицински специалист. Това осигурява по-точна оценка на здравословното състояние и определяне на най-подходящите мерки за профилактика и лечение.
Калцият е жизненоважен минерал за тялото, особено за здравето на костите, нервната система, мускулите и сърцето. При младите жени, серумното ниво на калций е ключов показател за метаболизма на костите, хормоналния баланс и общото здравословно състояние. Изследването на серумния калций измерва количеството калций в кръвта и предоставя информация за минералния баланс. Това може да включва както общия калций (включително свързания с протеини), така и йонизирания калций (свободната форма, която е биологично активна). Кога е препоръчително да се изследва серумно ниво на калций при млади жени ?
- При съмнение за хипокалциемия (нисък калций). Симптоми като мускулни крампи, изтръпване, мравучкане в пръстите, умора и депресия, нередовен сърдечен ритъм или припадъци.
- При съмнение за хиперкалциемия (висок калций). Симптоми като гадене, загуба на апетит, често уриниране, необичайна жажда, болки в костите или умора.
- При оценка на костното здраве. В случаи на фамилна анамнеза за остеопороза. При нарушения на менструалния цикъл или продължителна аменорея, които увеличават риска от загуба на костна плътност.
- При бременност и кърмене. Калцият е необходим за развитието на костите на плода и за поддържане на здравето на майката.
- При прием на определени медикаменти. Например хормонални контрацептиви, кортикостероиди или диуретици, които могат да повлияят нивата на калций.
- При хронични заболявания. Включително хронична бъбречна недостатъчност, които могат да променят калциевия метаболизъм.
- При нарушения в хранителния режим. Нисък прием на калций (напр. при веганска диета) или нарушения в усвояването на калция (например при целиакия или други гастроинтестинални заболявания).
- За проследяване на леченито на дефицит на витамин D. Витамин D е важен за усвояването на калция. Неговият дефицит може да доведе до ниски нива на калций в кръвта.
- При подготовка за спорт или физически натоварвания. Калцият е от значение за мускулната функция и предотвратяването на мускулни травми.
За да бъде изследването на серумен калций максимално полезно, е важно то да се извършва в рамките на цялостен медицински преглед и с консултация със здравен специалист. Това осигурява по-точна оценка на здравословното състояние и определяне на най-подходящите мерки за профилактика и лечение.
Профилактичен пакет за жени (30–49 години)
Описание на пакета:
Този профилактичен пакет е създаден специално за жени на възраст между 30 и 49 години, за да осигури цялостна оценка на здравословното състояние. Ранната диагностика и редовните профилактични изследвания са от съществено значение за поддържане на добро здраве и предотвратяване на сериозни заболявания в този възрастов период.
Включени изследвания:
- Пълна кръвна картина (ПКК) + 5-диф. броене – Оценка на броя и състоянието на кръвните клетки, възпалителни процеси и обща информация за здравословното състояние.
- Глюкоза, серум – Измерване на кръвната захар за откриване на диабет или нарушения в глюкозния метаболизъм.
- Калций (Ca йонизиран) – Проверка на нивото на активния калций, важен за костната плътност и функцията на нервите.
- Калций (Ca, серум) – Общото количество калций в кръвта, ключов за костите, зъбите и сърдечно-съдовата система.
- Общ белтък, серум – Оценка на нивото на протеините в организма, свързано със здравето на черния дроб и хранителния статус.
- GPT/ALAT/ALT и GOT/ASAT/AST – Чернодробни ензими за оценка на здравето и функциите на черния дроб.
- Холестерол (HDL) – „Добрият“ холестерол, който предпазва сърдечно-съдовата система.
- Холестерол (общ) – Оценка на серумното ниво на общият холестерол в кръвта.
- Холестерол (LDL) – „Лошият“ холестерол, който е рисков фактор за атеросклероза и сърдечно-съдови заболявания.
- Триглицериди – Нива на мазнините в кръвта, свързани с метаболизма и риска от сърдечни заболявания.
- Креатинин, серум – Измерване на нивата на креатинина за оценка на бъбречната функция.
- Скорост на гломерулна филтрация (GFR) – Изчисление на базата на креатинин, което оценява ефективността на бъбреците.
- Желязо (Fe) – Нива на желязото в организма, свързани с анемия и общо здраве.
- Тотален железосвързващ капацитет (ТЖСК) – Показател за състоянието на желязния метаболизъм и възможна анемия.
- TSH (Тиреотропин) – Хормон на щитовидната жлеза за диагностика на хипо- или хипертиреоидизъм.
Предимства на пакета:
- Ранно откриване на заболявания.
- Оценка на рискови фактори за сърдечно-съдови заболявания и метаболитни нарушения.
- Индивидуален подход към здравето на жените в активна възраст.
Препоръка:
Профилактичните изследвания се препоръчва да се правят ежегодно или по преценка на лекуващия лекар в зависимост от индивидуалните рискови фактори и семейната анамнеза.
Профилактичен пакет за жени (50+)
Описание на пакета:
Този профилактичен пакет е специално разработен за жени над 50-годишна възраст, с акцент върху наблюдението на ключови показатели, които влияят на здравето в зряла възраст. Той включва изследвания за ранно откриване на заболявания, мониторинг на метаболитни и хормонални нарушения, както и оценка на костното здраве и функциите на жизненоважни органи.
Включени изследвания:
- Пълна кръвна картина (ПКК) + 5-диф. броене – Подробен анализ на кръвните клетки за установяване на анемия, инфекции или други заболявания.
- Глюкоза, серум – Измерване на кръвната захар за откриване на диабет или нарушения в глюкозния метаболизъм.
- Калций (Ca, серум) – Оценка на общото ниво на серумния калций, който е ключов за здравето на костите и сърдечно-съдовата система.
- Калций (Ca йонизиран) – Активната форма на калция, важна за костната плътност и за функциионирането на нервната система.
- Общ белтък, серум – Показател за хранителния статус и функциите на черния дроб.
- GPT/ALAT/ALT и GOT/ASAT/AST – Чернодробни ензими за оценка на чернодробното здраве.
- Холестерол (общ) – Общата концентрация на холестерол за оценка на риска от сърдечно-съдови заболявания.
- Холестерол (HDL) – „Добрият“ холестерол, който редуцира сърдечно-съдовия риск.
- Холестерол (LDL) – „Лошият“ холестерол, свързан с повишен риск от атеросклероза.
- Триглицериди – Оценка на нивата на мазнини в кръвта, свързани с риска от сърдечно-съдови заболявания.
- Креатинин, серум – Показател за функцията на бъбреците.
- Скорост на гломерулна филтрация (GFR) – Изчисление, което оценява ефективността на бъбречната функция.
- TSH (Тиреотропин) – Хормон, свързан с функционирането на щитовидната жлеза, за диагностика на хипо- и хипертиреоидизъм.
- Феритин – Изследване на запасите от желязо в организма, важно за диагностика на анемия и възпалителни състояния.
- Желязо (Fe) – Измерване на серумното ниво на желязото.
- Тотален железосвързващ капацитет (ТЖСК) – Показател за метаболизма на желязото и диагностика на анемия.
- 25-OH-Vitamin D – Оценка на нивата на витамин D, важен за здравето на костите и имунната система.
Предимства на пакета:
- Оценка на риска от сърдечно-съдови заболявания и остеопороза.
- Диагностика на анемия и дефицит на витамин D.
- Мониторинг на функциите на черния дроб, бъбреците и щитовидната жлеза.
- Ранно откриване на метаболитни нарушения и възпалителни процеси.
Препоръка:
Профилактичните изследвания се препоръчва да се правят веднъж годишно или по-често, ако има предписания от лекуващия лекар. Редовното проследяване на тези показатели помага за предотвратяване на различни заболявания и подобрява качеството на живот.
Референции: https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/complete-blood-count/about/pac-20384919
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diabetes/in-depth/blood-sugar/art-20046628
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/liver-function-tests/about/pac-20394595
https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/creatinine-test/about/pac-20384646
https://www.mayocliniclabs.com/test-catalog/overview/48216
https://www.mayocliniclabs.com/test-catalog/overview/2502
https://www.mayocliniclabs.com/test-catalog/Overview/2501