Съдържание
Обща информация
Тестостеронът е основният мъжки хормон, отговорен за регулирането на половата диференциация, развитието на мъжки полови белези, сперматогенезата и плодовитостта. Ефектите на тестостерона се забелязват първо при плода. През първите 6 седмици от развитието репродуктивните тъкани на мъжките и женските плодове са идентични. Около седмица 7 в утробата, SRY (свързан с пола ген на Y хромозомата) инициира развитието на тестисите. Сертолиевите клетки в тестисите в крайна сметка се развиват в семенни каналчета. Тези клетки произвеждат Антимюлеров хормон, който води до регресия на яйчниковите тръби, матката и горния сегмент на вагината (структури на Мюлер, нормално присъстващи при жените). Феталните Лайдигови клетки и ендотелните клетки мигрират в гонадите и произвеждат тестостерон, който поддържа диференциацията на структурите на Волфовия канал (мезонефралния канал), които се превръщат в мъжкия урогенитален тракт. Тестостеронът също се превръща в дихидротестостерон (DHT) в периферията и предизвиква образуването на простатата и мъжките външни полови органи. Тестостеронът е отговорен и за спускането на тестисите през ингвиналния канал, което се случва през последните 2 месеца от развитието на плода. Когато на един ембрион липсва Y хромозома и следователно SRY ген, се развиват яйчници. Феталните яйчници не произвеждат достатъчно количество тестостерон, поради което Волфовите канали не се развиват.
Биологични функции
Тестостеронът е основен мъжки полов хормон (андроген), който играе важна роля в биологичните процеси на човешкия организъм. Въпреки че се асоциира предимно с мъжката полова функция, тестостеронът също така играе ключова роля и при жените, въпреки че в по-ниски количества. Биологични функции на тестостерона:
- Развитие на Мъжките Полови Органи
– Тестостеронът участва в развитието на мъжките полови органи по време на ембрионалното развитие чрез процес, наречен „сексуална диференциация“. Този процес се осъществява през първите няколко седмици от бременността и включва редица сложни молекулярни и клетъчни механизми. Ембрионите се формират от безполови клетки, които се трансформират в гонадна тъкан. Гонадите се преобразуват в тестиси при мъжките ембриони под влиянието на гена SRY (Sex-determining Region Y), който се намира на Y-хромозомата. Когато тестисите се формират, те започват да произвеждат мъжките полови хормони, включително тестостерон.
- Развитие на вторични мъжки полови белези
Тестостеронът играе ключова роля в стимулирането на развитието на вторичните мъжки полови белези по време на пубертета. Този период на физическо и хормонално развитие обхваща прехода от детството към зрeлостта. Ето как тестостеронът стимулира развитието на вторичните мъжки полови белези.
- Стимулиране на специфичен мъжки тип окосмяване
Тестостеронът стимулира растежа на косата, включително андрогенния тип окосмяване. Това е резултат от въздействието му върху фоликулите на косата в лицето и други части на тялото.
- Гласови промени
Тестостеронът причинява увеличаване на размера на гласовите връзки и промяна в тон и тeмбър на гласа, което води до по-нисък глас (мутиране на гласа)
- Растеж на мускулатурата и костите
Тестостеронът подпомага растежа на скелетната мускулатура и увеличаването на костната маса. Този процес е отговорен за изграждането на мъжки тип телесни пропорции с по-широки рамене и по-мускулеста структура.
- Развитие на половите органи
Вторичните мъжки полови белези включват и допълнително развитие на половите органи. Например, тестостеронът подпомага увеличаването на размера на половите органи, както и развитието на други характеристики като главата на пениса.
- Регулиране на секреторните жлези
Тестостеронът регулира дейността на секреторните жлези в кожата, което влияе на видимостта на мъжките вторични полови белези
- Увеличение на либидото
Тестостеронът е важен за увеличаване на сексуалното желание. Той влияе на психологическите и физиологичните аспекти на сексуалната функция.
Тези процеси са резултат от хормоналните промени, предизвикани от повишените нива на тестостерон по време на пубертета. Тези вторични мъжки полови характеристики играят важна роля във формирането на индивидуалната идентичност и социалните взаимодействия на мъжете.
- Производство на червени кръвни клетки
– Тестостеронът стимулира костния мозък да произвежда еритроцити чрез регулиране на производството на еритропоетин.
- Сексуална функция
– Тестостеронът играе решаваща роля в поддържането на сексуалната функция и желание при мъжете. Той влияе на либидото, ерекцията и продукцията на семенна течност.
- Регулиране на метаболизма
– Тестостеронът влияе на метаболизма, помагайки за контролирането на мастната тъкан и поддържането на нормален индекс на телесна маса
- Ментално здраве и когнитивни функции
– Има доказателства, че тестостеронът играе роля в менталното здраве, концентрацията, паметта и общата когнитивна функция
- Регулиране на енергията и настроението
– Тестостеронът може да влияе на енергията и настроението, като помага за предотвратяването на умора и депресия.
- Регулиране на системата на имунната отговорност
– Има доказателства, че тестостеронът може да оказва влияние върху системата на имунната отговорност и помага за поддържането на здравословен имунен отговор.
Тези биологични функции на тестостерона подчертават значението му за оптималното функциониране на човешкия организъм, както и за поддържането на общата здравословна състояние.
Фактори, причиняващи дефицит
Дефицитът на тестостерон може да бъде предизвикан от различни фактори, включително генетични, възрастови, медицински и стилове на живот.
- Възраст
– С течение на времето, особено след 30-годишна възраст, мъжките нива на тестостерон започват постепенно да намаляват. Този процес, известен като андропауза, е подобен на женската менопауза и обикновено включва намаляване на либидото, умора и намалена мускулна маса.
- Синдром на Клайнфелтър
– Мъжете със синдром на Клайнфелтър имат допълнителна X хромозома, което може да доведе до намалени нива на тестостерон и проблеми с развитието на половите органи.
- Травма или заболяване на тестисите
– Травми или заболявания, засягащи тестисите, където се произвежда тестостеронът, могат да доведат до намалени нива на този хормон.
- Затлъстяване и липиден метаболизъм
– Затлъстяването и забавеният липиден метаболизъм могат да доведат до дефицит на тестостерон, тъй като мазнините играят роля в производството на хормоните.
- Синдром на Сингър
– Този генетичен синдром води до намалени нива на тестостерон и може да се прояви със симптоми като забавен растеж и по-феминизирани черти.
- Някои хронични заболявания
– Хронични заболявания като диабет, бъбречна недостатъчност, HIV/СПИН и други могат да влияят на нивата на тестостерон.
- Прием на някои лекарства
– Някои лекарства, включително стероиди, опиати и лекарства за лечение на рак, могат да допринесат за дефицит на тестостерон.
- Химиотерапия и лъчетерапия
– Химиотерапията и лъчелечението на рака могат да повлияят на функцията на половите жлези и да доведат до намалени нива на тестостерон.
- Стрес и липса на сън
– Хронични стресови състояния и липсата на адекватен сън могат да допринесат за дефицит на тестостерон.
- Алкохол и наркотици
– Злоупотребата с алкохол и някои наркотици може да доведе до намалени нива на тестостерон.
Все пак, е важно да се отбележи, че някои от тези фактори могат да бъдат контролирани и модифицирани чрез подходящ стил на живот и лечение. Ако имате подозрение за дефицит на тестостерон, е важно да се консултирате със здравен специалист, който да извърши подходящите изследвания и да предостави подходящо лечение при необходимост.
Как да поддържаме нормално ниво ?
Поддържането на нормално ниво на тестостерон е важно за оптималното функциониране на организма, както и за общото здравословно състояние. Ето няколко препоръки за поддържане на нормални нива на тестостерон:
– Включвайте в диетата си храни, богати на цинк (например, месо, семена, ядки), витамин D (например, риба, яйца, гъби), магнезий (например, спанак, банани, орехи) и витамин A (например, сладки картофи, моркови).
– Поддържайте балансирана диета, която включва различни хранителни вещества, като белтъчини, въглехидрати и мазнини. Избягвайте екстремни диети, които могат да доведат до недостиг или излишък от определени хранителни елементи.
- Умерена физическа активност
– Редовната умерена физическа активност може да поддържа нивата на тестостерон. Включването на аеробни упражнения и тренировки с тежести е полезно.
– Поддържайте здравословно тегло. Затлъстяването и намаляването на теглото могат да влияят на нивата на тестостерон.
- Избягване на тютюнопушене и злоупотреба с алкохол
– Никотинът и злоупотребата с алкохол могат да намалят нивата на тестостерон. Отказването от тези вредни навици е положителна стъпка за поддържане на нивото на тестостерон.
- Контрол върху стреса
– Стресът може да повлияе отрицателно на нивата на тестостерон. Практиките за контрол върху стреса, като йога, медитация и дълбоко дишане, могат да бъдат полезни.
- Сън
– Осигурете си достатъчно здравословен сън. Липсата на сън и нарушения в сънния цикъл могат да намалят нивата на тестостерон.
- Избягване на хормонални загуби
– Избягвайте непродължителни цикли на прием на стероиди или други хормонални препарати без надзор от лекар
- Редовни прегледи и профилактични изследвания
– Посещавайте редовно Вашия лекар и провеждайте изследвания, за да следите нивата на тестостерон и други важни хормони.
- Избягване на нездравословен живот
– Избягвайте екстремни и нездравословни стилове на живот, като прекомерно работно натоварване, които могат да доведат до стрес и дисбаланс в хормоните.
Важно е да се отбележи, че всеки организъм е уникален и реакцията към тези фактори може да варира. Преди да направите значителни промени в начина си на живот или ако имате проблеми с нивата на тестостерон, е важно да се консултирате със здравен специалист.
Референции: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK526128/
https://my.clevelandclinic.org/health/articles/24101-testosterone