Валпроевата киселина се прилага самостоятелно или заедно с други антиепилептични средства за лечение на абсансни пристъпи, генерализирани тонично-клонични припадъци и епилептични пристъпи. Тя намалява тежестта и честотата им.
По-голямата част от валпроевата киселина (до 90%), циркулираща в кръвта, нормално е свързана с протеини. При уремия или по време на съпътстваща терапия с други лекарства, които имат силен афинитет към протеините (като фенитоин), валпроевата киселина се измества от носещия я протеин. Това води до по-висока свободна фракция на лекарството и увеличаване на неговите стойности в кръвта.
Нивото на валпроевата киселина в кръвта трябва да се поддържа в тесен терапевтичен диапазон. Ако нивото е твърде ниско, терапевтичният ефект може да бъде недостатъчен, но ако то е твърде високо, тежестта и броят на симптомите може да се увеличат. Балансът често е труден за постигане, тъй като лекарството се метаболизира от черния дроб и се обработва със скорост, която варира при различните пациенти.
ИНФО Разбери повече:
Неврологичната активност и токсичността на валпроевата киселина са пряко свързани с несвързаната, свободна фракция на лекарството. Затова и проследяването на нейните концентрации в кръвта е от съществено значение за определянето и коригирането на лекарствената й доза. От особена важност е това при едновременна употреба на лекарства, силно свързани с протеините, при хипоалбуминемия, бременност, бъбречна или чернодробна недостатъчност и напреднала възраст. В тези ситуации има непропорционално висока фракция на свободната валпроева киселина в кръвта спрямо общото количество в организма.
Съдържание
Цел на изследването
Целта на изследването е да определи концентрацията на валпроевата киселина в кръвта. Това е нужно за:
- мониториране на свободната валпроева киселина в кръвта;
- поддържане на терапевтично ниво при лечение с валпроева киселина;
- оценка на потенциалната й токсичност.
Кога да изследвам валпроевата киселина?
Препоръчва се изследването да се прави на редовни интервали за наблюдение нивото на лекарството или когато пациентът показва признаци на токсичност.
То се назначава при започване на лечение с валпроева киселина, за да се осигури постигане на стабилна концентрация в кръвта в терапевтичния диапазон.
Освен това от съществено значение е появата на странични ефекти от лечението. Те могат да включват:
- гадене, повръщане, диария;
- световъртеж;
- необичайно наддаване или загуба на тегло;
- замъглено или двойно виждане, неконтролирани движения на очите;
- промени в настроението;
- необичайни синини и кървене;
- косопад;
- звън в ушите;
- болка в гърба.
Подготовка преди изследване
Няма нужда от предварителна подготовка за изследването. Често препоръчителното време за вземане на пробата е точно преди приемането на следващата доза, когато нивото на лекарството е най-ниското. Това гарантира, че в кръвта се поддържа минималното количество лекарство, което да бъде ефективно.
Проба
- венозна кръв
Метод
- CEDIA = cloned enzyme donor immunoassay (имуноензимeн метод, използващ рекомбинантна ДНК технология)
Референтни стойности (норма)
- Терепевтичен интервал: 50-100 ug/ml
- Тоскичен интервал: > 200
Интерпретация на резултатите
Общоприетият диапазон за терапевтичните стойности на валпроевата киселина е между 50-100 mg/L. Понижените стойности на свободната валпроева киселина могат да сочат към недостатъчно дозиране и липса на оптимални терапевтични ефекти. Повишените стойности могат да са свързани с токсични ефекти.
Независимо от резултатите пациентите не трябва да увеличават, намаляват или спират приема на лекарствата си без да се консултират с лекуващия си лекар. Самостоятелното коригиране на дозите може да увеличи риска от припадък и може да повлияе на приема на други лекарства. Определянето на дозата и корекциите трябва да се оценяват индивидуално.
ИНФО Цена за изследване на валпроева киселина:
Изследване | Цена, лв. |
Валпроева киселина | 27,00 |
Можете да заявите този тест онлайн
Заявете изследванията си онлайн и спестете 5% от стойността им
32,10 лв.Добави в количката
ИНФО Разбери повече:
Източници:
- https://labtestsonline.org/tests/valproic-acid
- https://www.mayocliniclabs.com/test-catalog/Clinical+and+Interpretive/37068
- https://www.synevo.ro/acid-valproic/