Общото количество желязо (Fe) в нашето тяло варира в зависимост от възрастта и пола на индивида. Например, новородените имат количество около 75 mg/kg телесна маса, получено от майката по време на третия триместър от бременността.
С нарастването на индивида, намаляват и запасите от желязо. До менопаузата жените имат постоянна и непрекъсната загуба на желязо (запасите са около 35 mg/kg), в последствие, след менопаузата, започват постепенно да натрупват желязо, като запасите им се изравняват с тези на мъжете– около 50 mg/kg. Голяма част от желязото е свързано в комплексите хемоглобин и миоглобин.
Тестът за изследване на желязо е диагностичен метод с огромно значение при поставянето на редица диагнози в медицинската практика и резултатите от него винаги трябва да се интерпретират от Вашия лекар, като това става в комбинация с други показатели – хемоглобин, хематокрит, феритин, трансферин, трансферинова сатурация, желязо – свързващ капацитет и т.н.
Съдържание
Сидеремия
Това означава общото ниво на желязо в кръвта на изследвания пациент. Това определя и този тест.
Кога да изследвам нивата на желязо в кръвта
Изследването обикновено се назначава от лекар по специфични показания. Препоръчва се определянето на общото количество желязо в кръвта при:
- Диференциална диагноза на анемия – особено микроцитна и/или хипохромна;
- Оценка на тежестта на доказана желязо – дефицитна анемия, таласемия, сидеробластна анемия;
- Диагноза на пренасищване тялото със желязо и хемохроматоза;
- Диагноза на отравяне със желязо.
Някои неспецифични симптоми като лесна уморяемост, слабост, бледост на кожата, задух и „сърцебиене“ или пациенти, съобщаващи за спазването на строги вегетариански и вегански диети, бременните жени, кърмачетата – особено в периода на захранване – при тези ситуации също би могло да се наложи изследването на общото количество желязо в кръвта.
Подготовка преди изследване
Изследването трябва да се направи сутрин на гладно – тогава нивата на желязо са най-високи. Също така, преди прилагането на железни препарати или хемотрансфузия. Ако пациентът е бил кръвопрелят – сидеремията се изследва четири дни след това. Липсата на сън, екстремен стрес (намалява сидеремията), железните хелатори – също трябва да се избягват.
Повишение на нивата на желязо в кръвта (хиперсидеремия)
Се наблюдават при таласемия, сидеробластна анемия, хемолитична анемия, идиопатична хемохроматоза. Повишението може и да е резултат от неадекватно желязо – заместващо лечение, многократни хемотрансфузии, дългогодишно лечение на хемодиализа, остро отравяне с желязо (при деца особено), остра хепатална некроза – при остър вирусен хепатит, неадекватна еритропоеза – производство на червени кръвни клетки, както и загиването на младите червени кръвни клетки преди те да са достигнали зрялост за изпълнение на функциите им.
Понижение на желязото в кръвта (хипосидеремия)
Най-честата причина за това е желязодефицитна анемия, като тя може да бъде резултат на неадекватно хранене. Храни, богати на желязо са червено месо, морска храна, бобови култури, зеленолистни зеленчуци като спанак, сушени плодове, грах и др. Хубаво е те да се комбинират с храни, богати на витамин С с цел максимално добро усвояване на желязото.
Други причини за хипосидеремия могат да бъдат: слабо усвояване на желязото, гастректомия, заболявания като глутенова ентеропатия, хронична кръвозагуба, бременност и лактация, периодът на усилен растеж при децата. Също така, може да бъде и в резултат от анемия, произлизаща от хронични заболявания – възпалителни, хронични инфекции и бъбречни заболявания, влизане в ремисия след пернициозна анемия и др.
Особено при женския пол е много важно интерпретацията на резултатите да се извършва като се има предвид дали те не са бременни или кърмещи, както и в кой период от менструалния цикъл се намират.
Симптоми на отравяне с желязо
- повръщане
- кървава диария
- шок
- невъзможност за самостоятелно дишане
- летаргия
- кома
Незабвано се търси спешна медицинска помощ!
Извън състоянието, при което се наблюдава отравяне със желязо, самостоятелното изследване на сидеремия няма голяма диагностична стойност, затова се прави в комбинация с феритин, транферин, трансферинова сатурация и т.н. Интерпретацията винаги се прави от лекар! Също така, не забравяйте да съобщите всички медикаменти, които приемате, тъй като има много, които влияят на нивата на желязо в кръвта.
ИНФО Разбери повече: