Търсене
Close this search box.
Търсене
Close this search box.

Салмонелози

Медицинска информация

Резюме

Салмонелозите се причиняват от бактерии от род Salmonella. Протичат като остро инфекциозно заболяване с диария, болки в корема, гадене и повръщане и повишена температура. В някои случаи се развива тежка дехидратация (обезводняване) и други усложнения, които налагат лечение в лечебно заведение.

Салмонелите са сред най-честите причинители на бактериално отравяне в Съединените щати – годишно се хоспитализират около 26 500 души, около 420 умират от усложнения.

Човек се заразява при консумация на контаминирани (заразени) храни или вода. Тежестта на клиничното протичане зависи от възрастта на пациента (деца под 5 години и възрастни над 65 години са изложени на повишен риск от заразяване и тежко протичане), защитните сили на организма (имунния статус – при лица с понижени защитни сили като приемащи имуносупресивна терапия, хора с придружаващо онкологично заболяване на химиотерапия), придружаващи заболявания (заболявания на храносмилателната система, сърдечно-съдови и бъбречни заболявания, захарен диабет и др.), прием на медикаменти (стероиди, имуносупресори); количество поети бактерии (инфектираща доза). В повечето случаи симптомите преминават в рамките на няколко дни без нужда от антибиотично лечение, освен в случаите с усложнения.

Причини

Салмонелите са род Грам отрицателни бактерии, устойчиви на външната среда. Причиняват стомашно-чревни заболявания и хранителни отравяния. Клиничните симптоми се дължат на токсини, отделяни от живите бактерии или в резултат от разрушаването им.

Източник на инфекцията са човекът (болен или заразоносител), домашни и диви животни. Заразяването става при консумация на контаминирани вода и храни като:

  • Храни от животински произход – птиче месо, свинско, телешко, мляко и яйца;
  • Контаминирани зеленчуци и плодове, които не са правилно измити;

Заразяване може да възникне и при директен контакт с болен или заразоносител, както и при контакт със заразено животно или техни екскременти.

Възможно е да възникват и епидемични взривове – при едновременно заболяване на хора, свързано с консумация на една и съща храна.

Попаднали в стомаха, по-голямата част от салмонелите се разграждат от киселинното стомашно съдържимо, при което се освобождават бактериални токсини, на които се дължат проявите на общо неразположение, повишена температура, стомашно-чревни оплаквания. „Оцелелите“ бактерии попадат в тънкото черво, проникват в чревните клетки и стимулират отделянето на големи количества течности, което се изявява като водниста диария. Като преминават в по-дълбоките слоеве на чревната стена, салмонелите по кръвен път до регионалните лимфни възли и слезката, където клетки на имунната система поемат и разрушават бактериите, при което се освобождават нови количества бактериални токсини, което задълбочава споменатите симптоми.

Симптоми

Инкубационният период (периодът от заразяването до първите клинични прояви) е между 12 и 96 часа. Отначало може да се наблюдават неспецифични оплаквания като капризен апетит (особено при децата) или остро настъпили симптоми като:

  • Болки в стомаха или „крампи“ (остри внезапни спазми);
  • Болка в корема;
  • Гадене;
  • Повръщане;
  • Къркорене на червата;
  • Диарийни изхождания – за салмонелозите са характерни воднисти обилни изхождания, понякога премесени със слуза, по-рядко с кръв;
  • Втрисане, струдени тръпки;
  • Главоболие;
  • Повишена температура;

Диагноза

За поставянето на диагнозата се подхожда комплексно – оплаквания, симптоми при пациента; данни за консумация на съмнителна храна. При групово заболяване със сходни симптоми, които насочват към хранително отравяне винаги се пита и търси консумацията на обща храна.

Етиологична диагноза се поставя при изолация на причинителя – изолиране на салмонели при културелно микробиологично изследване – посявка на хранителна среда на материал от фекална проба и/или повърнати материи.

При тежки форми на салмонелоза и признаци за развитие на салмонелен сепсис се взема и хемокултура- кръвна проба за микробиологично изследване и откриване на бактерии в кръвта.

Усложнения

В повечето случаи салмонеозите преминават в рамките на седмица без прием на антибиотици, а само с правилно хранене, адекватен прием на течности и медикаменти за облекчаване на оплакванията (повръщане, диария, температура).

При деца, възрастни и хора с придружаващи заболявания салмонелозите може да протекат по-тежко с развитието на усложнения като:

  • Дехидратация – обезводнявне- в резултат на обилно повръщане и многократни обилни воднисти изхождания се губят големи количества течности. Тежкото обезводняване води до хиповолемичен шок, при който се наблюдават:
  • Влошаване на общото състояние;
  • Хипотония – ниско артериално кръвно налягане;
  • Нарушен баланс на йоните в кръвта (нарушения в концентрацията на натрий, калий, хлор, калций, магнезий);

В по-тежките случаи настъпва остра бъбречна недостатъчност със значително намалено или никакво отделяне на урина, повишени бъбречни показатели (урея, креатинин), промени в киселинно-алкалното състояние на кръвта;

  • Салмонелен сепсис – при пациенти с влошени защитни сили на организма може да се открият делящи се бактерии в кръвта. Сепсисът е сериозно състояние, което протича с влошаване на общото състояние и нарушаване на функциите на различни органи и системи.

По-рядко наблюдавани са усложнения като:

  • Абсцеси – на слезка, черен дроб;
  • Остеомиелит – когато салмонелите преминат в костния мозък;
  • Миокардит – възпаление на сърдечния мускул;

Превенция

Липсват специфични мерки за профилактика. Необходимо е спазването на някои правила като:

  • Избягване консумация на недобре термично обработено месо, храни с месо и яйца;
  • Избягване на консумация на вода от нерегламентирани или несигурни водоизточници;
  • Избягване консумация на непастюаризирано мляко и плодови сокове;
  • Да не се измиват преди готвене месото и яйцата, защото може да се разпнесат бактериите по повърхности в помещението, в което се готви;
  • Правилно и внимателно измиване на плодовете и зеленчуците, да се консумират по възможност обелени;
  • Правилно съхранение на хранителните продукти и сготвената храна при подходяща температура в хладилник;
  • Месото трябва да се готви на достатъчно висока температура;
  • Да не се смесва сготвена храна с несготвена и да не се използват едни и същи прибори за разбъркване;
  • Спазване на добра хигиена, почивстване на кухнята и измиване на съдовете след готвене с месо, месни продукти, яйца, мляко, плодове и зеленчуци;
  • Спазване на добра лична хигиена;
  • Да се избягва контакт с други хора при оплаквания от стомашно-чревно неразположение;
  • Измиване на ръцете с вода и сапун след контакт с домашни любимци, техни играчки и екскременти;

Лечение

Основното в лечението на всички инфекциозни заболявания с диариен синдром е правилният хранителен режим – при диария не се гладува, приемат се сухи храни – обикновени сухари и бисквити, солети; сварени макарони, обезсолено сирене и извара; варени картофи и ориз; печена ябълка. Приема се адекватно коли§ество течности – минерална вода със стайна температура, неподсладен или леко подсладен чай (но не с мед) от шипка и джожден.

Избягват се мазни, люти храни и такива с подправки, сладкиши, сиропирани десерти, подсладени сокове и нектари; груба целулоза като зеле, бобови храни.

За овладяване на оплакванията се назначават антидиарийни медикаменти, пробиотици; при нужда- лекарства за повръщане и висока температура.

Болнично лечение се налага при развитие на дехидратация – загубите на течности не може да се компенсират с прием на течности през устата, което налага включването на венозна рехидратация. Приложението на антибиотици се налага предимно при лица с придружаващи заболявания, при които заболяването протича по-тежко, с развитие на усложнения или сепсис.

Източници:

  • https://www.webmd.com/food-recipes/food-poisoning/what-is-salmonella
  • https://www.cdc.gov/salmonella/general/index.html
  • https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/salmonella/symptoms-causes/syc-20355329
  • https://www.health.state.mn.us/diseases/salmonellosis/basics.html
  • https://www.ecdc.europa.eu/en/salmonellosis
  • https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15697-salmonella
  • https://emedicine.medscape.com/article/228174-workup#c5
Picture of Д-р Станислав Коцев

Д-р Станислав Коцев

Доктор Коцев завършва медицина в Медицински факултет на Софийски университет "Свети Климент Охридски" през 2017 г. От април 2018 г специализира в Инфекциозно отделение на МБАЛ- Пазарджик АД, където работи и до днес. Придобива специалност по Инфекциозни болести през май 2022г. Има интерес върху острите вирусни хепатити, хепатит Е вирусната инфекция, векторно-преносимите инфекции и невроинфекциите. От 2019 г е автор на материали за сайта на лаборатория Synevo.

Подобни статии

Всички наши медицински лаборатории:

лаборатория синев бургас 20

Лаборатория Бургас – ж.к. Изгрев

Лаборатория Пловдив Гербера

Лаборатория Пловдив – Гербера

Лабораторията Пловдив - Тримонциум

Лаборатория Пловдив – МБАЛ Тримонциум

Лаборатория София

Лаборатория София – бул. България

IMG 02fc71955900dda873fab76132a70b33 V

Лаборатория Стара Загора

20210319 103500 1024x768 1

Манипулационна – Дружба

Лаборатория Асеновград

Манипулационна Асеновград

асеновград пазара 2

Манипулационна Асеновград – Пазара

лаборатория бургас бсу

Манипулационна Бургас – БСУ

IMG 20230120 110925370 HDR

Манипулационна Бургас – Демокрация

лаборатория в меден рудник

Манипулационна Бургас – Меден рудник

синево бургас славейков

Манипулационна Бургас – Славейков

лаборатория в центъра на град бургас

Манипулационна Бургас – Шипка

Манипулационна Димитровград 2

Манипулационна Димитровград

синево пазарджик

Манипулационна Пазарджик

Манипулационна Пазарджик – Здраве

манипулационна пловдив васил априлов

Манипулационна Пловдив – ВМИ Васил Априлов

манипулационна в квартал каменица пловдив

Манипулационна Пловдив – Каменица, АГ кабинет

Манипулационан Смирненски

Манипулационна Пловдив – Смирненски

Синево Софиа Добрила

Манипулационна Пловдив – Тракия

Лабораторията Пловдив - Георги Котов

Манипулационна Пловдив – Георги Котов

Лаборатория Synevo Пловдив

Манипулационна Пловдив – Кючук Париж

Манипулационна Пловдив – Остромила

Манипулационна Пловдив – Остромила

лаборатория пловдив

Манипулационна Пловдив – очна болница Луксор

Манипулационна Пловдив – Рилон център

Манипулационна Пловдив – Рилон център

viber image 2022 03 21 10 43 55 595

Манипулационна Раднево

манипулационна regina life

Манипулационна София – Regina Life

IMG 8815

Манипулационна София – Банишора

лаборатория квартал витоша

Манипулационна София – Витоша

Синево Софиа Добрила

Манипулационна София – Добрила, АГ кабинет

DSCF1787

Манипулационна София – Овча Купел

манипулационна софия скобелев

Манипулационна София – Скобелев

синево софия черковна

Манипулационна София – Черковна

Манипулационна София – Ангел Кънчев

Манипулационна София – Ангел Кънчев

Манипулационна София – ИСУЛ

Манипулационна Люлин 4

Манипулационна София – Люлин

Манипулационна София – Младост

Манипулационна София – Младост

Лаборатория София – Надежда

Манипулационна София – Надежда

Synevo в България

Манипулационна София – Оскар Клиник (бул. Черни връх)

Synevo logo FB post img

Манипулационна Стара Загора – Гурко

лаборатория стара загора железник

Манипулационна Стара Загора – Железник

Synevo Лаборатории България

Манипулационна Стара Загора – Медицински Център Сано

Synevo Лаборатории България

Манипулационна Харманли

Лаборатория Хасково

Манипулационна Хасково, АГ кабинет

Synevo Лаборатории България

Манипулационна Чирпан

Партньорска лаборатория – Ескулап – София

Партньорска лаборатория – Здраве 99 – Русе

мц кирм св елисавета

Партньорска лаборатория – МЦ КИРМ „Св. Елисавета“ – Плевен

Партньорска лаборатория – Статус – Варна

Партньорска лаборатория – Унидиамед – Благоевград