Профилактиката представлява комплекс от мерки и мероприятия за предотвратяване на нежелани, неблагополучни здравословни събития при децата и възрастните. В сферата на медицината под този термин се има предвид предотвратяване на възникването на различни заболявания.
В България има разработена програма за детско здравеопазване в която са включени дейности за профилактика, които са задължителни при наблюдението на растежа и развитието на детето – от раждането до 18-годишната му възраст. Тази програма включва следните профилактични дейности:
Съдържание
Избор на личен лекар на детето
След раждането на детето родителите трябва да изберат общопрактикуващ (личен) лекар за него. Това може да бъде всеки общопрактикуващ лекар или лекар със специалност „Педиатрия”.
Личният лекар на детето:
- Трябва да издаде здравноосигурителна книжка на новороденото
- Само личният лекар може да извършва имунизациите на детето, съгласно имунизационния календар. Неговият педиатър го наблюдава единствено по програмата „Детско здравеопазване“. Най-оптималният вариант е, когато личният лекар на детето притежава специалност по Педиатрия и може да осъществява всички дейности, свързани с детското здраве – профилактика, превенция и лечение.
- Съхранява медицинската документация за всички извършени профилактични прегледи и изследвания на пациентите, включително извършени и от други лечебни заведения, три години след навършване на 18-годишна възраст за децата.
- В първите 24 часа след изписването на новороденото от болницата, личният лекар го посещава в дома, както и на 14-тия и на 20-тия ден след това
Прегледи и изследвания
- Периодично лекарят извършва необходимите прегледи и изследвания. Те са съобразени със съответната възраст на детето.
- Имунизациите на детето се извършват само от личният му лекар
Профилактични прегледи при деца на възраст 0-1 година
- До навършване на детето на 1 година всеки месец се измерват неговото тегло и ръст и се прави оценка на психическото му развитие;
- През първите шест месеца след раждането – ежемесечно, а след това един път на деветмесечна и още веднъж на едногодишна възраст, се измерва обиколката на глава и гърди;
- Два пъти годишно – при навършване на шестмесечна и едногодишна възраст, се прави изследване на албумин в урината;
- Два пъти годишно – на шестмесечна и едногодишна възраст, се извършва обща оценка на зрение и на слух;
- Два пъти – при навършване на един и четири месеца на детето, е предвидено клинично изследване за дисплазия на тазобедрените стави с определяне на риска от дисплазия.
- От 2013 г. в обхвата на профилактичния преглед на деца до 1 година е включено „Ехографско изследване на отделителна система“, което се изършва еднократно на 6-месечна възраст на детето от лекар специалист по Нефрология/Детска нефрология
- Два пъти годишно – при навършване на шестмесечна и едногодишна възраст – се извършва изследване на кръвта (хемоглобин, брой еритроцити, брой левкоцити, хематокрит, MCV, MCH, MCHC) и седимент в урината на детето
Профилактични прегледи при деца на възраст от 1 до 2 години
- Четири пъти годишно – на всеки три месеца – се прави измерване на ръст, тегло, обиколка на гърди и оценка на психичното развитие на детето.
Профилактични прегледи при деца на възраст от 2 до 7 години
- Изследването в периода на бърз растеж в детството включва два пъти годишно – на всеки шест месеца – снемане на анамнеза и статус и измерване на ръст, тегло, обиколка на гърди на детето
- Един път годишно – оценка на психическото развитие и изследване на физическото развитие на детето
- Един път на пет години се прави изследване на зрителната острота;
- Един път на тригодишна възраст се прави изследване на кръвта (хемоглобин, брой еритроцити, брой левкоцити, MCV, MCH, MCHC, хематокрит, СУЕ);
- Един път годишно се назначава изследване за различни видове чревни паразити
Профилактични прегледи при деца на възраст от 7 до 18 години
- Един път годишно се измерва ръст, тегло, гръдна обиколка и артериално налягане;
- Прави се оценка на физическото развитие;
- Изследва се зрителна острота и цветоусещане;
- Проследява се за отклонения в развитието на опорно-двигателната система;
- Изследва се урина за протеин с тест-лента в кабинета на лекаря
Имунизации
- Общопрактикуващият (личният) лекар на детето провежда имунизациите и реимунизациите, съобразно Националния имунизационен календар. Указаните срокове за провеждането на имунизациите са съобразени с възрастта на детето.
- Личният лекар уведомява родителите на децата, подлежащи на задължителни имунизации и реимунизации, за вида и за датата на поредната имунизация.
Превенция и профилактика на оралните заболявания при децата
- Децата до 18 годишна възраст имат право на дентални дейности като:
- Обстоен преглед със снемане на зъбен статус веднъж за съответната календарна година
- До 4 лечебни дейности за съответната календарна година, като в тях се включват обтурация, екстракция на временен зъб, екстракция на постоянен зъб, лечение на пулпит или периодонтит на временен зъб и до две лечения на пулпит или периодонтит на постоянен зъб
- Специализиран и обстоен хирургически преглед
- Ако детето има психично заболяване, всички горепосочени дейности се извършват под обща анестезия
Профилактика за респираторни заболявания при децата
Респираторните заболявания представляват сериозен проблем в детска възраст. Голям процент от децата боледуват няколко пъти в годината от различни инфекциозни заболявания (вирусни и бактериални) на горните и долните дихателни пътища. Заболеваемостта при децата зависи от много фактори. Основната и най-важна причина за честите детски заболявания е несъвършената имунна система, която през първите години от живота не успява да осигури адекватна защита на развиващия се организъм срещу инфекциозните причинители. След раждането новородените получават антитела чрез майчината кърма (коластра) и с всеки изминал ден започват да контактуват с повече микроорганизми, срещу които те сами започват да изграждат имунна защита. Но докато имунната система на децата се развива и усъвършенства, детският организъм е по-уязвим към инфекции.
- При често боледуващите децата може да се вземат превантивни мерки, чрез които да се стимулира естествената защитна функция на имунната им система. Един от начините е чрез закаляване, което да започне още през първия месец след раждането. Добре е детето да бъде извеждано често на разходки, да не се претопля с прекалено много дрехи или чрез интензивно отопление на стаята, да не се къпе с прекалено топла или студена вода. Много е важно закаляването да бъде постепенно, редовно и да става бавно, за да може да не се създава дискомфорт на детето.
- Друг ефективен начин за стимулиране на защитната функция на имунната система е чрез вещества, наречени имуномодулатори. Те представляват медикаменти, които променят (модулират), най-често стимулират имунния отговор. Те засилват имунния отговор, активират имунните клетки, като по този начин организма на детето се справя по-бързо и по-ефективно с болестотворните причинители. Най-често се използват билкови (природни) имуностимулатори – така наречените фитоимуностимулатори. Препоръчва се приемът на имуностимулатори да бъде уточнен с педиатър или имунолог.
- Комбинацията от добро хранене, закаляване, режим на постепенно стимулиране на имунната система биха били полезни за много деца, които често боледуват от респираторни инфекции. Освен това, чрез стимулиране на имунната система се намалява излишната употреба на антибиотици.
Консултации от специалисти
- Личният лекар на детето може по своя преценка, съобразно необходимостта и състоянието на детето, да го насочва неограничено за консултация от лекар с придобита специалност по „Педиатрия“ и други тесни специалности в сферата на Педиатрията.
ИНФО Вземи 5% отстъпка само онлайн:
Изследване Време за резултати (делнични дни) Цена Поръчай
ИНФО Вземи 5% отстъпка само онлайн:
Изследване Съдържание Цена Поръчай
Инфо Научи повече:
Източници:
- Програма „Детско здравеопазване“ към НЗОК
- https://www.omed.bg/Kakva-profilaktika-moge-da-se-provegda-pri-chesto-boleduvashite-detsa-page802.html
- https://www.webmd.com/parenting/childrens-illnesses-which-ones-contagious#1