Ракът на яйчниците е вид злокачествен тумор, който води началото си от клетките в яйчника. Женската репродуктивна система съдържа два яйчника, по един от всяка страна на матката, свързани с нея чрез яйчниковите (Фалопиевите) тръби. Яйчниците – всеки с размерите на бадем, произвеждат половите клетки – яйцеклетки, както и хормоните естрогени и прогестерон.
Ракът на яйчниците често остава неоткрит, докато не се е разпространил в таза и коремната кухина. В този напреднал стадий ракът на яйчниците се лекува много по-трудно и обикновено е с лоша прогноза. Ракът на яйчниците в ранен стадий, при който заболяването е ограничено до яйчника, е с по-благоприятна прогноза.
Съдържание
Видове рак на яйчниците
Видът клетки, от която произхожда туморът, определя вида на рака на яйчника. Видовете рак на яйчника биват:
- Епителни тумори, които започват в тънкия слой тъкан, който покрива външната страна на яйчниците. Около 90 % от рака на яйчниците са епителни тумори.
- Стромални тумори, които започват в тъканта на яйчника, която се състои от клетки, произвеждащи хормони. Тези тумори обикновено се диагностицират на по-ранен етап, отколкото други тумори на яйчниците. Около 7 % от туморите на яйчниците са стромални.
- Зародишни (герминативни) тумори, които започват в клетките, произвеждащи яйцеклетки. Тези редки ракови заболявания на яйчниците са склонни да се срещат при по-млади жени.
Рискови фактори за възникване на рака на яйчника
Факторите, които могат да увеличат риска от развитие на рак на яйчника, са:
- По-напреднала възраст. Ракът на яйчниците може да възникне при всяка възраст, но най-често се среща при жени на възраст от 50 до 60 години.
- Наследени генни мутации. Малък процент рак на яйчниците са причинени от генни мутации, които са наследени от родителите. Гените, за които се знае, че увеличават риска от рак на яйчника, се наричат ген 1 за рак на гърдата (BRCA1) и ген 2 за рак на гърдата (BRCA2). Тези гени също увеличават риска и от рак на гърдата. За други генни мутации е известно, че увеличават риска от развитие на рак на яйчника.
- Фамилна анамнеза за рак на яйчниците. Хората с двама или повече близки роднини с рак на яйчника имат повишен риск за развитие на заболяването.
- Естрогенна хормонална заместителна терапия, особено при продължителна употреба и в големи дози.
- Възраст, когато менструалния цикъл започна и приключва. Започването на менструалния цикъл в ранна възраст или започването на менопаузата в по-късна възраст, или и двете, може да увеличи риска от развитие на рак на яйчниците.
Симптоми на рака на яйчника
Ракът на яйчниците в ранен стадий рядко причинява някакви клинични симптоми. Ракът в по-напреднал стадий може да причини малко и неспецифични симптоми, които често се бъркат с други по-често срещани доброкачествени състояния.
Признаците и симптомите на рак на яйчника могат да включват:
- Подуване на корема
- Бързо усещане за пълнота и ситост при хранене
- Отслабване на тегло
- Дискомфорт в областта на таза и ниско в корема
- Промени в мотилитета на червата, честа изява на запек
- Чести позиви за уриниране
Кога да се прегледате при лекар?
Планирайте преглед при Вашия лекар, ако имате някакви признаци или симптоми, които Ви притесняват. Ако имате фамилна анамнеза за рак на яйчниците или рак на гърдата, обсъдете с Вашия лекар за риска Ви за тези заболявания. Вашият лекар може да Ви насочи за генетично изследване и да назначи изследване за определени генни мутации, които увеличават риска от рак на гърдата и яйчниците.
Превенция на рака на яйчника
Няма сигурен начин за превенция за рак на яйчниците. Но съществуват начини да намалите риска:
- Прием на противозачатъчни хапчета. Попитайте Вашия лекар дали противозачатъчните таблетки може да са подходящи за Вас. Жените, които използват перорални контрацептиви, могат да имат намален риск от рак на яйчниците. Но пероралните контрацептиви крият други рискове, така че обсъдете дали ползата надвишава риска според Вашата ситуация.
- Обсъдете рисковите фактори с Вашия лекар. Ако имате фамилна анамнеза за рак на гърдата и яйчниците, уведомете с това Вашия лекар. Лекарят може да определи какво отношение има това за Вашия собствен риск от рак. В някои случаи Вашият лекар може да ви насочи към генетично изследване.
- Предпазващи фактори са:
– прием на орални контрацептивни средства;
– раждания, кърмене
– ранна менопауза
– отстраняване на яйчниците
Диагноза на рака на яйчника
- Анамнеза. Подробно разпитване за някои от посочените симптоми, щателно снемане на фамилната анамнеза – разпитване за роднини мъже и жени със злокачествено заболяване. При нужда – консултация с генетик.
- Физикален преглед. При щателния преглед може да се палпира (опипа) туморната маса, да се установи наличие на асцит, плеврален излив, търсене на подути лимфни възли (слабинни, надключични, аксиларни), оток на крака (поради венозен и лимфен застой), също така се извършва и преглед на гърдите.
- Лабораторни изследвания: пълна кръвна картина (ПКК), диференциална кръвна картина (ДКК), възпалителни маркери – скорост на утаяване на еритроцитите (СУЕ), С-реактивен протеин (CRP), биохимични изследвания. Важно място в диагностиката заема изследването на серумни туморни маркери: CA-125, OVA-1, както и за други видове тумори – AFP, beta-hCG, LDH.
- Образни изследвания:
-
- Ехографско изследване. Използва се за оценка на формата, размера и местоположението на тумора. Извършва се трансабдоминално (през коремната кухина) или трансвагинално (през влагалището). Използва се и цветен Doppler за оценка на кръвотока в съмнителната зона.
- Компютърна томография (КТ);
- Ядрено-магнитен резонанс (ЯМР);
- Рентгенография на таз, корем и/или гръден кош .
Лечение на рака на яйчника
Лечението на овариалния карцином се определя според стадия и бива:
- Оперативно лечение. При него се извършва стадиране на заболяването и максимално отстраняване на тумора. Обикновено се извършва тотална хистеректомия (отстраняване на матката) и премахване на двата яйчника, оментума, често и на апендикса. При много ранен стадий и жени с желание за запазване на репродуктивните възможности се обсъжда отстраняване само на единия яйчник.
- Химиотерапия. Извършва се преди и/или след операция и служи за намаление на стадия на заболяването, както и за затвърждаване на лечението.
- Таргетна (прицелна) терапия. Прицелната терапия използва лекарства, насочени към специфичните рецептори на повърхността на раковите клетки. Вашият лекар може да извърши имунохистохимично изследване на раковите клетки, за да определи коя таргетна терапия ще е най-ефективна срещу тумора. Таргетната терапия е най-съвременната и изследваната част от терапията на рака.
- При напреднал стадий на заболяването, лечението са палиативни мерки с цел облекчаване на състоянието на болната.
Изследване Време за резултати (делнични дни) Цена Поръчай
Разбери повече:
Източници: