Неонаталната жълтеница е жълтеникаво оцветяване на кожата и склерите на очите на новороденото бебе. Неонаталната жълтеница възниква, тъй като кръвта на нороденото бебето съдържа излишък от билирубин, жълт пигмент от червени кръвни клетки. Неонаталната жълтеница е често срещано състояние, особено при бебета, родени преди 38 гестационна седмица (недоносени бебета) както и при някои родени на термин бебета. Когато се роди бебето, черният дроб му не е достатъчно зрял, за да се метаболизира билирубина от кръвта. Повечето бебета, родени между 35 гестационна бременност и терминат, не се нуждаят от лечение на жълтеницата. В редки случаи необичайно високото ниво на билирубин в кръвта може да изложи новороденото на риск от мозъчно увреждане, особено при наличието на определени рискови фактори за тежка жълтеница.
Съдържание
Рискови фактори за възникване на жълтеница у новороденото
Основните рискови фактори за жълтеница, особено тежка такава, която може да причини усложнения, включват:
- Преждевременно раждане. Бебе, родено преди 38 гестационна седмица, може да не е в състояние да преработи билирубина толкова бързо, колкото доносените бебета. Недоносените бебета също могат да се хранят по-малко и да имат по-слаба перисталтика на червата, което води до по-малко билирубин, елиминиран чрез изпражненията.
- Значителни травми по време на раждането. Новородените, които получават родови травми и синини по тялото, може да имат по-високо ниво на билирубин от разрушаването на повече червени кръвни клетки.
- Кръвна група и резус фактор. Ако кръвната група или резус фактора на майката се различава от тази на бебето, бебето може да е получило антитела през плацентата, които причиняват необичайно бързо разрушаване на червените кръвни клетки.
- Кърмене. Кърмените бебета, особено тези, които изпитват трудности при кърмене или не получават достатъчно храна чрез кърменето, са изложени на по-висок риск от жълтеница. Дехидратацията или ниският калориен прием могат да допринесат за появата на жълтеница. Важно е да се уверите, че бебето ви получава достатъчно храна и е достатъчно хидратирано.
- Раса. Проучванията показват, че бебетата от източноазиатски произход имат повишен риск от развитие на жълтеница.
Причини за жълтеницата у новороденото
Излишъкът от билирубин (хипербилирубинемия) е основната причина за възникването на жълтеница. Билирубинът, който е отговорен за жълтеникавото оцветяване на кожата, е нормална част от пигмента, освободен от разграждането на остарелите червени кръвни клетки (еритроцити).
Новородените произвеждат повече билирубин, отколкото възрастните, поради по-голямото производство и по-бързото разграждане на червените кръвни клетки през първите няколко дни от живота. Обикновено черният дроб филтрира билирубина от кръвния поток и го освобождава чрез жлъчката в чревния тракт. Незрелият черен дроб на новороденото често не може да елиминира билирубина достатъчно бързо, причинявайки излишък на пигмента. Жълтеницата, възникнала при тези нормални за новородените процеси, се нарича физиологична жълтеница и обикновено се появява на втория или третия ден след раждането живота.
Други причини
Някои заболявания могат да причинят неонатална жълтеница. В тези случаи жълтеницата често се появява много по-рано или много по-късно, отколкото физиологичната. Болестите или състоянията, които могат да причинят жълтеница, са:
- Вътрешно кървене (кръвоизлив)
- Инфекция в кръвта на бебето (сепсис)
- Други вирусни или бактериални инфекции
- Несъвместимост между кръвта на майката и кръвта на новороденото
- Чернодробна недостатъчност
- Билиарна атрезия – състояние, при което жлъчните пътища на бебето са запушени или срастнали
- Ензимен дефицит
- Аномалия на червените кръвни клетки на новороденото, поради която те се разграждат бързо
Симптоми на жълтеницата у новороденото
Пожълтяването на кожата и на склерите на очите – това е основният симптом на неонаталната жълтеница – обикновено се появява между втория и четвъртия ден след раждането.
За да установите неотанална жълтеница, натиснете внимателно челото или носа на бебето. Ако кожата изглежда жълта там, където сте натиснали, вероятно бебето Ви има лека жълтеница. Ако бебето ви няма жълтеница, цветът на кожата трябва да изглежда малко по-светъл от нормалния си цвят към момента. Преглеждайте бебето си при добро осветление, за предпочитане на естествена дневна светлина.
Кога да потърсите лекарска помощ ?
Следните симптоми могат да показват изразена жълтеница или усложнения от излишъка на билирубин. Обърнете се към Вашия лекар, ако:
- Кожата на Вашето бебе става все по-жълта с течение на времето
- Кожата на корема, ръцете или краката на бебето изглежда жълта
- Склерата на очите на бебето пожълтее значително
- Вашето бебе изглежда сънливо, отпуснато и е трудно да бъде събудено от сън
- Вашето бебе не наддава на тегло или не се храни адекватно
- Вашето бебе плаче често и интензивно
Усложнения вследствие на жълтеница на новороденото
Високото ниво на билирубин, който причинява тежка жълтеница, може да доведе до сериозни усложнения, ако не състоянието не се лекува:
Остра билирубинова енцефалопатия
Билирубинът е токсичен за мозъчните клетки. Ако бебето има тежка жълтеница, съществува риск от преминаване на билирубин в мозъка, състояние, наречено остра билирубинова енцефалопатия. Навременното лечение може да предотврати значителни трайни увреждания. Признаците на остра билирубинова енцефалопатия при бебе с жълтеница включват:
- Отпуснатост
- Затруднено събуждане от сън
- Силен плач
- Слабо сучене и хранене
- Извиване назад на врата и тялото
- Треска
Какво е керниктер?
Керниктерът е синдром, който възниква, когато острата билирубинова енцефалопатия причини трайно увреждане на мозъка и по-точно на мозъчните ядра. Керниктерът може да доведе до:
- Неволни и неконтролирани движения (церебрална парализа)
- Постоянен поглед на очите нагоре
- Загуба на слуха
- Неправилно развитие на зъбния емайл
Предотвратяване на усложненията на жълтеницата при новороденото
Най-добрата профилактика на неонаталнатаа жълтеница е подходящото хранене. Хранените с кърма бебета трябва да получават 8 до 12 хранения на денонощие през първите няколко дни от живота. Хранените с адаптирано мляко обикновено трябва да приемат от около 30 до 60 милилитра адаптирано мляко на всеки два до три часа през първата седмица.
ИНФО Вземи 5% отстъпка само онлайн:
Изследване Време за резултати (делнични дни) Цена Поръчай
Инфо Научи повече:
Нервна система – Структура, функция, заболявания и изследвания
Източници:
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/infant-jaundice/symptoms-causes/syc-20373865
- https://www.healthline.com/health/newborn-jaundice
- https://www.medinfo.bg/spisanie/2018/1/statii/jyltenica-v-perioda-na-novordenoto-2624