Вирусите причиняват редица заболявания и макар да засягат лица от всички възрасти, децата са най-често засегнати. Повечето вирусни заболявания протичат без усложнения. Вирусите може да причинят настинка, болки в гърлото, гадене, повръщане и диария, повишена температура и треска, обриви и др. Някои от заболяванията, които вирусите причиняват може да са сериозни – напр. морбили, което въпреки имунизационните стратегии все още се среща в света.
В детската възраст вирусните заболявания са чести, като с развитието на детския организъм, честотата на вирусните заболявания, от които едно дете боледува, намалява.
Съдържание
Вирусни респираторни заболявания
Вирусните респираторни заболявания се причиняват от различни вируси, напр. грипни и парагрипни вируси, риновируси, респираторно синцитиален вирус, ентеровитуси, аденовируси, метапневмовируси и други.
Най-честито наблюдаваните инфекции на дихателната система се разделят на:
- инфекции на горните и долните дихателни пътища- ринити, синуити, ушни инфекции, остър фарингит, тонзилофарингит, епиглотит, ларингит.
- инфекциите на долните дихателни пътища- бронхиолит и пневмония.
Заразяването става при директен контакт се болен, с пръски от негови секрети, в които се съдържат вирусни частици, способни да заразяват. Вероятността едно дете да предаде инфекция е по-голямо, поради факта, че в секретите, които отделя, се съдържат повече вирусни частици, отколкото в отделените от възрастен.
Клинична картина
Попаднали в лигавицата на дихателната система, вирусите водят до възпаление и секреция, на което се дължат симптомите като:
- запушени нос;
- обилна секреция от носа;
- дразнене в гърлото;
- кашлицата и кихане;
- повишена температура – особено при грип;
- загубата на апетит;
- отпадналостта;
- сънливостта;
- главоболието и болките по мускули и стави са по-типични при грип.
Често децата не могат да назоват точните си оплаквания.
Усложнения
Усложненията, които може да се развият при вирусна инфекция на дихателните пътища при деца включват:
- Пневмония – вирусна или при наслагване на бактериална флора;
- Среден отит – възпаление на средното ухо;
- Затруднено дишане;
Лечение
Повечето вирусни заболявания не изискват специфично лечение. Прилагат се температуропонижаващи средства, витамини, хранителен режим и прием на течности.
Вируси причиняват обривните заболявания морбили, рубеола, варицела, пета болест, екзантема субитум, ръка-крак-уста синдром (вж. Обривни заболявания при деца. Шарки)
Епидемичен паротит
Епидемичният паротит (заушка) е вирусно инфекциозно заболяване, което се предава по въздушно-капков механизъм. Характерен симптом е увеличаването на слюнчените жлези, съпроводено с повишена температура и отпадналост. Липсва специфично лечение, прилагат се симптоматични средства. Сравнително рядко се наблюдават усложнения като орхит (възпаление на тестисите), панкреатит, менингит и енцефалит.
Заушката е ваксинопредотвратимо заболяване. Тривалентната ваксина морбили-паротит-рубеола е задължителна ваксина според имунизационния календар на Р.България. Прилага се на 13 месеца и 12 години.
Инфекциозна мононуклеоза
Инфекциозната мононуклеоза е вирусно заболяване, което по-често засяга деца в пубертета и млади хора. Причинява се от вирус – вирусът на Епщайн-Бар. Заболяването се нарича болест на целувката. Заболяването протича със силна отпадналост, висока температура, болки в гърлото и увеличени лимфни възли. Увеличени може да са лимфните възли само на шията или на повече места. Често се установява и увеличена по размер слезка. В някои случаи заболяването може да протече с развитието на хепатит, с повишени чернодробни показатели. При инфекциозна мононуклеоза се установяват характерни промени в кръвната картина. Диагнозата се потвърждава с доказването на специфични антитела срещу вируса. Липсва специфично лечение. Прилагат се симптоматични средства.
Остри вирусни гастроентерити и ентероколити
Острите гастроентерити и ентероколити при деца се причиняват най-често от вируси, като ротавируси, норуолк вируси, калицивируси, астровируси, аденовируси и др. Вирусните инфекции на храносмилателната система протичат с водещи болки в корема, гадене, повръщане и/или диария. Водещите симптоми често са придружени от повишена температура, раздразнителност, отказ от храна, а понякога и с хрема и секреция от носа, втрисане, отпадналост и болки по мускулите.
Изследване | Съдържание | Цена | Поръчай |
---|
Ротавирусни гастроентерити
Ротавирусните гастроентерити може да протекат тежко при кърмачета и малки деца и да настъпи тежко обезводняване, което да е животозастрашаващо. Най-сериозното усложнение при инфекциозните заболявания на храносмилателната инфекция е тежката дехидратация.
Изследване | Съдържание | Цена | Поръчай |
---|
Вирусните инфекции на храносмилателната система се лекуват симптоматично – с правилно хранене, диета, болкоуспокояващи, пробиотици и антидиарийни средства. При по-тежко протичане и развитие на дехидратация, децата се хоспитализират за болнично лечение и венозни вливания.
Ваксините срещу ротавирусни инфекции са налични в България и са препоръчителни.
Остри вирусни хепатити
Остър вирусен хепатит А – причинява се от вирусът на хепатит А, най-често се среща сред деца между 5 и 15 години. Вирусният хепатит А се предава по фекално-орален път, нарича се още „болест на мръсните ръце”. Вирусът води до възпаление на чернодробната тъкан, установяват се повишени чернодробни показатели. Типичен и много характерни симптоми са жълто оцветяване на кожата, потъмняване на урината, често съпроводени с гадене, безапетитие, понякога и повръщане, диария. Може да има повишена температура, болки по мускули и стави, тежест в дясното подребрие. Острият вирусен хепатит А обикновено протича леко. Лечението включва постелен режим, диета, витамини и хепатопротективни медикаменти, вливания на глюкозни разтвори. Рядко се наблюдават усложнения.
Хепатит А е ваксинопредотвратимо заболяване, а ваксината е налична и в България.
Вирусните хепатити В и С рядко се наблюдават при деца, тъй като основно се предават по кръвен път. Ваксината срещу хепатит В е задължителна, включена е в имунизационния календар на Република България.
Вирусни невроинфекции
При невроинфекция може да се засегнат мозъчните обвивки – да се развие менингит, или мозъчното вещество – да се развие енцефалит. При засягане на мозъчните обвивки и мозъчното вещество се развива менингоенцефалит.
Вирусните, които могат да причинят невроинфекции, са ентеровирусите, херпес симплекс вирусите, варицела зостер вирусът, коксаки вирусите, вирусът на полиомиелита, арбовируси и др.
Невроинфекциите протичат с висока температура, гадене и повръщане, дразнене от светлината и шума. Може да се наблюдават гърчове и халюцинации, нарушение на походката, загуба на равновесие. Децата са неспокойно, отказват да се хранят.
Едно от усложненията при варицела е церебелитът – възпаление на малкия мозък, което води до нарушено равновесие и походка, до невъзможност за ходене.
Полиомиелитът е инвалидизиращо вирусно заболяване, което след въвеждането на ваксината и провежданата профилактика в световен мащаб, се среща все по рядко. Вирусът поразява двигателните неврони на гръбначния мозък и води до парези – ограничение на движенията в инервирания от поразените неврони крайник.
Невроинфекциите са сериозни, често животозастрашаващи състояние, които налагат хоспитализиране и лечение в болнични условия. Диагнозата се поставя на базата на клиничните прояви, а причинителя се доказва чрез изследване на гръбначно-мозъчна течност, получена чрез лумбална пункция.
Лечението на невроинфекциите включва симптоматични средства, антивирусен препарат и антибиотик. Провежда се в лечебно заведение.
ИНФО Изследвания за инфекциозната мононуклеоза:
Изследване | Цена | Поръчай |
---|