Пубертетът е периодът от развитието на човека, през който детето преминава, за да се развие във възрастен индивид. Това е процес, който продължава години и е свързан с редица физиологични, емоционални и интелектуални промени.
Съдържание
Характеристика на пубертета
Той се инициира от хормонални сигнали на мозъка към половите жлези: яйчниците при момичетата и тестисите при момчетата. В отговор на сигналите половите жлези произвеждат хормони, които стимулират либидото и растежа, функцията и трансформацията на мозъка, костите, мускулите, кръвта, кожата, косата, гърдите и половите органи.
Физическият растеж – височина и тегло – се ускорява през първата половина на пубертета и завършва, когато е развито тялото на възрастния индивид. Преди пубертета външните полови органи, известни като първични полови белези, са полови характеристики, които отличават момчетата и момичетата. Пубертетът води до сексуален диморфизъм чрез развитието на вторичните полови белези, които допълнително разграничават половете.
Начало и механизъм на развитие на пубертета
- Пубертетът се предшества от така нареченото адренархе, отбелязващо увеличаване на производството на надбъбречни андрогени (полови хормони) между 6–10 години. Адренархето понякога се придружава от ранната поява на окосмяване в подмишничната и срамната област. Първата полово окосмяване, получен от адренархе, също може да бъде преходно и да изчезне преди началото на същинския пубертет.
- Началото на пубертета е свързано с високо ниво на гонадотропин рилийзинг хормон (GnRH), който предшества, но стимулира повишаването на половите хормони – лутеинизиращ хормон (LH) и фоликулостимулиращ хормон (FSH). Началото на отделянето на високо ниво на GnRH дава началото на пубертета. Мозъчни тумори, които увеличават производството на GnRH, също могат да доведат до преждевременен пубертет.
- Причината за повишаването на GnRH е неизвестна. Лептинът може да е причина за повишаването на GnRH. Лептинът се свързва с рецептори в хипоталамуса, който синтезира GnRH. Хората, които имат дефицит на лептин, не успяват да стартират пубертет. Нивата на лептин се увеличават с настъпването на пубертета и след това намаляват до нива за възрастни, когато пубертетът приключи. Повишаването на GnRH може също да бъде контролирано от гени.
Продължителност на пубертета
В научните среди въпросът кога точно започва и кога свършва пубертетът е все още спорен. Според едни учени, краят на пубертета настъпва с половото съзряване. Други смятат, че краят е тогава, когато индивидът се оформи и полово, но и психически като възрастен човек. Все пак обикновено се смята, че пубертетът започва по различно време при момичетата и при момчетата, и се приема, че при момичетата това става по-рано.
За нормално начало при момичетата се приема в интервала от 8 до 12 години. Вариациите са от 9 до 15 години се приемат за нормални стойности. При момчетата – за нормално начало се приема интервалът от 10 до 14 години. Продължителността на пубертета е строго индивидуална и не могат да бъдат давани прогнози, тъй като това е процес, който променя човека както физиологично, като го прави годен за възпроизводство, така и процес, засягащ психиката му.
Фактори, влиящи върху пубертета
- Генетични фактори и фактори на околната среда
- Хормони
- Хранене
- Степен на затлъстяване и физичека активност
- Физически и психични заболявания
- Стрес и социални фактори
Промени, които настъпват по време на пубертета
Промени при мъжете
- При момчетата пубертетът започва с увеличаване на тестисите и скротума. Пенисът също се увеличава по размер и момчето получава окосмяване в срамната област. Тестисите на момче започват да произвеждат семенна течност (сперма). Отделянето на сперма, която съдържа сперматозоиди и други компоненти, се нарича еякулация. По време на пубертета еректиралият пенис на момчетата става способен да еякулира спермата и да опложда женската яйцеклетка. Първата еякулация на момчето е важен етап в развитието му. Средно първата еякулация на момче се случва на 13-годишна възраст. Еякулацията понякога се случва по време на сън, като това явление е известно като полюция.
- Увеличаване на размера на тестисите. При момчетата уголемяването на тестисите е първата физическа проява на пубертета (и се нарича гонадархе). Размерите на тестисите достигат максимален размер като при възрастни около 6 години след началото на пубертета.
- Формиране на мъжка мускулатура и форма на тялото. В края на пубертета зрелите мъже имат по-тежки и плътни кости и почти два пъти повече скелетна мускулатура. Част от костния размер (напр. ширина на раменете и челюстта) е несъразмерно по-голям, което води до забележимо различни мъжки и женски скелетни форми. Муслукатурата се развива главно през по-късните етапи на пубертета и мускулният растеж може да продължи дори след като момчетата са биологично зрели.
- Ерекция. Ерекциите по време на сън или след събуждане са нормален процес от пубертета. Ерекцията може да настъпва редовно по време на сън и мъжете или момчетата и те често да се събуждат с ерекция. След като едно момче достигне тийнейджърските си години, ерекцията възниква много по-често поради пубертета.
- Окосмяване на гениталиите. Половото окосмяване често възниква при момчетата малко след като гениталиите започват да нарастват. Пубисните косми обикновено се виждат първо на гръбната (коремна) страна на пениса.
- Окосмяване по тялото и лицето. През месеците и годините след появата на генитално окосмяване и по други участъци от тялото, които реагират на мъжките полови хормони, се появява окосмяване. Обичайната последователност на това окосмяване е: мишниците (аксиларно) окосмяване, анално окосмяване, окосмяване по горната устна, бакенбардите, окосмяване по гърдите и появата на окосмяване на брадата.
- Промяна в гласа. Под влияние на андрогените ларингсът, расте и при двата пола. Този растеж е много по-забележим при момчетата, поради което мъжкият глас спада и става по-плътен, понякога за кратко време, тъй като по-дългите и дебели гласови гънки имат по-ниска основна честота на трептене.
Промени при жените
- Развитие на гърдите (телархе). Първият физически признак на пубертета при момичетата обикновено е появата на твърда, нежна подутина под центъра на ареолата на едната или и двете гърди, срещаща се средно на около 10-11 годишна възраст. Постепенно тези подутини нарастват по време на пубертета и достигат размера на гърди на зряла жена.
- Окосмение по гениталиите. Пубисното окосмяване често е втората забележима промяна по време на пубертета, обикновено в рамките на няколко месеца след телархето. То се означава като пубархе. Пубисните косми обикновено се виждат първо по срамните устни.
- Изменения на половите органи. Кожата на перинеума се уплътнява поради ефекта на естрогена, повишаващ устойчивостта й към инфекции. Лигавицата на вагината също се променя в отговор на повишеното ниво на естроген, тя става по-дебела и придобива розов цвят (за разлика от ярко червената на преди пубертета вагиналната лигавица). Лигавицата се превръща в многопластова структура с повърхностен слой сквамозни клетки. Естрогенът увеличава съдържанието на гликоген във вагиналния епител, което в бъдеще играе важна роля за поддържане на вагиналното рН. Белезникавите секрети (физиологична левкорея) също са нормален ефект на естрогена. През двете години след телархе матката, яйчниците и фоликулите в яйчниците се увеличават. Яйчниците обикновено съдържат малки фоликуларни кисти, видими чрез ултразвук. Преди пубертета съотношението тяло на матката към шийката на матката е 1:1, което се увеличава до 2:1 или 3:1 след края на пубертета.
- Менструация и овулация. Първото менструално кървене се нарича менархе и обикновено се случва около две години след телархе. Средната възраст на менархе е 12,5. Повечето момичета получават първата си менструация на 11, 12 или 13 години, но някои я изпитват по-рано от 11-ия си рожден ден, а други след 14-ия си рожден ден. Всъщност по всяко време между 8 и 16 е нормално. Овулацията е необходима за плодовитостта, но може или не да придружава най-ранните менструации. При постменархалните момичета около 80% от циклите са ановулаторни през първата година след менархе, 50% през третата година и 10% през шестата година.
- Форма на тялото и разпределение на подкожната мастна тъкан. През този период, също в отговор на повишеното ниво на естрогени, долната половина на таза и бедрата се разширяват (осигурявайки по-голям родов канал). Мастната тъкан се увеличава до по-голям процент от телесния състав, отколкото при мъжете, особено при типичното женско разпределение на гърдите, бедрата, задните части, горната част на ръцете и пубиса. Прогресивните разлики в разпределението на мазнините, както и половите разлики скелетната структура допринасят за оформянето на типичната женска форма на тялото до края на пубертета.
- Промяна на кожата и развитието на акне. Повишаващото се ниво на андрогени води до повишена секреция от мастните жлези на кожата (отделяне на себум). Тази промяна увеличава риска от развитие на акне, което е характерно за пубертета. Акнето варира значително по своята тежест.
Социални и психологически промени по време на пубертета
Пубертетът е свързан и с редица социални проблеми. Много от децата остават неразбрани от родителите си и от обществото като цяло. Често физическата промяна става прекалено бързо и телата временно стават несъразмерни, което може да създаде комплекси у подрастващите. Момчетата често страдат от спадащия понякога рязко немутирал глас, а момичетата трудно свикват с болките, често съпровождащи менструацията през пубертета. Акнето също е голям проблем на юношите. Освен физическата метаморфоза, психиката на индивида се променя. Детето вече става зрял мъж или зряла жена. Инфантилното незряло поведение започва да отстъпва. Навиците, интересите и изобщо начинът на живот се променят. Започва сексуалното влечение – либидо.
ИНФО Вземи 5% отстъпка само онлайн:
Изследване | Цена | Време за резултати (дни) | Код | Поръчай |
---|
ИНФО Вземи 5% отстъпка само онлайн:
Изследване Съдържание Цена Поръчай
Инфо Научи повече:
Източници: