Хромогранин А е белтък, произвеждан от невроендокринните клетки. Това са клетки, които освобождават хормони в отговор на различни сигнали от нервната система. Намират се в почти всички части на човешкото тяло.
От невроендокринните клетки произхождат редица тумори, както доброкачествени, така и злокачествени. Напр. карциноиди, инсулином, недребноклетъчен белодробен рак, феохромоцитом, медуларен карцином на щитовидната жлеза, някои хипофизни тумори и невробластоми.
Много от тези тумори произвеждат и освобождават голямо количество хормони, характерни за съответната тъкан, от която туморът произхожда. Но все пак не всички невроендокринни тумори секретират хормони. При който и да е от двата случая обаче невроендокринните тумори често се асоциират с повишена концентрация на хромогранин А.
Съдържание
Цел на изследването
Изследването се използва за:
- проследяване на пациенти с известен или вече опериран карциноиден тумор
- диагностика на карциноидни тумори
- диагностика на други невроендокринни тумори, вкл. феохромоцитом, медуларен карцином на щитовидната жлеза, инсулином и аденоми на хипофизата
- допълнително изследване за прогнозиране на преживяемостта при карцином на простата.
Кога да направя това изследване?
Изследването на хромогранин А се препоръчва при съмнение за наличието на карциноид или друг невроендокринен тумор.
Някои от симптомите включват:
- Поява на топли вълни със зачервяване на лицето и врата;
- Диария, гадене, повръщане, коремна болка;
- Учестен пулс;
- Гръдна болка, свиркане в гърдите, кашлица, задух.
Също така, изследването може да бъде препоръчано за проследяване на състоянието при оперирани болни с цел изключване на рецидив и метастази.
Подготовка преди изследване
Приемът на лекарства от групата на инхибиторите на протонната помпа (напр. Омепразид) трябва да бъде преустановен една седмица преди изследването.
Проба
- венозна кръв
Метод
- ELISA
Референтни стойности
- 0-94 μg/L
Интерпретация на резултатите:
Проследяване на оперирани болни: Стойностите на 5-хидроксииндолоцетната киселина в урината и хромогранин А в серума се повишават пропорционално на размера на карциноидния тумор. Тъй като връзката между броя на раковите клетки и количеството хромогранин А в серума е линейна, абсолютните стойности на показателя могат да се използват и като прогностичен фактор.
За диагностика на карциноидни тумори: Хромогранин А е повишен при 90% от пациентите със симптоматични или големи карциноидни тумори. За максимална точност изследването на хромогранин А в серум се съчетава с изследване на серотонин и в серум и урина и 5-хидроксииндолоцетната киселина в урина.
За диагностика на други невроендокринни тумори: При пациентите с невроендокринни тумори, различни от карциноид, освен нивото на съответния хормон, секретиран от тумора, хромогранин А също е повишен. Стойностите му обаче са по-ниски от тези, които се срещат при карциноида.
Прогнозиране на преживяемостта при карцином на простата: Клетките на простатния карцином често съдържат клетки с частична невроендокринна характеристика. Те произвеждат хромогранин А. Количеството му е недостатъчно, за да послужи в диагностиката на простатния карцином, но болни с напреднал рак на простата и повишен хромогранин А обикновено имат тумори, резистентни на хормонотерапия и лоша прогноза.
ИНФО Цена за изследване на Хромогранин А:
Изследване | Цена | Поръчай |
---|
ИНФО Други тестове:
Източници:
- https://www.synevo.ro/shop/cromogranina-a/
- https://www.mayocliniclabs.com/test-catalog/Clinical+and+Interpretive/34641
- https://labtestsonline.org/tests/chromogranin