Търсене
Close this search box.
Търсене
Close this search box.

SHBG (глобулин, свързващ половите хормони)

Медицинска информация

Обща информация

Глобулинът, свързващ половите хормони (SHBG), е протеин, който се произвежда главно в черния дроб. Той играе ключова роля в регулирането на концентрациите на половите хормони в кръвта, като се свързва с тях и контролира тяхната бионаличност и активност в организма. Основните хормони, с които SHBG се свързва, са тестостерон и естрадиол. SHBG намалява свободните (активни) форми на тези хормони, като ги свързва и предотвратява тяхното свободно циркулиране в кръвта и взаимодействие с клетките. По този начин SHBG помага за поддържането на хормоналния баланс и регулира ефектите на половите хормони върху различни тъкани и органи в организма. Нивата на SHBG могат да бъдат повлияни от различни фактори, включително възраст, пол, хормонален статус, заболявания, както и определени лекарства и хормонални терапии. Измерването на нивата на SHBG в кръвта може да бъде полезно за диагностициране на различни медицински състояния, свързани с хормоналния баланс.

Физиологична функция

Физиологичната функция на глобулина, свързващ половите хормони (SHBG), е да регулира концентрациите и дейността на половите хормони в кръвообращението. Основните функции на SHBG включват:

  • Свързване и транспорт на хормони. SHBG се свързва с тестостерон и естрадиол, като ги транспортира в кръвта. Това свързване намалява количеството на свободните (биологично активни) хормони, които са налични за взаимодействие с клетките.
  • Регулиране на бионаличността. Като се свързва с половите хормони, SHBG контролира тяхната бионаличност. Само свободните хормони могат да проникват в клетките и да взаимодействат с техните рецептори, което означава, че SHBG играе ключова роля в регулирането на тяхната активност.
  • Поддържане на хормоналния баланс. Чрез контролиране на свободните нива на тестостерон и естрадиол, SHBG спомага за поддържането на хормоналния баланс в организма. Това е особено важно за правилното функциониране на репродуктивната система, както и за други физиологични процеси, като костната плътност, мускулната маса и метаболизма.
  • Предотвратяване на прекомерната активност на хормоните. Високите нива на свободен тестостерон или естрадиол могат да доведат до нежелани ефекти. Чрез свързването с тези хормони, SHBG ги „деактивира“ временно, предотвратявайки прекомерната им активност.

Нивата на SHBG могат да бъдат модулирани от различни физиологични и патологични състояния, като например възраст, пол, бременност, хормонални терапии, чернодробни заболявания, както и от прием на някои лекарства.

Кога трябва да се изследва ?

Изследването на нивата на SHBG (глобулин, свързващ половите хормони) в кръвта се използва за диагностициране и управление на различни медицински състояния, свързани с хормоналния баланс. Основните цели на това изследване включват:

  • Оценка на андрогенен статус. Измерването на SHBG може да помогне при диагностицирането на състояния, свързани с прекомерни или недостатъчни нива на андрогени (мъжки полови хормони), като синдром на поликистозни яйчници при жените или хипогонадизъм при мъжете.
  • Оценка на естрогенен статус. Нивата на SHBG могат да се използват за оценка на естрогенния статус при жени, включително състояния като менопауза, естрогенна недостатъчност или прекомерна естрогенна активност.
  • Оценка на нивото на свободен тестостерон. Измерването на SHBG заедно с общия тестостерон помага да се изчисли нивото на свободния тестостерон, което е важен показател за биологичната активност на тестостерона в организма. Това е особено полезно при диагностициране на състояния като хипогонадизъм, андрогенен дефицит или прекомерна андрогенна активност.
  • Диагностика на хормонален дисбаланс. SHBG тестът може да бъде част от изследванията при съмнение за хормонален дисбаланс, който може да повлияе на метаболизма, сексуалната функция, менструалния цикъл и общото здравословно състояние.
  • Мониторинг на ефекта от лечението. Изследването на SHBG може да се използва за мониторинг на ефективността на хормонални терапии, като например при лечение на андрогенен дефицит, заместителна терапия с естрогени или лечение с андрогенни блокери.
  • Оценка на риск от заболявания. Нивата на SHBG могат да бъдат свързани с риска от развитие на определени заболявания, като диабет тип 2, сърдечно-съдови заболявания и остеопороза. Измерването на SHBG може да помогне при оценка на риска и профилактиката на тези заболявания.

Подготовка преди изследване

Изследването на нивата на SHBG (глобулин, свързващ половите хормони) обикновено не изисква специална предварителна подготовка. Въпреки това, има няколко неща, които пациентът трябва да има предвид преди провеждането на теста:

  • Информираност за лекарства. Пациентът трябва да информира своя лекар за всички лекарства, които приема, включително добавки и хормонални препарати, тъй като някои лекарства могат да повлияят нивата на SHBG. Лекарят може да препоръча временно прекратяване на приемането на определени медикаменти преди теста.
  • Диета и напитки. Обикновено няма специфични ограничения относно храненето или приемането на напитки преди теста, освен ако лекарят не е дал други инструкции.
  • Време на теста. В зависимост от клиничната картина и целите на изследването, лекарят може да препоръча извършване на теста в определен момент от деня или месечния цикъл (за жени), когато нивата на хормоните са най-стабилни.
  • Физическа активност. В някои случаи лекарят може да препоръча избягване на интензивна физическа активност преди теста, тъй като това може да повлияе на нивата на хормоните.

Материал за изследване

Изследването на нивото на SHBG се извършва чрез вземане на кръвна проба. Кръвната проба се взема от вена, обикновено от ръката на пациента. Това се извършва от квалифициран медицински специалист. Пробата се събира в специална епруветка за лабораторен анализ.

Метод за изследване

За измерване на нивата на SHBG се използва имуноанализ, като най-често използваният метод е имунохимичен с електролуминисцентна детекция (ECLIA)

Референтни стойности за SHBG

Група Референтни стойности (nmol / L)
Мъже (20-49 години) 3 – 54.1
Мъже (> 50 години) 6 – 76.7
Жени (20-49 години, които не са бременни 4 – 128
Жени (> 50 години) 1 – 128

 Връзка със заболявания

Нарушенията в нивата на SHBG (глобулин, свързващ половите хормони) могат да бъдат свързани с различни заболявания и медицински състояния. Ето някои от тях:

Повишени нива на SHBG

  • Хипертиреоидизъм. Повишената функция на щитовидната жлеза може да доведе до високи нива на SHBG.
  • Чернодробни заболявания. Някои чернодробни заболявания, като хепатит и цироза, могат да доведат до увеличаване на SHBG, тъй като черният дроб е основният орган, който го произвежда.
  • Хормонална терапия. Приемът на естроген, включително орални контрацептиви и хормонозаместителна терапия, може да повиши нивата на SHBG.
  • Анорексия нервоза. Тежките хранителни разстройства могат да доведат до увеличаване на SHBG.
  • Синдром на поликистозните яйчници. Въпреки че синдромът на поликистозните яйчници обикновено се свързва с ниски нива на SHBG, в някои случаи може да има повишаване, особено при употреба на хормонална терапия.
  • Хепатит
  • ХИВ
  • Антиконвулсанти или лекарства, използвани за лечение на гърчове

Понижени нива на SHBG

  • Хипогонадизъм. Състояние, при което половите жлези не произвеждат достатъчно полови хормони. Това може да доведе до ниски нива на SHBG.
  • Синдром на поликистозните яйчници. Синдромът на поликистозните яйчници често се свързва с ниски нива на SHBG, което води до високи нива на свободен тестостерон.
  • Метаболитен синдром. Състояния като затлъстяване, инсулинова резистентност и диабет тип 2 често са свързани с ниски нива на SHBG.
  • Хипотиреоидизъм. Намалената функция на щитовидната жлеза може да доведе до понижени нива на SHBG.
  • Акромегалия. Хроничното свръхпроизводство на растежен хормон може да доведе до ниски нива на SHBG.
  • Синдром на Кушинг. Увеличените нива на кортизол, наблюдавани при този синдром, могат да понижат нивата на SHBG.

Други свързани състояния

  • Риск от сърдечно-съдови заболявания. Ниските нива на SHBG могат да бъдат свързани с повишен риск от сърдечно-съдови заболявания, особено при жени.
  • Остеопороза. Промените в нивата на SHBG могат да повлияят на костната плътност, тъй като половите хормони играят роля в поддържането на здравето на костите.
  • Захарен диабет тип 2. Ниските нива на SHBG са свързани с повишен риск от развитие на диабет тип 2.

Нивата на SHBG могат да предоставят важна информация за хормоналния статус на пациента и да помогнат в диагностиката и управлението на различни медицински състояния.

Какво се предприема при отклонения от референтните стойности ?

При отклонения от референтните стойности на SHBG (глобулин, свързващ половите хормони), лекарят може да предприеме различни действия в зависимост от резултатите и клиничната картина на пациента. Стъпките, които могат да бъдат предприети са:

  • Диагностични мерки. Повторни тестове. Ако резултатите са неочаквани или несигурни, може да се препоръча повторно изследване за потвърждаване на стойностите.
  • Допълнителни хормонални тестове. Измерване на нивата на тестостерон, естрадиол, тиреоидни хормони, инсулин, кортизол и други, за да се оцени по-добре хормоналния статус на пациента.
  • Образни изследвания. В определени случаи може да се назначат ултразвук, КТ или ЯМР на органи, като щитовидна жлеза, черен дроб или надбъбречни жлези, за да се открият структурни аномалии или тумори.
  • Лечебни мерки. Ако отклоненията в нивата на SHBG са свързани с конкретно заболяване (като хипертиреоидизъм, хипотиреоидизъм, синдром на поликистозните яйчници и т.н.), лечението ще бъде насочено към основното заболяване.
  • Хормонална терапия. В някои случаи може да се предпише хормонална терапия за коригиране на нивата на половите хормони. Например, при хипогонадизъм може да се приложи тестостеронова заместителна терапия.
  • Корекция на начина на живот. Промени в диетата, физическа активност и управление на стреса могат да повлияят на нивата на SHBG и хормоналния баланс. Здравословен начин на живот може да подобри общото здраве и хормоналния статус.
  • Медикаментозна терапия. При определени случаи може да се предписват медикаменти за коригиране на хормоналните нива или за лечение на метаболитни нарушения.
  • Мониторинг и проследяване. Редовен мониторинг на нивата на SHBG и други хормони може да бъде необходим, за да се проследи ефективността на лечението и да се направят нужните корекции.

Консултации със специалисти:

  • Ендокринолог. Консултация с ендокринолог може да бъде полезна за по-задълбочена оценка и лечение на хормоналните дисбаланси.
  • Гинеколог. За жени със съмнение за хормонални нарушения, като синдром на поликистозните яйчници, консултацията с гинеколог е препоръчителна.
  • Уролог – андролог. За мъже със съмнение за хипогонадизъм или други андрогенни нарушения, консултацията с андролог е подходяща.

Препоръчително е пациентите да следват указанията на своите лекари и провеждат препоръчаните изследвания и терапии за постигане на оптимално здравословно състояние.

 

Референции: https://www.mayocliniclabs.com/test-catalog/overview/608102

https://www.mayocliniclabs.com/test-notifications/attachment.php?id=66069

https://medlineplus.gov/lab-tests/shbg-blood-test/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8571812/

https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?ContentTypeID=167&ContentID=shbg_blood

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/stress-management/care-at-mayo-clinic/pcc-20384900

https://labtestsonline.org.uk/tests/sex-hormone-binding-globulin-shbg

Picture of Д-р Христо Славов

Д-р Христо Славов

Аз съм лекар със специалност по Ревматология, започнал професионалния си път в клиниката по Ревматология към УМБАЛ „Свети Георги“ гр. Пловдив, където работя и към настоящия момент. Работя и в доболничната помощ в МЦ „Медикс Сърджъри“ гр. Карлово.

Квалификация:

  • Медицина, Медицински университет, Пловдив
  • Специалност по Ревматология, МУ Пловдив
  • Магистратура по Здравен Мениджмънт, БСУ
  • Допълнителни квалификации:

  • 2019 г. Ултразвукова мускулно-ставна ехография, Ултразвуково измерване на костна плътност, вътреставни и периставни апликации на лечебно вещество
  • 2023 г. – Капиляроскопия и поляризационна микроскопия в ревматологичната практика.
  • Експертна дейност:

  • Член на експертна комисия за отпускане на скъпоструващи лекарства от НЗОК
  • Членство в научни и съсловни организации:

  • Български лекарски съюз
  • Българско дружество по Ревматология
  • Българска асоциация за мускулно-скелетен ултразвук
  • Подобни статии

    Всички наши медицински лаборатории:

    лаборатория синев бургас 20

    Лаборатория Бургас – ж.к. Изгрев

    Лаборатория Пловдив Гербера

    Лаборатория Пловдив – Гербера

    Лабораторията Пловдив - Тримонциум

    Лаборатория Пловдив – МБАЛ Тримонциум

    Лаборатория София

    Лаборатория София – бул. България

    IMG 02fc71955900dda873fab76132a70b33 V

    Лаборатория Стара Загора

    20210319 103500 1024x768 1

    Манипулационна – Дружба

    Лаборатория Асеновград

    Манипулационна Асеновград

    асеновград пазара 2

    Манипулационна Асеновград – Пазара

    лаборатория бургас бсу

    Манипулационна Бургас – БСУ

    IMG 20230120 110925370 HDR

    Манипулационна Бургас – Демокрация

    лаборатория в меден рудник

    Манипулационна Бургас – Меден рудник

    синево бургас славейков

    Манипулационна Бургас – Славейков

    лаборатория в центъра на град бургас

    Манипулационна Бургас – Шипка

    Манипулационна Димитровград 2

    Манипулационна Димитровград

    синево пазарджик

    Манипулационна Пазарджик

    Манипулационна Пазарджик – Здраве

    манипулационна пловдив васил априлов

    Манипулационна Пловдив – ВМИ Васил Априлов

    манипулационна в квартал каменица пловдив

    Манипулационна Пловдив – Каменица, АГ кабинет

    Манипулационан Смирненски

    Манипулационна Пловдив – Смирненски

    Синево Софиа Добрила

    Манипулационна Пловдив – Тракия

    Лабораторията Пловдив - Георги Котов

    Манипулационна Пловдив – Георги Котов

    Лаборатория Synevo Пловдив

    Манипулационна Пловдив – Кючук Париж

    Манипулационна Пловдив – Остромила

    Манипулационна Пловдив – Остромила

    лаборатория пловдив

    Манипулационна Пловдив – очна болница Луксор

    Манипулационна Пловдив – Рилон център

    Манипулационна Пловдив – Рилон център

    viber image 2022 03 21 10 43 55 595

    Манипулационна Раднево

    манипулационна regina life

    Манипулационна София – Regina Life

    IMG 8815

    Манипулационна София – Банишора

    лаборатория квартал витоша

    Манипулационна София – Витоша

    Синево Софиа Добрила

    Манипулационна София – Добрила, АГ кабинет

    DSCF1787

    Манипулационна София – Овча Купел

    манипулационна софия скобелев

    Манипулационна София – Скобелев

    синево софия черковна

    Манипулационна София – Черковна

    Манипулационна София – Ангел Кънчев

    Манипулационна София – Ангел Кънчев

    Манипулационна София – ИСУЛ

    Манипулационна Люлин 4

    Манипулационна София – Люлин

    Манипулационна София – Младост

    Манипулационна София – Младост

    Лаборатория София – Надежда

    Манипулационна София – Надежда

    Synevo в България

    Манипулационна София – Оскар Клиник (бул. Черни връх)

    Synevo logo FB post img

    Манипулационна Стара Загора – Гурко

    лаборатория стара загора железник

    Манипулационна Стара Загора – Железник

    Synevo Лаборатории България

    Манипулационна Стара Загора – Медицински Център Сано

    Synevo Лаборатории България

    Манипулационна Харманли

    Лаборатория Хасково

    Манипулационна Хасково, АГ кабинет

    Synevo Лаборатории България

    Манипулационна Чирпан

    Партньорска лаборатория – Ескулап – София

    Партньорска лаборатория – Здраве 99 – Русе

    мц кирм св елисавета

    Партньорска лаборатория – МЦ КИРМ „Св. Елисавета“ – Плевен

    Партньорска лаборатория – Статус – Варна

    Партньорска лаборатория – Унидиамед – Благоевград