Съдържание
Обща информация
Доброкачествените образувания на гърдата произхождат най-често от епителната тъкан, но е възможно да водят началото си и от друг тип клетки. С най-голямо значение от тях са фиброаденомът и интрадукталният папилом. Филоидният тумор, въпреки агресивния си растеж, се причислява също към доброкачествените заболявания на гърдата.
Видове
Има много и различни видове доброкачествени заболявания на гърдата. Повечето от следните видове не увеличават риска от рак и не изискват лечение:
- Кисти на гърдата: До една четвърт от доброкачествените образувания на гърдите са кисти, изпълнени с течност. Кистите на гърдата могат да бъдат нежни или плътни, но те не увеличават риска от рак. Кистите често изчезват без лечение.
- Фиброаденоми: Това са най-честите неракови солидни тумори на гърдата, открити при жени на възраст между 15 и 35 години. Фиброаденомите не увеличават риска от рак и често изчезват сами.
- Фиброкистозни промени в гърдите: Флуктуиращите нива на половите хормони могат да накарат гърдите да се почувстват по-втвърдени, плътни и чувствителни, особено точно преди менструация. Жените на възраст от 30 до 50 години са по-склонни да получат фиброкистозни промени в гърдите, които преминават без лечение.
- Хиперплазия: Това състояние възниква от свръхрастеж на клетки, които покриват млечните канали или жлези. Обикновената хиперплазия не увеличава риска от рак и не изисква лечение. Ако имате атипична хиперплазия, Вашият лекар може да препоръча хирургично отстраняване на засегнатата гръдна тъкан, тъй като състоянието може да увеличи риска от рак на гърдата.
- Интрадуктален папилом: Тези малки, подобни на брадавици тумори се образуват вътре в млечния канал близо до мамилата. Интрадукталният папилом може да причини деформация на мамилите. Състоянието засяга най-често жени на възраст от 30 до 50. Рискът от рак се увеличава, ако имате пет или повече папиломи едновременно. Хирургичното лечение може да премахне тези израстъци и да намали риска от рак.
- Ектазия на млечния канал: Жените в менопауза и след настъпването на менопаузата са по-склонни да развият ектазия на млечния канал. Ектазията на каналчетата на млечната жлеза (дуктална ектазия) е доброкачествено непролиферативно заболяване. Дължи се на запушване на едно или повече от млечните каналчета в областта на ареолата, което води до тяхното разширяване.
- Травматична мастна некроза: Тези уплътнения на гърдата се образуват, когато съеднителната ръбцова тъкан замества тъканта на гърдата, която е била увредена от нараняване, операция или лъчетерапия. Тези образувания не повишават риска от рак и не се нуждаят от лечение.
Симптоми
Има много различни видове доброкачествени заболявания на гърдата, но всички те причиняват необичайни промени в гръдната тъкан. Понякога те засягат жлезистата тъкан. Доброкачествените заболявания могат да засегнат опорна тъкан на гърдата, наричана още стромална тъкан. Доброкачественото заболяване на гърдата може да доведе до отчетлив растеж или уплътняване, което понякога може да се усети през кожата като чувство за наличие на „бучка“. Може да се открие нещо необичайно, взето на скрининг мамография.
Ако имате симптоми, те често са подобни на тези, като при ранен рак на гърдата, като:
- болка, подуване и / или болезненост в гърдите
- напипване на бучка, която може да се усети през кожата или зърното
- дразнене на кожата
- зачервяване или лющене на епидермиса на зърното и / или кожата на гърдата
- болка в мамилата или придърпване (което означава, че част от зърното изглежда като изпъната или изтеглена навътре)
- отделяне на секрет от гърдата, който не е мляко (цветът може да варира от бистър до кървав или жълт, зелен, тъмнокафяв или дори черен. Забележка: Ако имате отделяне самостоятелно, дори без други симптоми, веднага информирайте Вашия лекар ! Като цяло, отделяне на секрет, който е жълт или зеленикав е доброкачествен, докато секретът, който е бистър или с цвят на чай, е по-обезпокоителен. Всяко отделяне на секрет обаче трябва да бъде проверено.
Всички тези симптоми изискват допълнителни изследвания, за да се изключи рак на гърдата като възможна причина.
Причини
Честите причини за неракови бучки на гърдата включват:
- Промени в жлезната тъкан (фиброкистозни промени в гърдите).
- Инфекция с възпаление на жлезната тъкан (мастит)
- Ръбцова съединителна тъкан от нараняване на гърдата.
- Хормонални колебания, особено по време на менструация, бременност или менопауза.
- Прием на лекарства, като хормонални контрацептиви (противозачатъчни лекарства) и хормонозаместителна терапия.
- Кофеинови напитки
Рискови фактори
Доброкачественото заболяване на гърдата засяга и двата пола. Мъжете могат да развият увеличени, подути гърди с бучки, състояние, наречено гинекомастия. Рискът от доброкачествено заболяване на гърдата се увеличава, ако:
- Имате фамилна анамнеза за рак на гърдата или доброкачествено заболяване на гърдата.
- Използвате хормонозаместителна терапия
- Имате хормонален дисбаланс.
Превенция
Предприемането на тези действия може да намали риска от рак и да помогне за откриване на заболяването по-рано, когато е най-лесно лечимо:
- Провеждане на редовни прегледи с извършване на мамография.
- Извършване на самопрегледи, за анализ на външен вид и се чувствителност н гърдите
- Поддържане на здравословно тегло.
- Редовни физически упражнения
- Здравословно хранене
- Редукция или спиране на алкохолната консумация
- Спиране на тютюнопушенето
- Преоценка на провеждането на хормонозаместителна терапия.
- Преминаване към нехормонални средства за контрацепция
Диагноза
Ако усетите уплътнение или забележите промени в гърдите, незабавно се обърнете към Вашия лекар ! Понякога мамографията или Вашият лекар при физикален преглед първо откриват промяната. Вашият лекар може да назначи един или повече от тези тестове:
- Образни сканирания, включително мамография, ултразвук или ядрено-магнитен резонанс (ЯМР).
- Лабораторен анализ на отделяния секрет за проверка на ракови клетки.
- Биопсия от жлезната тъкан, аспирационна биопсия или ексцизионна биопсия за хистологично изследване за малигненост.
Лечение
Повечето видове доброкачествени заболявания на гърдата не изискват лечение. Вашият лекар може да препоръча лечение, ако имате атипична хиперплазия или различен вид доброкачествено заболяване на гърдата, което увеличава бъдещия Ви риск от рак. Ако изпитвате болка или дискомфорт или имате повишен риск от рак, тези методи на лечение могат да помогнат:
- Аспирация с фина игла за пункция на кисти, изпълнени с течност
- Операция за отстраняване на жлезисти пълнътнения (бучки)
- Перорални антибиотици при инфекции като мастит.
Лекарства за намаляване на риска
Ако доброкачественото заболяване на гърдата и други рискови фактори Ви излагат на умерено повишен риск от развитие на рак, Вашият лекар може да препоръча антиестрогенна хормонална терапия. Като блокират ефектите на естрогена или намаляват нивата на естроген в организма, тези лекарства могат да намалят риска от развитие на положителен за хормонални рецептори рак на гърдата. Примерите включват:
- тамоксифен
- ралоксифен
- торемифен
- екземестан
- анастрозол
- летрозол
- фулвестрант
Тамоксифен обикновено се препоръчва за жени в менопауза или постменопаузален период. Останалите лекарства обикновено се използват след менопаузата. Тези лекарства имат странични ефекти, така че Вие и Вашият лекар можете да обсъдите дали ползите от намаляване на риска са достатъчно големи, за да оправдаят приема им
Източници: https://www.breastcancer.org/symptoms/benign
https://my.clevelandclinic.org/health/articles/6270-benign-breast-disease#symptoms-and-causes
https://my.clevelandclinic.org/health/articles/6270-benign-breast-disease