Съдържание
Въведение
Вирусните инфекции са широко разпространени и често предизвикват различни симптоми, включително и ревматични. Въпреки че обикновено се свързват със симптоми като главоболие, фебрилитет и обща слабост, вирусите могат също така да предизвикат ревматични прояви, които да включват болка, оток и възпаление на ставите, мускулите и други тъкани на организма.
Етиология (причинители на болестта)
Вирусният артрит възниква, когато имате вирусно заболяване. Може да развиете това състояние, ако сте заразени с:
- Коронавирус (COVID-19)
- Грипен вирус А и В
- Вирус на Хепатит В
- Вирус на Хепатит С
- Херпес симплекс вирус
- HIV
- Херпесни вируси – Вирус на Epstein-Barr (вирусът, който причинява инфекциозна мононуклеоза) и Цитомегаловирус (CMV)
- Парвовируси
- Вирусът на Рубеолата
Патогенеза (развитие на болестта)
Развитието на ревматични прояви при вирусни инфекции е сложен процес, който може да включва няколко механизма. Вирусите могат да предизвикат ревматични симптоми чрез следните механизми:
- Вирусна инфекция на съединителната тъкан и ставите: Някои вируси могат да инфектират съединителната тъкан и ставите, причинявайки възпалителни реакции. Това може да доведе до болка, оток и възпаление на ставите, които са характерни за ревматични заболявания като ревматоиден артрит или системен лупус еритематозус.
- Автоимунни реакции: Вирусните инфекции могат да стимулират имунната система да произвежда антитела и цитокини, които могат да атакуват собствените тъкани. Този процес се нарича молекулярна мимикрия, когато вирусните антигени или молекули са подобни на тези на собствените тъкани, което води до автоимунни реакции. Например, вирусите могат да предизвикат производството на антитела, които реагират кръстосано с антигени на ставите, и това може да доведе до атака на ставните структури от собствената имунна система.
- Активация на възпалителния отговор: Вирусните инфекции могат да активират възпалителния отговор на организма, който може да бъде прекомерен и да доведе до възпаление на различни тъкани, включително ставите и мускулите. Този възпалителен отговор може да предизвика болка, оток и увеличена чувствителност на ставите.
- Дисбаланс в имунната регулация: Вирусните инфекции могат да доведат до дисбаланс в имунната регулация на организма, като например намаляване на регулаторните Т-клетки или увеличаване на продукцията на протеини, които стимулират възпалителния отговор. Този дисбаланс може да влоши възпалителните състояния в ставите и мускулите.
Клинични прояви
Клиничните прояви на ревматични заболявания след вирусни инфекции могат да бъдат разнообразни и се различават в зависимост от конкретното заболяване и вируса, който го предизвиква. Някои от общите симптоми, които могат да се наблюдават, включват:
- Болка и оток на ставите: Пациентите могат да изпитват болка и оток на една или повече стави, което може да се различава от лека до силна интензивност. Този симптом може да наподобява ревматоиден артрит или други възпалителни заболявания на ставите.
- Миалгии и артралгии: Мускулната болка (миалгия) и болката в ставите (артралгия) са чести след или по време на вирусни инфекции и могат да продължат дори след преминаването на инфекцията.
- Обща умора и слабост: Ревматичните прояви след вирусна инфекция често са съпътствани от умора и слабост, които могат да влияят на качеството на живот на пациентите.
- Кожни прояви: Някои вирусни инфекции могат да доведат до различни кожни прояви, включително обриви и екземи. В някои случаи може да се изяви и васкулит (възпаление на кръвоносните съдове).
- Възпалителни реакции: Вирусите могат да предизвикат възпалителни реакции в различни части на тялото, като например възпаление на съединителната тъкан и кожата.
- Автоимунни реакции: В някои случаи вирусната инфекция може да стимулира имунната система да атакува собствените си тъкани, което може да доведе до развитие на автоимунни ревматични заболявания като системен лупус еритематодес или ревматоиден артрит.
Диагностика
Диагностиката на вирусните инфекции, които предизвикват ревматични прояви, обикновено включва комбинация от снемане на анамнеза, извършване на физикален преглед, клинико-лабораторни и образни изследвания. Ето някои от основните методи за диагностика:
- Лабораторни изследвания:
- Кръвни изследвания: изследване на възпалителни маркери като C-реактивен протеин (CRP) и скорост на утаяване на еритроцитите (СУЕ).
- Ревматологични изследвания: изследване на нивото на ревматоиден фактор (RF) и антитела срещу цикличен цитрулиниран пептид (анти-CCP) може да помогне за оценка на възможността за развитие на ревматично заболяване.
- Вирусни тестове: изследване на наличието на специфични антитела или нуклеинови киселини на вирусите, свързани с инфекцията, може да се използва за потвърждаване на вирусната етиология.
- Образни изследвания:
- Рентгенови и ултразвукови образни методи: Тези образни методи могат да помогнат за оценка на структурите на ставите и меките тъкани и да изключат други възможни причини за симптомите.
- Ядрено-магнитен резонанс: ЯМР може да бъде използван за по-подробна визуализация на структурите на ставите и около тях, особено при подозрение за възпаление или други патологични промени.
- Биопсия: В редки случаи, когато е необходимо, може да се извърши биопсия на засегнатата тъкан, за да се потвърди диагнозата или да се изключат други възможни причини за симптомите.
Лечение
Вашият лекар може да назначи лечение с нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС) за намаляване на възпалението и болката. Ако имате хепатит В, хепатит С или HIV, лекарят може да лекува основната инфекция с антивирусни лекарства. Следвайте указанията за справяне с болката и подуването. Ако лекуващият лекар е предписал антивирусни лекарства, приемайте всички лекарства според указанията.
Повечето хора с вирусен артрит се чувстват по-добре след няколко седмици. Обикновено, след излекуване на вирусната инфекция, няма да имате продължаваща болка или подуване на ставите.
Превенция
Можете да намалите риска от вирус-свързан артрит като се предпазите от вирусни инфекции. Посочените мерки могат да намалят значително риска:
- избягвайте приемането на венозни наркотици;
- консумирайте чиста вода;
- поставете си всички ваксини, заложени за Вашата възраст в Националния имунизационен календар и се консултирайте с личния си лекар за препоръчителни такива;
- практикувайте безопасен секс и използвайте предпазни средства;
- избягвайте ухапвания от комари и други членестоноги;
Прогноза
Прогнозата на вирус-асоциираните артрити е добра. Състоянието е лечимо, то обикновено отзвучава, когато вирусната инфекция се излекува.
Референции:
https://www.frontiersin.org/research-topics/12931/infection-related-rheumatic-diseases
https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-030-23311-2_15
https://bmcrheumatol.biomedcentral.com/articles/10.1186/s41927-020-00165-0
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/rheumatic-fever/symptoms-causes/syc-20354588