Съдържание
Структура
Женската полова система е съвкупност от половите органи на жените. Основните органи на женската полова система са яйчниците, яйчниковите (фалопиевите) тръби и матката. Тези органи са разположени в долната част на коремната кухина.
От физиологична гледна точка се различават следните части:
- Възпроизвеждаща част– към нея принадлежат яйчниците, които са основната част на половия апарат. Той има двойна функция – екзокринна (продуцира яйцеклетки) и ендокринна (синтезира полови хормони). В структурно отношение се състои от периферна част – кортекс и срединна част – медула (строма). Яйчниците са два, с овална форма и големина 4 – 5 cm. Когато жената е в полова зрялост, всеки месец в един от яйчниците узрява една яйцеклетка.
- Част за оплождане на яйцеклетката и износване на плода, докато той стане жизнеспособен – яйчниковите тръби (Фалопиевите тръби). В тях става оплождането на яйцеклетката от сперматозоида, и матката, където се поселява и развива оплодената яйцеклетка. Матката е кух орган с форма на обърната круша. Изградена е главно от мускулна тъкан. В нея се развива зародишът. Част от вътрешната ѝ повърхност участва в образуването на плацентата.
- Външна част за полови сношения– копулация. Това са влагалището и външните полови органи.
Някои от половите органи са разположени в тазовата кухина, която е част от коремната кухина, а други се намират на тазовото дъно. Според това от антропографска гледна точка се различават:
- Външни полови органи – гениталиите, разположени извън тазовата кухина, пред и под срамната кост. Влагалището е канал, приличащ на тръба, който води от външната част на тялото към входа на матката и маточната шийка. Дълбоко е около 10 cm. Влагалището има еластични стени, разположени близо една до друга. Стените могат да се свиват (което смалява отвора) или да се отпускат. На входа на влагалището се намира девствената ципа, която е мека тъкан във формата на пръстен. Маточната шийка е канал, който отвежда от влагалището до матката.
- Вътрешни полови органи– частта от половия апарат, разположени в празнината на таза. Вътрешните полови органи са добре защитени от здравите костни стени и фасциите. Границите между външните и вътрешните полови органи е девствената ципа (химен).
В най-близко разположение до женската полова система се намират:
- пикочопроводните пътища: двата уретера, които минават отначало встрани, а после пред матката и разположените отпред пикочен мехур и уретра;
- правото черво (ректум), което е разположено зад матката и влагалището.
Тазовата кухина се ограничава надолу посредством мускули и мускулни обвивки, които образуват така нареченото тазово дъно. Пространството между тазовите кости и разположените в тазовата празнина органи е изпълнена със съединителна и мастна тъкан.
Функции
Основната функция на женската полова система е производството на зрели яйцеклетки и осъществяване на тяхното оплождане. След производството им женският индивид:
- отделя зрелите яйцеклетки в яйчниците, след което те се срещат с мъжките полови клетки – сперматозоидите и получените от оплождането организми могат да се развият напълно;
- приема мъжките полови клетки за оплождане, след което отделя оплодените яйцеклетки в матката, където плодът продължава своето развитие;
- осигурява на новополучения плод (зародиш) всички необходими условия за ембрионално развитие и ражда жизнеспособен организъм
Заболявания на женската полова система
- Колпит (вагинит). Представлява възпаление на влагалището. Може да бъде остро или хронично възпаление.
- Оофорит (аднексит). Представлява възпаление на единия или двата яйчника. Също може да бъде остро или хронично състояние.
- Салпингит. Представлява възпаление на яйчниковите тръби (Фалопиевите тръби). Бива остро и хронично възпаление.
- Ендометриоза. Ендометриозае заболяване, при което тъкан от вътрешната обвивка на матката (ендометриум) се установява извън нея, обикновено в други органи в областта на таза.
- Синдром на поликистозните яйчници
- Доброкачествени тумори на матката и/или яйчниците
- Злокачествени тумори на яйчници, матка, маточна шийка, вагина и вулва
- Полово предавани болести. Към тях се причисляват: сифилис (гонорея), хламидии, HIV/СПИН, инфекция с Човешки папилома вирус и други
Изследвания на женската полова система
Лабораторни изследвания:
- Хормонални изследвания на женски и/или мъжки полови хормони (естрогени, прогестерон, тестостерон и други)
- Микробиологично изследване на посявка от вагинален/цервикален секрет с или без антибиограма
Инструментални изследвания:
- Цитонамазка от маточна шийка
- Биопсия от матка, маточна шийка, влагалище
Образни изследвания:
- Трансвагинална ехография
- Коремна ехография
- Компютърна томография с/без контрастна материя
- Ядрено-магнитен резонанс
ИНФО Разбери повече:
ПАП: Цервико-вагинална цитология Бабеш – Папаниколау в течна среда
Източници:
https://www.cdc.gov/reproductivehealth/womensrh/healthconcerns.html
https://www.wikipedia.org/
https://www.arsmedica.bg/